bildirgec.org

bayram hakkında tüm yazılar

TOPLUMSAL: Bugün Bayram Olduğum Yerde

r e n g a r e n k | 30 August 2012 09:50

TOPLUMSAL: Bugün Bayram Olduğum Yerde

Vakit arife gününü göstermekte,etrafta bir koşturmaca ..Bayram için geri sayım başlamış çoktan –yada tatil için mi işte her neyse- son bir gün ..Kimi elinde bir valiz çoktan tutmuş yolu,birçoğu günler öncesinden almış yolcu biletini tatil mekanına giden yolun..Kimisi hala bayram alışverişinde..

İki yer çıkıyor karşınıza ki ortalık ana-baba günü tabiri caizse.Biri otogar hiç şüphesiz,diğeri de mağazalar malum giyinmek lazım.Şöyle bir şort, kısa bir etek, parmakarası terlikler ,kapriler falan harika gidiyor malum “tatil bayramı”ndayızZira insanlar sıkılmış iş kurallarına uygun giyinmekten.Günümüzde neredeyse herkes çalışıyor,tek maaşla dönmüyor artık evler hani..Kimsenin de kimseyi göresi yok sanki,yorgunuz cümleten.Dinlenmek lazım fırsattan istifade.

Geçmişe Olan Özlem

admin | 18 March 2011 20:55

Ah Küçük Dünyam
Ah Küçük Dünyam

Geçen gün eski dolabımı karıştırırken bende önemli hatırası olan eski, kırmızı ve birazda çatlamış topacımı gördüm. O an cocukluğum bir holywood filmi gbi gözümün önünden geçti. Komşularımızın top oynarken kırdığımız camlarının parçları, ev sahibinin bahırışları, annemin kulağımı yerinden çıkarmak istermişcesine çekişini, saklambaç oynadığımız tenha ve bi o kadarda karanlık asfaltsız sokaklar ve daha neler neler… 12 yaşımdan beri gözyaşıyla sulanmayan gözlerim bir anda dere yatağına döndü. Aslında insan ne istediğini bilmeyen aciz bir yaratıktan başka bir şey değildir. Kışken Yazı, Yazken Kışı İsteriz. Çocukluk da böyle birşey. Hani her bayramda söylediğimiz bir söz vardır ” Nerde o eski bayramlar”diye. Oysa Değişen Bayramlar değil benliğimizin ta kendisidir. Şu varki çocukluk insanların yaşamlarında ki en büyük özlemlerden biridir. Ama ne yazık ki çaresi olmayan tek şeyde bu özlemin giderilmesidir. Ve keşkelerle geçer ömrümüz keşke deriz keşke hiç büyümeseydik hep çocuk kalsaydık annemz tarafından çekilen kulaklarımız kopsaydıda hep çocuk kalsaydık. Oynarken düşüp kanattığımız dizlerimiz hep kanasaydıda hep çocuk kalsaydık…

bayramın sahte şefkati

taha3045 | 20 November 2010 14:46

Bu dine inanıyorsanız vejeteryan olsanız, kesilen hayvanlara üzülseniz, ağlasanız dahi , eğer bu dine inanmıyorsanız da bir arada olduğunuz insanların inancına saygı duymak adına çenenizi kapatmalısınız.

Şöyle bir gerçek var usülüne uygun kesilmeyen kurbanlar, evet bu bir gerçek ancak eleştiriler adam gibi İslam dininde de yasak olan şekilde kurban kesenlere olsa insan sineye çeker, ama kan akıtılan ibadet olmaz, hayvan kesildiği, can alındığı bir bayrama hayır gibi laflar (Kuran’da açık olan ayetlere de karşı çıkmak değil mi zaten bunlar) iki yüzlülük veya dikkat çekme çalışmasından başka birşey gelmiyor bana.

Ali ve Ayşe Bayramda ne yapsın?

herkimse | 17 November 2010 15:41

turkline‘dan yeni bir proje daha!

Projeye tıklayanlar, Ali ve Ayşe’nin bayramda ne yapacaklarına karar veriyor ve sonunda bayram mesajları ile karşılanıyor.

