bildirgec.org

atletizm hakkında tüm yazılar

Umut Dolu Bir Geleceğin Altın Kanatlı Meleklerine…

firatocal | 04 August 2010 17:11

Tarih yazarak 20. Avrupa Atletizm şampiyonası‘ nın fatihi olan atletlerimiz Türkiye ‘ ye dönüşlerinde kahramanlar gibi karşılandı… Ne de çok özlemişiz gurur dolu zaferleri…

Özellikle bayan sporcularımızın göğsümüzü kabartan başarılı sonuçlara imza atmaları , beylik haber başlıkları olmasının ötesinde , sporla alakaları olsa da olmasa da , 7 den 70 e tüm halkımızın dikkatini çekmeyi ve onlardan destek görmeyi başardı… Anadolu ‘ nun cefakar kadının kürsüde başı dik bir şekilde temsil edilmesi herkes tarafından fazlasıyla özlenen bir manzaraymış…

Müsabakalarda , haberlerde ve spor programlarında doyasıya izledik altın , gümüş kadınlarımızı… Spora bakışımızı değiştirmek , olimpik dallarda başarılı olarak sporcu ruhunu yakalamak için yıllardır sürdürülen çabalara inanılmaz bir katkıdır onların zaferleri…

Geleceği yeniden yaratacak , toplumun hassasiyetlerine el verecek atılımlar sizlerin zaferlerinizden güç alacak… Sizler umut dolu bir geleceğin altın kanatlı meleklerisiniz… Sağolun , varolun… Sevgi ve Saygılarımla… Fırat Öçal

Fair-Play Elvan …

macro | 20 January 2010 11:38

Elvan Abeylegesse
Elvan Abeylegesse

Uzun zamandır futbolumuzla arttıramadığımız fair-play puanlarımızı atletizm gururumuz Elvan yükseltti. Almanya‘nın Berlin şehrinde yapılan son Dünya Atletizm Şampiyonası‘nda ilginç bir olay yaşanmıştı. 15 Ağustos 2009 tarihinde koşulan bayanlar 10 bin metre yarışı olmuştu.

Elvan gibi yarışın favorilerinden olan Etiyopyalı atlet Meselech Melkamuayakkabılarını otelde unutuyor. Bunun üzerine Elvan Abeylegesse yedek ayakkabılarını Melkamu’ya veriyor yarışması için. İşin enteresan tarafı ayakkabı sponsorları farklı ve birbirlerine rakipler.

Alternatif Spor Blogları

nihilanth | 28 April 2009 19:02

Türkiye’de spor sitesi denince akla ilk olarak iddia ve bahis bültenlerinin yer aldığı, anlık maç sonuçlarını veren ve ağırlıklı olarak futbol ile ilgilenen siteler gelir.

Bundan sıyrılan ise benim gördüğüm kadarıyla sadece birkaç blog bulunuyor. Bulduğum diğer bloglar, ortalığı reklamla boğmuş ve “copy-paste”tan oluştuğu belli olan yazıların yer aldığı ya da tamamen futbola yoğunlaşmış bloglar. O yüzden onları incelemek istemedim. Sizlerin keşfettiği öneriler varsa da elbette buraya yazabilirsiniz..

Sözünü edeceğim sitelerden biri olan Spor Stüdyosu, bütün sporlara eşit yaklaşmasının yanında en büyük önemi atletizme ayırıyor. Amaçları Türk sporunun daha iyi yerlere gelmesi, bunu yapmak için de insanların sporun bütün dallarına olan ilgisini artırmak istiyorlar.

Sporcularla yapılan röportajlarda da özellikle bu konuya parmak basan site ekibi, mesaisini Türkiye’de eksikliği çekilen konularda orjinal makaleler ve editoryal çalışmak için harcıyor.

Siteye, farklı mesleklerde çalışan fakat spora gönül veren 15 civarında yazar içerik sağlıyor.

Yıl 1921…

juki | 20 December 2008 10:09

Yıl 1921… Devletimiz Kurtuluş Savaşının en sıcak günlerini yaşamakta. Anadolu’nun birçok yerinde boğaz boğaza mücadeleler yaşanmakta, Türk ateşle imtahan olmaktadır.

