bildirgec.org

born to be wild hakkında tüm yazılar

Özgür ve yabani; Born To Be Wild (2011)

queennothing | 09 April 2011 14:54

2011, Nisan ayı içerisinde etkileyici bir belgesel, seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Kenya ve Borneo Adası’nda çekilen doğal yaşam belgeseli “Born To Be Wild“, yalnızca bir hayvan belgeseli değil; aynı zamanda özgürlüğün, sevginin ve içimizdeki vahşiliğin filmi. İki hayvansever olan Birute Galdikas ile Daphne Sheldrick’in filler ve maymunlarla kurdukları yakın ilişkilere tanık olacağımız filmin müzikleri Mark Mothersbaugh tarafından yapıldı.

Belgesel yönetmeni David Lickley tarafından çekilen yapımda 4K Dijital Kameralar kullanıldı. 3 boyutlu olarak vizyona girmesi beklenen eserdeki bir başka sürpriz ise Oscar Ödüllü Amerikan aktör Morgan Freeman. Usta aktörün bizlere sesiyle eşlik ettiği filmin fragmanına buradan erişebilirsiniz.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.