bildirgec.org

asit hakkında tüm yazılar

Metan Gazı yiyerek geçimini sağlayan bakteri bulundu

Guardian | 26 November 2007 08:01

Yeni Zelanda bilim adamları şuradasıcak ortamda yer kürenin 30 cm aşağısında yaşamını sürdüren ve geçimini metan gazı yiyerek sağlayan Methylokorus infernorum adını verdikleri bir bakteri keşfettiklerini dile getirmişler.

Takımın çalışmalarında yer alan mikrobiyolojist Dr Matthew Stott, metan gazının neden yüzeye ulaşamadığını artık keşfettiklerini belirtmiş.

Böylece doktor Dr Matthew Stott bakterinin metan üreten fabrikalar ve çeşitli ortamlarda zararı azaltmak için kullanılabileceğini fakat bunun birkaç yıl alabilecek bir çalışma gerektirdiğini belirtmiş.

KAFAM İYİ AĞABEY!

EUQON | 15 August 2007 16:08

Chinese Opium Smokers
Chinese Opium Smokers

Sümerlerin “zevk”, “tazelenme” anlamına gelen“HUL”kelimesiyle ifade ettikleri ideogramları, ilk defa afyonun kullanımından bahsetiğinde M.Ö 5000 yılı imiş. Bundan 1500 yıl sonra bir mısır papirüsü, alkolün icat edildiğini yazmış. Tahmin ediliyor ki, alkolden 500 yıl sonra çinliler çay içmeye başlamış. M.Ö. 2500 yılında Dwellers Gölü etrafında yaşayan İsviçreliler haşhaş çiçeği çiğnemeye başlamışlar. En eski mısır yasaklarından biri olarak kabul edilir; bir rahip öğrencisine “Ben, senin efendin, sana tavernalara gitmeyi yasaklıyorum. İblisler kadar aşağılık olmaya başladın!” diye yazdığında, tarih M.Ö 2000 imiş. M.Ö. 350 yılından kalma bir özdeyiş, “Ölmek üzere olanlara güçlü bir içki verin, Huzursuz olanlara da şarap; bırakın içip hallerini unutsunlar, ve acılarını bir daha asla hatırlamasınlar” diye öğütlemiş. Theophrastus, haşhaş suyu hakkında tartışmasız ilk referans olarak kabul edilen kayıtları M.Ö 300 yılında tutmuş. “Sürüler için çimenleri, ve insanlar yetiştirsinler diye bitkileri getirdin ki topraktan yiyecek sağlayabilsinler, ve kalplerini rahatlatmak için şarap yapabilsinler”diye yazmılmış Zeburda, M.Ö 250 yılında. Bu sıralarda Konstantinapol Piskoposu Aziz John Chrysostom (M.Ö. 345-407) şöyle serzeniyormuş halkına: “Ağlayanları duyuyorum; ‘ Artık şarap yok mu?! Ahmaklık bu! Delilik! Bu istismara yol açan şarap mı ki?! Sorarsanız ‘hayır’ derim. ‘Jurnalciler var diye ışık yakmayacak mıyız, ya da zina var diye kadınlar olmasın mı?!” Gene M.Ö 450 yılında, Babil Kutsal Kitabında “Şarap tüm ilaçların başındadır. Şarap olmazsa başka uyuşturuculara gerek duyulur” yazmış. 1. yy ın başında Çin ve Uzak Doğunun birçok yerinde afyonun kullanıldığı biliniyormuş. İstanbul’un fethinden 40 yıl sonra Amerika Kıtası’nı keşiften dönen Christof Kolomb, tütünü Avrupaya tanıtmış. “Bir parça domuz eti alın, bir yahudinin yatağında 9 gün bekletin. Sonra toz haline getirip bunu sarhoşa içkisiyle karıştırıp içirin. Bir yahudinin domuzdan köşe bucak kaçtığı gibi alkolden kaçacaktır.”1500 yılında bir ingiliz tıp tarihçisi olan J. D. Rolleston sarhoşluğa karşı bu tedaviyi önermiş. 1525 de Paracelsus, afyon ruhunu farmakoloji literatürüne kazandırmış, adına da Laudanum demiş.

Kablosuz Havuz Suyu Analizi

semazem | 11 June 2007 11:01

Yaz gelince havuz ve havuz zamazingleri de ön plana çıktı. Havuzun asit ve klor ölçümünü net bir şekilde yapmak için üretilmiş bu alet de bunlardan biri. Herkesin havuzunda otomatik sistem yok diye düşünmüşler. Ölçü kabına çözelti damlatıp oluşan rengi derece skalasıyla karşılaştırma derdinden kurtarmışlar bizi. Kimler mi ? İşte bunlar.

M’nin Günlüğü

| 18 March 2007 18:27

17037

telefonun sesini değiştirmeliyim.. Evet? (fısıldamalar) alo? (ses yok).. uff kapatıyorum..

-aç gözlerini- uyanmak için tuhaf bir rüya.. gene de önceki iki gece üstüste gördüklerimden daha tuhaf değil.. sabaha karşı o4:oo..

İçerken dudaklarıma değen su, asit olsa..
Unutturur mu acaba karanlıktaki öpücükleri ?
Zorla verilen en sonunda!

kapat hemen-su açık hala.. küresel ısınma! kyotoyu imzala! suya karşı meditasyona son vermem gerek.. en iyisi ufak süs havuzlardan bulmak..bu sefer ki çünkü, gerçekten işe yarıyo gibiydi!

ateistler için yas.

hafifuyku | 20 July 2005 22:42

İnsan vücudunda bol bol hidroklorik asit bulunuyor. Sanatçı Jimmy Loizeau, bu asidi gerekli nesneler (bakır ve çinko) ile birleştirirsek, sevdiklerimizin cansız vücutlarından bir pili dolduracak kadar elektrik elde edebiliriz diyor. “Elektrik = Yaşam” bunu kabul edersek, ölümden sonra yaşam konsepti bir nevii ispatlanmış oluyor diyor. Tabii pil bitince bir kez daha ölmüş olacaklar, travma üstüne travma..