bildirgec.org

ben chaplin hakkında tüm yazılar

Yaşgünü Kızı; Birthday Girl (2001)

queennothing | 23 April 2011 10:35

İngiliz yönetmen Jez Butterworth‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Birthday Girl“, 2001 senesinde vizyona girdi. 13 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Nicole Kidman, İngiliz aktör Ben Chaplin, Fransız aktör Vincent Cassel rol alıyor. İngiltere ve Avustralya’da çekilen filmde rol alan hiçbir oyuncunun Rusça konuşmadığını da ekleyelim.
Bir bankada çalışan John, karşı cinsle iletişim kurmaktan çekinen, içe dönük bir adamdır. St Albans adında küçük bir kasabada yaşayan genç adam, düzenini bozmaya karar verir ve reel yaşamda yapamayacağı bir şeyi internet üzerinden yaparak arkadaşlık sitesinden Nadia’yı bulur. Olağanüstü güzelliğiyle tam bir Rus kadını olan Nadia, John için büyük bir başarıdır, ancak genç adam hayatın tehlikeli yönüyle henüz tanışmamıştır.

Dorian Gray (2009)

queennothing | 07 June 2010 16:52

Oscar Wilde‘nin felsefi romanı “The Picture Of Dorian Gray”den (Dorian Gray’in Portresi) uyarlanan 2009 çıkışlı sinema filmi “Dorian Gray“, 1960 doğumlu İngiliz sinemacı Oliver Parker tarafından çekildi. itapla bir tutulduğunda beklentileri boşa çıkaran filmin, kitaptan bağımsız olarak bakıldığında da başarılı olduğu söylenemez. Wilde’nin “Dorian Gray’in Portresi” adlı romanının en güzel uyarlaması, 1945 çıkışlı “The Picture of Dorian Gray“dir.
Henry ve Basil, eski dönem İngiltere’nin burjuva sınıfından iki orta yaşlı arkadaştır. Ressam olan Basil’in genç ve güzel yüzlü arkadaşı Dorian Gray ise, insan güzeli, taptezi bir genç adamdır. Basil’in resim yaparken ilham aldığı Dorian, zamanla Henry ile tanışıp, arkadaş olur ve ikili arasında sevgi ve tutku dolu bir dostluk ilişkisi gelişir. O sıralarda Basil, yapımını tamamladığı portreyi sahibine, Dorian Gray’e verir ve dilerse bu portreyi kimseyle paylaşmayacağını da belirtir.
Portrenin güzelliğine hayran kalan Dorian ve Basil, Henry’nin ‘gençlik’ ile ilgili söylemlerine kulak kabartırken, fazlasıyla gerçekçi bir kişiliğe sahip olan Henry, Dorian’ın yaşlanacağı gerçeğini dile getirirken bir kehanette bulunduğundan habersizdir.

Zaman geçtikçe yüzü eskiyecek olan Dorian, Henry’nin gençlik hakkında söyledikleri üzerine yaşlanmaktan korkmaya başlar ve kendi portresini kıskanır. Kehanet de tam burada, portre ve akıp giden seneler arasında kendini gösterecektir.

Murder By Numbers/ 2002 (Adım Adım Cinayet)

ozlavinya | 11 December 2009 14:37

Özellikle Ryan Gosling’in çok iyi bir performans sergilediğini düşündüğüm filmde diğer başrol oyuncular şöyle; FBI da seri cinayetler konusunda uzman Cassie karakteri ile Sandra Bullock, yeni ortağı Sam karakteri ile Ben Chaplin ve kusursuz cinayet işlemenin zeka ile doğru orantılı olduğunu, ufak ipuçları verilse bile yakalanma ihtimalinin sıfır olduğunu; kendini beğenmiş, ukala ve popüler Richard (Ryan Gosling)’a kanıtlamaya çalışan sosyamat Justin karakteri ile Michael Pitt.

Baştan sona merakla izlenesi bir film olan “Murder By Numbers” gerilim tarzında olup 120 dakikadır.

Erkek gibi kadın diyebileceğimiz Cassie’nin geçmişte yaşadığı o unutulmaz ve acı olay; durumu kişiselleştirme riski yaratsa da böyle inatçı ve hırslı bir karakter için Sandra Bullock biçilmiş kaftan.