bildirgec.org

bisiklet yolu hakkında tüm yazılar

Bisiklette sesinizi duyuramıyor musunuz?

Beacool | 29 May 2011 13:01

Bisiklette sesinizi duyuramıyor musunuz?

İşte ülkemizdeki bisiklet yollarının hali...
İşte ülkemizdeki bisiklet yollarının hali…

Eveet güneşin yüzümüze güldüğü günlerin içindeyiz yine. Her ne kadar gökyüzü bu aralar son veda göz yaşlarını akıtıyor olsa da sıcaklıklar artık iyice yükseldi. Haliyle bazılarımızın kaldırdığı bisikletlerini, patlamayan lastiklerini ve bisiklet şarj cihazlarını çıkarma dönemi de geri geldi…

Trafik

akbelen79 | 01 March 2011 18:31

İlkokul sıralarında hepimize öğretmişlerdir. Trafik denilince ilk olarak insanlara ait olmayan bölümlerde taşıtların içinde olduğu bir sistemden bahsediliyor. Öğrenmiştik ya;
Öğretmen soruyor ; Çocuklar yol deyince ne anlıyoruz ve kaç çeşit yol vardır? Bilen bir kaç tane çalışkan çocuk hemen atlayıveriyor. Hani hatırlar mısınız? Parmak kaldırıp söz alırdık.
Öğretmenim yol kavramı çok çeşitlidir. yol ; Bir yerden bir yere gidilmek için üzerinden gidilen istikamettir. Çeşitleri de;

Lazer bisiklet yolu

onogono | 11 September 2009 10:01

Bisiklet çevreci, ekonomik ve eğlencelii bir ulaşım yolu. Ne var ki ülkemizde bisikletler için özel yolların olmayışı ve üstüne dikkatsiz, duyarsız araç sürücüler de eklenince bu eğlence her an bir kabusa dönüşebiliyor.

Araçların arasında gündüz bisiklet kullanmak yeterince tehlikeli iken, gece karanlıkta farkedilmek bir o kadar daha önemli hale geliyor.

İşte LightLane tam da bunu yapıyor.
Sürücüler sizi farkedebilsin diye, araçlarla aranızda güvenli bir mesafe bırakacak şekilde bir “lazer bisiklet yolu” oluşturuyor.

Parket ve Pompala

zabun | 07 June 2006 23:41

Bazı memleketlerde bisiklet kültürü ileri düzeyde. Hemen herkes bisiklet sahibi ve arabaları da olmasına rağmen bir yere giderken bisikleti tercih ediyorlar. Çin, Hollanda, Hindistan bunlara bir kaç örnek sadece. Bu ülkelerde kara yollarının yarım metrelik bölümü bisiklet trafiğine ayrılmış. Gittiğiniz yerlerde bisikletinizi bağlayabileceğiniz parklar bile düşünülmüş. Bir üretici bu parklara bir de sabit bisiklet pompası eklemiş. Şık ve işe yarar darısı bize.

Park ‘n’ Pump