bildirgec.org

buhar hakkında tüm yazılar

Üçü bir arada çok işlevli fırın

sCoRPionTR | 18 Eylül 2010 14:07

Sharp 3 in 1 fırınını tanıttı. Steamwave olarak adlandırılan fırın ihtiyacınız olan tüm özellikleri içeriyor. Buharlı fırın, ızgara ve mikrodalga fırın olarak kullanılabilen ürün hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde yiyeceklerinizi pişirmenizi sağlıyor.

Ütü yapmak hiç bu kadar rahat olmamıştı…

Beacool | 23 Mart 2010 13:08

Nasıl yani?
Nasıl yani?

Bugüne kadar hayatıma giren hiç kimsenin ütü yapmayı sevdiğini görmedim. Şahsen de severek yaptığım bir şey değil. Bir de birikirse tam bir kabus oluyor. Hele o kafasına göre takılan ve genelde bozulmaya meyilli ütü masaları yok mu…
Ütü masaları bugüne kadar sadece çamaşırlarınızı üstünde tutmaya yaradılar. Ama bu misyonları yeni zamazingomuzla değişmek üzere. Leifheit StarLine Airbase olarak anılan bu masa size ütüde resmen yardım ediyor. Gayet basit işlemlerle güzel sonuçlar çıkaran bu icatçık ütüye ayırdığınız zamanı kısaltmayı hedeflemiş.

Mantık olarak eğlence merkezlerinde “hava hokeyi” diye anılan sistemin ütü masasına entegresi diyebiliriz. Yüzeyinde üfleme ve emme gibi iki işlevi barındırıyor. Emme işlevi giysilerinizi masaya sabitleyip daha rahat bir şekilde kaymadan ütü yapmanıza yardımcı olurken inatçı kırışıklıklarda buharın direk içinden geçip masanın aşağısına gitmesine izin verdiği için daha kolay açılmaya yarıyor.

Hey Mary, Bu Var Ya…

Kuduz maymun | 10 Ağustos 2009 13:43

En sevdiğim ev hayvanı: Mayt
En sevdiğim ev hayvanı: Mayt

Televizyonda… Doğrudan satış reklamları vardı. Hani gür sesli, aslında yaşamının her anında acayip enerjik ve neşeli olduğu görüntüsünü veren adamlar sunar, malı pazarlar ya, onlardan. Adam acayip neşesiyle ve gür sesiyle çıkıp “Merhaba Mary, bugün size çok yarayışlı bir alet tanıtacağız, gözlerinize inanamayacaksınız” kabilinden bir iki söz söyledi. Alet, ucundan buhar çıkan, bir hortumla omza asılabilecek minik bir tanka bağlanan bir aletti. Verdiği buhar da tazyikli değildi. Biraz çıkıyor işte ucundan. Ütü yapmaya yarıyordu. Mesela duvarda asılı perdeyi bile, hiç indirmeden, buhar tutarak ütüleyebiliyordunuz.Sadece bu kadar mı? Gel Mary, bak şimdi: Yatağımızda değil öyle bir-iki tane, milyonlarca “mayt” vardı ve bu maytlar örümcek familyasındandı. Bu sırada kadın adamın kaldırdığı yastığın altından bir mayt resmi çıkınca çok şaşırmış gibi iki elini yüzüne dayayıp çığlık attı.

Kadın, perde maytlarını öldürürken (ayrıca ütülenmiş de oluyor)
Kadın, perde maytlarını öldürürken (ayrıca ütülenmiş de oluyor)

Resim, gözle görülmeyen maytların milyon kez büyütülmüş haliydi. Stüdyoda ne kadar kadın varsa hayret ve korku nidaları koyverdiler. İşte bu alet verdiği buhar sayesinde maytların kökünü kazıyordu.

AŞK-I SANAYİ

il mare | 28 Mayıs 2009 14:19

Birgün pamuk buhara aşık olmuş;
Hiçe sayarak dönemini,
Yapıvermiş aşkın devrimini.
Taştan insanlar çağırmış onu:
Bunun adı ‘sanayi devrimi’.

Steam Punk – Buhar Canavarlarının Çağı

laraken | 09 Temmuz 2007 13:46

Bilimkurgu aleminin tarih öncesi diye adlandırabileceğimiz sanayi dönemi öncesi eserlerini göz önünde bulundurmadığımız taktirde gerçek anlamda dünyayı sarsan ilk bilimkurgu eserlerinde sanayi döneminin buhar, çelik ve insan emeğinden oluşam muhteşem makinelerinin, onların doğayı yeniden şekillendirmelerinin ve bu olayın nostalji ile yenilik duyguları arasında insanlarda yarattığı ikilemde kalma durumu üzerindeki etkilerinin ne kadar büyük olduğunu görebiliriz.

Marry Shelley tarafından yazılmış olan Frankenstein ilk ve hala en etkili steam punk romanları içerisinde yer alır. Dr. Frankestein’ın yaratısı buhar gücü ile hareket eden bir canlıdır; farklı insan parçalarından oluşan golem buhar ve elektriğin –ilk dönem sanayisinde en büyük güç simgeleri- can verdiği bir ölüdür aslında ve bize yaratımızın kontrolümüzde mi kalacağı yoksa bizi yok mu edeceği konusunda Asimov ve Harbert’a kadar kalıcılığını korumuş olan ilk soruları sordurtur.

Evdeki “Dick Tracey” Hikayesi

zabun | 09 Temmuz 2006 15:29

Eski filmlerde teknik ve mali yetersizliklerden ötürü, tabancadan çıkan kurşunun gösterilemediği (Bildiğiniz gibi kurşunun çıkışı, yüksek hızlı kameralarla veya animasyonlarla gösterilebiliyor günümüzde) sahneleri görmüşsünüzdür. Bu durumlarda ya vurulan figüran kan lekesine bulanır, ya silah sesi efektiyle yetinilir, ya da halka şeklinde bir sigara dumanı üflenir böylece filmin gerçekçiliği artırılırdı. “Sakın bunu evde denemeyin!” şeklindeki ikazlara inat, şimdi bu tabancadan çıkan kurşunun ardında bıraktığı dumanı, ev ortamında oluşturan eğlencelik bir zamazingo var. Aslında bir ışın tabancası görünümündeki oyuncak, tetiğe bastığınızda “ışın tabancası efekti” ve mavi bir ışık hüzmesiyle beraber halka şeklinde bir duman oluşturuyor. Üreticinin dediğine göre bu duman, su bazlı zararsız bir muhteviyata sahip. Oyuncağın gövdesi “black Light” denilen, ışıklara duyarlı floresans renklerde.