bildirgec.org

apple iphone hakkında tüm yazılar

Seçim Zamanı

royalbaris | 25 March 2011 16:29

Apple her yıl bir mucize yapmaya devam ediyor. Bir ürün üzerine fazlasıyla odaklanıp yılın bir döneminde piyasaya sürüyor ve hasılatı topluyor. Şahsi fikrim olarak mükemmel bir pazarlama tekniği ile davranan ve ürününü dahi bir satış tekniğiyle buluşturan Apple meyve veren ağaç misali taşlanmaya devam ediyor. Son çıkardıkları ve piyasada bulunan rakiplerinin gerçekten süslü püslü ama birbirinin tekrarı ve hep bir yanı muhakkak eksik kalmış modellerin aksine; çok şık bir dizayna sahip, kendi deyimleriyle ” iPhone’u her zamankinden daha güçlü, daha kolay kullanılır ve daha vazgeçilmez yapacak yeni bir model” olan iphone4’ü piyasaya sürdüler.

iRetrofone ve iPhone İle Geçmişe Yolculuk

mcosar | 27 April 2010 11:52

Her geçen gün Apple‘ın ” i “li modellerine olan ilgi ile diğer firmaların üretmiş oldukları ve bu ürünlerle kullanılan ek aksesuarları görmekteyiz. Bu seferki aksesuarımız ise yakın geçmişte kullanmış olduğumuz çevirmeli tuşları bulunan telefonun iPhone‘a özel tasarlanmış modeli iRetrofone Rotary iPhone Dock adlı klasik ürün ile eski ve yeni birarada kullanılmıştır.

iRetrofone Rotary iPhone Dock adlı ürün USB yoluyla iPhone’a bağlantısı yapılabilmekte ve iPhone üzerinden çevirmeli tuşlar kullanılmakta olup telefonun ahizesinden ise konuşma yapılabilmekte. Ve tüm iPhone modelleri ile uyumlu olarak çalışabilmektedir.

Apple iPad 450binincisi satıldı. Bu zamana kadar Apple iPhone 50 milyon sattı

cytil | 14 April 2010 13:00

Bu sabah Apple’in iPhone OS 4.0 sunumunda Apple ceosu Steve Jobs iPad ile ilgili en son bazı durumları duyurdu. Apple şimdiye kadar 450.000 tane ipad satmış ve bunların 350.000 tanesi, iPad duyurulduğu zamanda satmış. (burada sizlere ufak bir hatırlatma yapmak isterim Apple önceden 300.000 tanesinin duyurulduğu zamanda satıldığını söylemişti) Bir diğer taraftan 600.000 iBooks indirilmiş ve bunlardan 250.000 tanesi iPadın satıdığı günde inmiş. Jobs iPhone Os platformunun cihazlar üstünde kullanılması ile en son gelişmeleri aktardı ve bu özellikler gerçekten çok etkileyici. Apple aynı zamanda 50 milyon iPhones, 35 milyon iPod touch satmıştı ve Apple platform üzerinde çalışan cihazların toplamı da 85 milyon. Şu anda Apple in uygulama mağazasında 185.000 uygulama var ve bunlar 4 milyar kere indirilmiş. Gerçekten gelecekte Apple kendi tasarım ve uygulamalardan her zaman bahsettirecek.

Apple iPhone Uygulamasıyla nasıl Para Kazanılır

cytil | 01 February 2010 21:13

Merhaba sevgili okuyucu, öncelikle bu yazıma vakit ayırıp okuduğun için teşekkür ederim. Bu ilk yazımda sizlerle çok populer olan Apple iPhone 3G/smart phone hakkında olacak. Öncelikle gelin biraz iPhone dan bahsedelim. iPhone ilk çıktığından bu yana dünyada en popüler ve hala ününü sürdüren çok kullanışlı bir multimedia telefondur. Bizler yani Apple iPhone kullanıcılar için hemen hemen istediğimiz herşeyi iPhone ile yapabiliyoruz. Çok basit örnek vermek gerekirse mp3 dinlemek, video izlemek, e kitap okumak, tv izlemek, kablosuz internete girmek, maillerimiz okumak gibi aklınıza gelen bir çok seyi bu çok kullanışlı ve kullanmaktan zevk alacığınıza inandığım 3.5 inc muti dokunmaktik telefonla yapabilirsiniz.
Yukarda söylediğim ” istediğin herşeyi yapmak ” size garip geliyor değil mi? İşte tam burada uygulamar giriyor. Peki bu uygulama nedir? Bu uygulamaları telefona ekleyebilir ve telefonunuzu kişileştirebilirsiniz. Yani kendi ihtiyacınız olan uygulamaları Apple’in resmi sitesinden bulup indirebilirsiniz. Bulamadınız mı ? O zaman kendiniz uygulama yazın ve geliştirin. Nasıl mı ? Aslında çok kolay, tabi birde okumayı seviyor ve okuduktan sonra uygulamayı seviyorsanız, ufak bir araştırma ile size uygun anlaması kolay kitaplar bulabirsiniz ve istediğiniz uygulamayı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Atv iPhone ‘da yerini aldı

