bildirgec.org

audrey tautou hakkında tüm yazılar

Coco Before Chanel (2009)

padmess | 11 November 2011 14:42

Moda dünyasının devi Chanel’in, karanlık başlangıcından yükselişine uzanan bir hikâye: Coco Before Chanel !

Fransa’da bir yetimhanede ablasıyla beraber yaşayan Coco yıllarca babasının gelmesini beklemiştir. Sonunda gelmeyeceğini anladığında ve bunu içten içe kabul edemese de hayata inat tutumuyla başının çaresine bakmaya karar verir.

Sarhoş askerlere şarkı söyleyen, dikiş diken ve aşık olan bir kadındır Chanel ya da Chanel olmadan önceki ismiyle, Coco.

Un long dimanche de fiançailles (2004)

queennothing | 13 May 2011 09:40

Oscar adaylığı bulunan Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet‘i “Amelie”nin yönetmeni olarak tanıdık. Jeunet’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un long dimanche de fiançailles” (Türkçe’de ‘Kayıp Nişanlı’), 2004 senesinde gösterime girdi. Sebastian Japrisot’un romanından uyarlanan filmin snearyosu Guillaume Laurant ve yönetmen Jeunet tarafından yazıldı. 1976 doğumlu Fransız aktris Audrey Tautou‘nun başrolünde yer aldığı filmde Gaspard Ulliel, Fransız aktris Marion Cotillard, Dominique Pinon, André Dussollier, Jodie Foster, Clovis Cornillac ve Albert Dupontel gibi isimler rol alıyor. 47 Milyon Dolar ile Fransa’da çekilen film, iki dalda Oscar adayı oldu.

Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain – Amelie (2001)

arapsaci | 07 May 2008 17:51

Sabah pillidarko’nun Dante 01 filmi ile ilgili yazısını okuyordum. Yazının hemen başında geçen Jean-Pierre Jeunet ismi birden yazıya olan ilgimi arttırdı. Yazıyı bir solukta okudum, ama benim aklımda kalan yazıdan çok Jean-Pierre Jeunet ve efsanevi Amelie filmiydi. Küçük bir aramadan sonra filmin Sinepil’de tanıtılmadığını görünce çok mutlu oldum bir anda, çünkü bu enfes filmi anlatmak bana nasip olacaktı 🙂

Amelie
Amelie

Aslında Amelie’ye film demekle biraz haksızlık etmiş oluyoruz. O bana göre tam bir sanat eseri, her sahnesi ünlü bir ressamın elinden çıkmış birer tablo sanki. Renk seçimlerinde yeşil ve kırmızı öne çıkıyor, hatta bu renkler filmin afişine de yansımış. Teknik olarak kamera açılarından anlamasam da bu işin nasıl mükemmel yapılabileceğinin örneği verilmiş filmde. Az miktarda kullanılan özel efektlerin de katılımıyla film masalsı bir havaya bürünmüş. Zaten birçok kişi filmi bir modern çağ masalına benzetiyor.
Film görüntü kalitesinin yanında müzikleri ile de insanı içine çekiyor. Film müziklerinde Yann Tiersen imzasını görüyoruz. Fransız müzisyen tek kelimeyle döktürmüş. Her bir sahnedeki duyguyu öyle güzel yansıtmış ki müziğe. Size tavsiyem filmi izledikten sonra bir şekilde film müziklerini bulmanız, defalarca dinlemeniz, her dinleyişinizde filmi tekrar yaşamanız 🙂 Burada küçük bir parantez açmak istiyorum. Film 2002 yılında 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir ki bunların içinde en iyi yabancı film ve en iyi görüntü yönetmeni gibi oldukça prestijli adaylıklar da var. Filmin aldığı diğer ödüller için buradan.
Biraz da filmden bahsedersek, kahramanımız Amélie Poulain (Audrey Tautou) küçük yaşta annesini kaybetmiş, yalnız ve mutsuz bir çocukluk geçirmiştir. Hayatını bir cafede çalışarak kazanır, küçük bir evde tek başına yaşar. Çocukluğundaki gibi yalnız ve mutsuzdur. 20’li yaşlarındaki bu kızımızın hayatı bir gece tamamen değişecektir. Amelie bu geceden sonra çevresindeki iyi insanları mutlu etmeye, kötüleri de cezalandırmaya başlar. Ama kendisi hala mutsuzdur ve tam o sırada Nino(Mathieu Kassovitz) ile tanışır. Ve şimdi mutlu olma sırası Amelie’ye gelmiştir.