Site ziyaretçileri, hem “Ali ve Ayşe Bayramda Ne Yapsın” diye karar veriyor hem de kurban bayramı dilekleri ile karşılanıyor, bu dilekleri aynı zamanda facebook’ta arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

Bu eğlenceli projeyi hemen keşfet!

Finansbank El Öpenlerin Şok Olsun

simetra | 15 November 2010 15:40

Bayram üzeri oldukça eğlenceli bir proje hayata geçmiş. Finansbank’tan El öpenlerin şok olsun.

MagiClick Digital Solutions tarafından hazırlanan facebook aplikasyonunda, elinizi öptürüp, puanları toplayıp, büyük ödüllerden birini kazanma şansını yakalıyorsunuz.

Yok ben daha yaşlanmadım el öptürmem diyenleri de düşünmüşler. El öptürerek puanları topluyorsunuz.

Bir de torun puanı var ki elini öpenler başkasına el öptürdüğü takdirde de puan kazanıyor.

Şimdiden herkese İyi Bayramlar!

SUÇLU KİM?

cpgulen | 15 November 2010 13:20

güç mü
güç mü

Bir akşamüstüydü..
Dükkandan bozma bir evde onu bekliyordum,üzerimde blucin ve şık bır spor kazak vardı.
……Yarın annenlere gidiyoruz değilmi DEDIM
……neden,niye DEDİ
……anneler günüya onun için DEDİM
……köpürdü;üstüne başına bakmadan allah allah dedi veçarptı kapıyı çıktı.
Sabaha karşı 04.00 civarında geldi,zil zurna sarhoş.,başladı söylenmeye …demek annemlere gıdeceğiz vs..şeyler ve benı bır duvarın köşesıne sıkıştırıp başladı dövmeye…hani bize öğrettıler ya insansan kımseye vurma,sövme,yerme dıye bu ne pekı…adam sankı boks rıngınde bır sol kroşe,bir sağ kroşe ,,,çok hatırlamıyorum…burnum kanıyor ve ben yere yığılmıştım.benı öylece bıraktı ve gıttı yattı…herhalde başkasına yapamadığı şeyleri bende öğrenmek istedi ,,adam güçlüydü canım kroşelee baksana beni bitirdi..daha ilk raunda nakavt etti.
sürünerek cama gıdıp bır komşuya sesleneyım dedım ne mumkun sol tarafın hıç kıpırdamıyor zaten sabah oluyordu ..ağlamam bile zordu solum kusmuş gözyaşı zor dokuyordu ,,sağ gözdense çağlayanlar akıyordu.Boksör uyandı ne o yerlerdesın kalsana kadın DEDİ.Ben kalkamadığımı belli edemeden o anladı ki kötü dövmüşüm be kadını ..üstü başı hep kan vay be ne kuvvetliyim,ne güşlüyüm.Hemen yakın komşular geldi ,üstümü değiştiriler ve soruyorlar o mu yaptı …
dermiyim yine solu gösterır .YOk düştüm dedim.Küçücük evin nesinde düşeceksem ..inanmadılar ama birşeyde demediler..Annesi ve babası arabayla gelip beni hastaneye götürecekler:Babası oğlum bu kadar dövülürmü az dövseydin DEDİ bunu diyen sarı basın kartım var,ben zenginim diye ortalarda gezinen bir yerden bitme muammer(ismini büyük yazmıyorum haketmiyor)neyse bu arada benım başım dönüyor,midem bulanıyor..bir bomba daha adam diyorki:Arabayı yeni yıkattım senia sakın arabaya çıkarmasın….
şeytan diyaorki sağlam elinle sen vur şu adama….
Neyse bir üniversite hastanesine gittik acil’e hemen fılımler,serular,iğneler,DR.soruyor kocanmı yaptı ..bir ona ,bir ailesinin yüzüne baktım yok dedim.düştüm.DR.ısrarla bak kızım söyle o mu yaptı polis çağıralım,korka DEDi.dermiyim olmaz kurallara aykırı…Düştüm doktor dedim.beyin sarsıntısı geçiriyor yatması hiç kıpırdamaması lazım ,gerekirse tekrar hemen gelin dedi ve ordan ayrılıp aılesının yaşadığı eve gıttık.Sanki suçlu bendim utanmış,rencide olmuştum….İstanbulda kadın olmak,erzurumda ,batmanda,ağrıd kadın olmak ,hepsi bir bu ülkede ;hiç farketmiyor hep aynı..okumuşda olalar,cahilde ..nedense dayak yiyen hep kadın,böbürlenen hep erkek(istisnalarda var tabii haksızlık etmiyeyim)
Galiba asıl olan İNSAN olabilmekte..
bunu anlayana,anlatana kadar..daha kaç kadın dayak yiyecek,daha kaç kadınezilecek belli değil.
Umarım ben son olurum ve hiç kimse bir başkası tarafından dövülmez ve güzel bayramlar ruhumuzdada yaşanır.kurban bayramında sadece kurbanlıklar kurban edilir,kadınlar değil….

