ikonlar masaüstüne sığmamaya başlayınca sanal masaüstü programlarını araştırmaya giriştim. Bu noktada geçtiğim dikenli masaüstü yollarından, bazıları aklımda yer etti ve ihtiyaç olur diye bunların bir listesini yapayım dedim.

Her halükârda, özellikleri, kullanım kolaylıkları, işlevsellikleri bakımından en akılda kalıcı, en cevval sanal masaüstü uygulamaları şöyle çıktı. Üstelik herbirinin üretkenliği artırma iddiası var.

Dexpot
Dexpot, birçok kullanışlı özelliğe sahip, basit, kolay ve hızlı bir çoklu masaüstü uygulaması. En önemli özelliği masaüstleriniz (hayır), masaüstüleriniz (ı.ıh.), masaüstünüzler (anlamsız), desktop’larınız (eh) arasında kolayca geçiş yapmaya izin vermesi. ALT ve 1/2/3/4 tuşlarını kullanarak veya taskbar’daki simgesi vasıtasıyla hızlı bir geçiş yapmak mümkün. Ayrıca her masaüstünü ayrı bir çözünürlük, şifre, giriş/çıkış sesi, geçişte çalıştırılacak program(lar) gibi ayarlarla kişiselleştirilebiliyor, pencereleri hızlı bir şekilde, herhangi bir masaüstüne taşıyabiliyorsunuz.

bi sürü ayarı var
bi sürü ayarı var