Öte yandan İstanbul’daki halk nispeten daha rahat geçirmektedir bu günleri, ya da öyle bilinir. Evet, aslında öyle değildir. İstanbul’da yaşayan binlerce yürek sahibi eroğlu erler, analar vardır. Bunlar vatanın içinde bulunduğu durumdan dolayı çok üzgündür.

İstanbul’un karşısına kalan, Pera (kelime anlamı da karşı demektir) evet Pera(Beyoğlu) semtinin eteklerinde bir semt daha vardır ve onun adı da Kasımpaşa’dır. Oradaki gençler öyle bir dönemde gençliklerini yaşamak, içlerindeki coşkuyu tatmin için bir klüp kurarlar: Kasımpaşa Spor Kulübü…

Michael Phelps ve Usain Bolt tarih yazdı

wanadooo | 18 August 2008 16:15

30 Haziran 1985 doğumlu Michael Phelps, 2008 Pekin Olimpiyatları‘nda yarıştığı 8 dalda da altın madalya kazanarak tarihe geçti. yüzmede son yarış olan 4×100 metre karışıkta da altın madalya alarak madalya sayısını 8’e yükseltti ve aynı olimpiyatta en çok altın madalya kazanan erkek sporcu unvanını ele geçirdi. ayrıca bir olimpiyatta 7 altın madalya kazanan ABD’li yüzücü Mark Spitz’in rekorunu da kırdı Mark Spitz, bu başarıyı 1972’de Münih Olimpiyatları‘nda kazanmıştı. Olimpiyatlarda en çok madalya kazanan sporcu, 18 madalyayla eski SSCB‘li bayan sporcu Larissa Latynina. Olimpiyatlara 1956, 1960 ve 1964’te 3 kez katılan Latynina, toplamda 9 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazanmıştı. hele ki 100 metre kelebek yarışını Sırp Milorad Cavic‘in 0.01 saniye (1 salise) önünde bitirerek altın madalya alması ve amerikan takımının fransız takımıyla verdikleri amansız mücadelede şans faktörünün de onunla olduğunu kanıtlar nitelikte.

Usain Bolt ise merakla beklenen erkekler 100 metre finalini çok çok rahat kazandı öyle ki son 20 metre muhabirlere poz vermese derecesi daha da aşağıya çekecekti buna rağmen derecesi 9.69 saniye gerçekten inanılmaz. ve 100 metreyi sadece 38 adımda koştu. rakiplerinden tyson gay daha yarı finallerde 5.olarak elendi. asafa powell finalde 5. olarak hayal kırıklığı yarattı.

Nike+ Human Race

nzright | 03 July 2008 09:51

Spor ürünleri markası Nike; 31 Ağustos 2008 de; tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de gerçekleşecek nike+ human race için bir de websitesi hazırlamış.

31 Ağustos 2008’de akşam 20:00’de İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde 10 bin kişi Asya’dan Avrupa’ya koşacak. Eğer siz de bu koşuya katılmak istiyorsanız; siteden kaydınızı yaptırabilirsiniz.
Sitede ayrıca; antremanları izleyip; koşunun düzenlendiği 24 şehir hakkındaki bilgilere ulaşmak da mümkün.

Spor Yaparken Saniyeleri Müziğinle Kazan !!

MoSs35 | 27 March 2008 20:37

Birçoğumuzun hayatımızın belirli dönemlerinde bazı spor branşları üzerine yoğunlaştığı dönemler olmuştur. Erkekler her ne kadar “spor”a mahallelerindeki yaşıtlarla mücadeleye girererek futbol ve basketbol ile başlasalar da üniversite yıllarında cinsiyet farkı gözetmeyen bireysel antrenman niteliğindeki spor dalları insanın mutlaka eğilmesi gereken ilgi alanları listesinde üst sıralara tırmanmaya başlar. Bu noktada yaşanan mental zorluk, ne ilginçtir ki ülkemiz gençlerinin büyümesi ve zamanın çok hızlı ilerlemesiyle paralel olarak karşılaştığı zorluklarla aynıdır. Önceleri takım olarak savaştığın, yıllardın üstünden çıkarmadığın şortunla fırladığın bağırma-çağırmayla dolu vurdulu-kırdılı maçların yerine; kendi performansına odaklamanı gerektiren, başlamak için bütçende güzel bir yer ayırdığın, şimdiki tabiriyle “cool” bir uğraş edinmişsindir kendine.