Haftalık–3

nazokiraze | 14 September 2010 18:19

Geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Bu Eylül ayı biraz daha heyecanlı geçecek benim için küçük kızım liseye oğluşum ise anasınıfına başlıyor,okulun ilk günü oğlum ağlaya ağlaya beni çekiştire çekiştire sınıfına soktu, tam oyuna dalmışken ne zaman çıksam hemen yanımda bitti, sanırım bu hafta ben de boyama, oyun hamuru etkinliklerine katılmak zorundayım.(Okulda ilk gün korkusu)

Okul ayakkabısı almak için alışverişe çıkmamız tam bir işkenceydi, giyim takıntılarını babasından alan bu evlat henüz 5 yaşında ama 2 yaşından beri giysilerini kendi seçiyor ve asla benim ona verdiğimi beğenmezse giymez, koca yaz şort giymeden geçirdi diyebilirim, komik duruyor diye.

ANADAN,BABADAN,YARDAN AYRI

pillihafif | 09 September 2010 12:09

Yarın bayram. Sadece yatacağız ve kalkacağız. Bitti işte bu kadar. Arefe günü öğlen saatlerinde başlardık banyo yapmaya. İlk önce en küçük kardeş yıkanırdı. Saçlar büyük bir özenle taranır,kremler sürünürdü ellere pamuk gibi olsunlar diye. Banyo faslı bittikten sonra annem yaprak sarması yapmaya koyulur,bizde etrafında çember oluştururduk. Akşam olunca babam ellerinde poşetlerle gelir,ellerine koşardık hem yardım hem içinde ne olduğunu öğrenme maksatlı,merak ağır basardı…
Akşam yemeği bittikten sonra saatler hiç geçmezdi. Offf hemen bayram gelseydi…Annem tatlı şerbetiyle uğraşırken,erkenden yatağa girerdik,erkenden sabah olsun diye. Öncesinde bayramlıklar başucuna konurdu ama ütüsü bozulmayacak şekilde,yanıbaşında gıcır gıcır ayakkabılar…
Bayram sabahı günün ilk ışığıyla uyanırdık bizde. İlkin annem uyanırdı,babamı bayram namazı için uyandırırdı. Babam gelince kahvaltı çoktan hazırdı,bizde öyle… El öpmeler ve tabiki bayramın en cezbedici yanı harçlıklar. Sonra dökülürdük köy yollarına uzun kuyruklar şeklinde. Köyde bayram bambaşkaydı. Son güne kadar gezer eğlenirdi çocuklar. Ev gezmeleri büyüklerle birlikte,tatlılar,muhabbetler ve pekiştirilen dostluklar….Zaman acı geçti. O köyler çoktan boşaltıldı. Bizler büyüdük. Köy muhtarımız yok ki artık şekeri ilk o dağıtsın. Bakkal Rüstem efendi ağır bir hastalıktan yıllar önce hayatını kaybetti. Büyük şehirlerde bayramı karşılar olduk. Anadan,babadan,yardan ayrı…

çocuklara ,evlat edinmeye, yaşama dair

taha3045 | 29 March 2010 15:15

“Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu” Bu yıl da yapılacak,TBMM Başkanlığı himayesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek tarih:4-26 Nisan 2010 yer:Ankara

Bu yılın sempozyum konusu:Güvenli Çevre – Güvenli Okul.

Çocukların uyuşturucu, şiddet, fuhuş gibi zararlı alışkanlıklardan korunmasını amaçlayan sempozyumda sivil toplum kuruluşlarından ,akademisyenlerden, uzmanlardan yüksek katılım bekleniyor.