Flashcentury | 29 December 2009 12:01

Atv Türk televizyon kanalları arasında bir ilke imza atarak iPhone üzerinden yayına başladı.

Atv iPhone Application
Atv iPhone Application

iPhone üzerinden yer alan App Store ‘dan Atv diye aratarak bulabileceğiniz programı ücretsiz indirebilirsiniz.

Atv iPhone Application
Atv iPhone Application

Program oldukca sade ilk açıldığında yukarıdaki ekran karşınıza çıkıyor ve play buttonuna tıkladığınızda direk canlı yayına bağlanıyorsunuz.

Android Market 10000 uygulama barajını geçti.

wanadooo | 15 September 2009 12:47

Afterdawn sitesinin haberine göre Android Market (Androlib), 10.000 uygulama barajını geçti. Apple CEO’su Steve Jobs ise iPhone App Store‘da 75,000’den fazla uygulama bulunduğunu ve 1.8 milyar download sayısına ulaştıklarını bildirmişti.

Android platformu ise henüz daha yeni yeni görücüye çıkmasına rağmen Google‘ın da desteğiyle gün geçtikçe pazar payını yükseltiyor. İşin daha güzel tarafı ise Android Market’te bulunan uygulamaların %65’i ücretsiz.

Dictionary.com iPhone’a Geliyor

pinkfloyd | 10 April 2009 17:33

Web’in en popüler İngilizce dizinleri arasında yer alan Dictionary.com ücretsiz iPhone uygulamasını duyurdu.

Aslında Reference.com‘un bir parçası olan ve Ask.com‘a ait olan Dictionary.com sitesi altında bir sözlük, ansiklopedi, Sözlük ve Ask’ın web aramasının yanısıra günlük bulmacalar, gramer bilgisi, kare bulmaca çözücüsü ve benzeri diğer içerikler de yer alıyor. Sitenin iPhone uygulaması dizini ve sözlüğü içermekle birlikte sözcükleri sesli örnekleri, benzer bir şekilde söylenen sözcükler ve günün kelimesi gibi alanlar yer alıyor. Uygulama 275 bin adet tanım ve 80 bin adet eş anlamlı sözcük içeriyor.

Apple Tasarımlarının Gelişim Süreci

pinkfloyd | 15 March 2009 10:37

24 Ocak 2009‘da Macintosh bilgisayarının 25. yıldönümünü kutlayan Apple, özellikle son 5 yıldır inanılmaz bir performans sergileyerek dünya çapındaki Apple kullanıcılarının sayısına her geçen gün yenilerini eklemeyi başarıyor. Biz de bu yazımızda Apple ürünlerinin 1977’den günümüze gelişimini resimlerle ve kısa bilgilerle aktarmaya çalışacağız.

Yazının devamında bulacağınız ürünlerin pek çoğu ileriye yönelik başarılı ürünlerden oluşsa da, Apple tarihinde başarısız olarak nitelendirilebilecek ürünler de yok değil. Şirketin buluşları pazar tarafından kabul edilmiş ya da edilmemiş olsun, Apple, sürekli olarak yayımladığı yeni ürünleri ile bilgisayar ve iletişim endüstrisindeki çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

Bu makale için oluşturulmuş liste Apple’nin tüm ürünlerini listelemese de özellikle tasarım değişiklikleri ile adından söz ettiren ürünlerin pek çoğunu içeriyor.

