bildirgec.org

asalak hakkında tüm yazılar

Beynimde biri mi var?

menguzar | 29 November 2012 00:36

Ampulex Compressa, hamam böceğinin içinden çıkarken.
Ampulex Compressa, hamam böceğinin içinden çıkarken.

Dünyada hemen her ortam için farklılaşmış milyarlarca çeşit canlı var. Farklı asitlik seviyelerinde, farklı ısılarda, farklı minerallerin/gazların varlığında hayatta kalmak üzere evrimleşmiş türlü çeşit bakterinin arasında, elbette ki canlıların vücudunda yaşamak üzere evrimleşmiş, kimi zaman (mide ve bağırsaklarımızda olduğu gibi) vücudunda yaşadığı canlıya faydası dokunan, kimi zaman vücuduna girdiği canlıyı hasta eden, kimi zaman öldüren, kimi zamansa ölmekten beter eden yaratıklar, “parazitler” var.

Şimdiki konumuz, farklı canlıların vücutlarına yerleşip orada yaşayan, ve bu yaşam süresince aklınızın ucundan bile geçmeyecek işler yapan parazitler. Beyinlerine/sinir sistemlerine yerleştikleri canlıların üzerinde ufak davranış değişikliklerinden, “Tam zihin kontrolü” olarak yorumlayabileceğimiz durumlara çok geniş bir yelpazede değişen etkilere sahip olan envai çeşit parazite şöyle bir göz atacağız.

Fotoğraf makinenizi kuşanın!

Beacool | 23 October 2010 11:58

Spiderholster - Black Widow
Spiderholster – Black Widow

Fotoğrafçılık günümüzde gereksinimden öte bazıları için bir moda haline geldi. Gün içinde makinenin kullanımı hakkında hiçbir fikre sahip olmadan otomatik ayarda çekim yaparak, sırf ego tatminlerini gidermek amacıyla profesyonel makineler alan bir sürü insanla karşılaşıyorum. Ama gerek amaca yönelik kullanan gerekse hava atma amaçlı kullananların birleştiği bir nokta var. Taşıma zorluğu…