bildirgec.org

atık hakkında tüm yazılar

Bio-Bug: Metan Gazıyla Çalışan Araba

Lorilleux | 23 August 2010 17:23

Bio-Bug
Bio-Bug

Bugünlerde çoğu otomobil üreticisi, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve hızla azalan petrol rezervlerinin ileride sorun yaratmaması için alternatif enerjilerle çalışan araçlar geliştirmeye ve yavaş yavaş da olsa satışa çıkarmaya başladı. Bu alternatif enerjilerle çalışan araçların çoğu ya sadece elektrik enerjisi ile yol alıyor ya da hibrit denen hem elektrik hem de normal benzinli motoru bünyesinde birleştiren motor teknolojisiyle yol alıyor. Yenilenebilir enerji alanında uzmanlaşmış bir firma olan GENecofirması ise bu alternatif enerjilerin de tükeneceğini ve uzun ömürlü olmayacağını düşünmüş olacak ki doğada hiçbir zaman bitmeyecek metan gazıyla çalışan bir otomobil üretmişler.

Naylon Torbalar

Chat Noir 1 | 05 July 2008 20:21

Neredeyse herkes alışveriş yaptıktan sonra aldıklarını eve götürmek için naylon torba kullanıyor. Türkiye’de yılda 5 milyon ton naylon poşet üretiliyor. Eve getirdiğimiz naylon torbaları daha sonra çöp torbası olarak kullanıyoruz. Yani evimizde geçirdikleri zaman sanırım bir haftayı geçmiyordur. Ve bir naylon poşetin yok olması 400 ila 1000 arasında bir zaman alıyor. Kullandığımız her naylon torba ile çevreye zarar veriyoruz. Peki ne yapmak lazım.Alışverişe giderken yanımızda file yada bezden yapılmış torba götürebiliriz.Elinizde böyle bezden yapılmış bir torba yoksa bile bunu eski tişörtlerinizi kesip dikerek yapabilirsiniz.
Naylon torbaların üretimlerini ve ancak 1000 yılda yok olacak çöp yığınlarına nasıl dönüştüklerini bu videodan izleyebilirsiniz.

Cep Çöplüğü

Chat Noir 1 | 03 July 2008 07:48

Cep telefonları gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Her sene yeni modeller çıkıyor ve belki de her sene yeni bir cep telefonu alıyorsunuz. Peki eski cep telefonunuza ne oluyor? Eğer cep telefonunuz ikinci elden bile alıcı bulamayacak kadar eskiyse muhtemelen çöp kutusuna gidiyor.Diğer çöplerle beraber yakılıyor.Ve çeşitli ağır metaller ihtiva eden kimyasal maddeler yayarak çevreyi biraz daha zehirliyor kirletiyor. Oysa eski cep telefonlarınız plastik,az miktarda altın, gümüş ve cam içeriyor.Bunlar geri dönüştürülebilir.Ülkemizde eski cep telefonları geri dönüşüm için belirli şekillerde toplanmıyor.Bu durumda ya daha az cep telefonu değiştireceğiz yada eski telefonunu getir yenisinde şu kadar indirim yapıyorum diyen markaların ürünlerini tercih edeceğiz. Çünkü eski telefonları bu şekilde geri aldıklarında geri dönüşüm merkezlerine gönderiyorlarmış.Böylece elektronik atıkların azalmasını sağlayabilir, çevre kirliliğini bir nebze önleyebiliriz. Detaylı bilgilere ulaşacağınız bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Denize Sızan Petrolü Çevreleyen Mucize Robot

xerre | 09 June 2008 01:54

Taşıma esnasında ya da gemi kazaları sonucu denize karışan petrol, çevre için ölümcül etkiler taşırken temizlenmesi de oldukça zordur. Osp olarak bilinen ve tasarımcı Ji hoon Kim tarafından geliştirilen bu robot, denizdeki pertol karışan kısmı özerk bir şekilde kuşatarak tüm petrolü temizlemeye yardımcı olmak için üretilmiş.

Daha temiz üretsek mi?

cyprocon | 05 May 2008 20:12

Temiz üretim kavramı ülkemizda sadece birkaç yıldır var. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere ciddi bir avantaj sağlayan metodlar ne yazık ki ülkemizde çok yavaş yaygınlaşıyor.

Temiz üretim (cleaner production) kavramı özellikle Birleşmiş Milletler Çevre Programı Akdeniz Eylem Planı (UNEP/MAP) bünyesinde ciddi bir araştırma ve geliştirme konusu.

“Temiz Üretim”de amaç sürdürülebilirliği sağlamak. Bunu sağlamak adına öncelikle ham madde ve kaynakların verimli kullanımı ve atığı kaynağında azaltma yöntemleri izleniyor. Şöyle bir yaklaşımla açıklama yapmak da mümkün: “Bir atıktan kurtulmanın en kolay yolu onu üretmemektir”.

Yine Zehirli Variller Bulundu…

quintilis | 08 February 2008 18:32

Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürü yaptığı açıklamada yapılan ihbarlardan yola çıkarak Çerkeşli köyü‘nde yapılan araştırma sonucu 100 adet varil bulunmuş.Tehlikeli atık içerebileceği şüphelerini gidermek amacıyla İZAYDAŞ tarafından numuneler alınmış.Sonuçlar Pazartesi günü belli olacağı söyleniyor.Anlaşılan ülkemiz insanları hala akıllanmamışa benziyorlar.