Hepsi-bir-arada Bilgisayarlar

Apple “hepsi bir arada” adı verilen ve bir monitör ardına gizlenen bilgisayar parçalarını içeren ürünlerini çok uzun zamandan beri satıyor. Her ne kadar bazı ürünleri Hepsi-Bir-Arada sınıfına dahil edilmiş olsa da ürünlerin bazılarının kutularında harici bir monitör de yer alıyordu.

Apple II – 1977

1977 ılı hem Apple II’nin hem de gökkuşağı Apple logosunun duyurulmasına sahne oldu. Steve Jobs Apple logosuna eklediği renkleri, Apple II’nin o zamanlar için mükemmel renk desteğini yansıtması için kullandı. Renkli grafikleri sayesinde Apple II, o dönemdeki rakipleri arasından kolayca sıyrıldı. Görsel: Wikipedia

Apple II
Apple II

Web Gezginleri İçin Kullanışlı 6 iPhone Uygulaması

pinkfloyd | 14 February 2009 12:35

Apple tarafından tasarlanan ve çoklu dokunmatik ekranının yanı sıra sıradışı donanım arayüzü ile iPhone bir çoklu ortam akıllı telefonu. iPhone web tabanlı pek çok kullanışlı ve mükemmel uygulamayı avuçlarımızın içine sığdırmayı başarmış durumda.

Her ne kadar Apple, geliştiriciler için bu alanda bir açık standart oluşturmamış olsa da şirket, özellikle iPhone için web tabanlı yazılım uygulamasını cihazı daha piyasaya sürmeden önce bile sürekli olarak desteklediğini pek çok platformda dile getirdi. Aslında en iyi uygulamaları bulmanızı zorlaştıran birkaç seçenek bulunuyor. Apple’nin arayüzü ve iPhone Tech Talks, geliştiricileri sürekli bir şekilde Internet’e bağlı olan iPhone’ye özgü uygulamalar geliştirmeye teşvik etti. Aşağıda listeleyeceğim uygulamalar, web gezginlerinin işine yarayacak iPhone uygulamalarından oluşuor.

1. Glide Mobile

Aslında Glide Mobile, sadece iPhone’ye özgü bir uygulama değil zira servis diğer pek çok mobil aygıtı da destekliyor. Ancak servisin özelliklerinden birisi olan kelime işleme, iPhone kullanıcılarının büyük bir açığını kapatıyor.

Glide çevrimiçi bir katılımcı grup olup kullanıcıların neredeyse her tür belgeyi oluşturabilmelerini, düzenleyebilmelerini ve paylaşabilmelerini sağlıyor. Bu belgelerin yanısıra kişi listeleri, fotoğraflar, kelime işlemci dosyaları, web siteleri, takvimler ve çok daha fazlası yer alıyor.

Kelime işleme sayesinde kullanıcılar iPhone üzerinden bir dizi biçimde belge oluşturabildikleri gibi daha sonra bu belgeler bilgisayar üzerinde RTF, PDF ya da Word biçimine dönüştürülebiliyorlar.

Mobil Web’i Nasıl Herkes İçin Daha İyi Yaparız?

pinkfloyd | 20 January 2009 12:03

Geçtiğimiz aylarda bir iPhone aldım. Her ne kadar zamanımın büyük çoğunluğu onunla oynamakla geçmiş olsa da birkaç kullanışlı şey de yaptım (yaşasın webkit css özellikleri!)

Websitelerini ziyaret etmek için yapılmamış
Bahsettiğim bildiğimiz web siteleri. bir mobil web sitesinin son kullanıcı için nasıl olması gerektiğini düşünmeye başladım. Yeni nesil “akıllı telefonlar” (bu terimden nefret ediyorum bu arada) standart HTML elementlerini bir seviyeye kadar sorunsuz bir şekilde işleyebiliyorlar, ancak bu bir web sitesini mobil ortamlarla uyumlu hale getireceği anlamına gelmiyor. Bir web sitesini müşteriye satarken, sitenin mobil sürümünün bambaşka bir web sitesi olması gerektiğini unutmamamız lazım. Deneyim aynı olmadığı için tasarım da aynı olmamalıdır (kim 500px yüksekliğinde bir altlığı iPhone üzerinde görmek ister ki?). Hepsinden öte, içerik de aynı olmamalıdır. Bu da beni bahsetmek istediğimi ikinci noktaya getirecektir.