bildirgec.org

anthony hopkins hakkında tüm yazılar

Howards End (1992)

queennothing | 02 May 2011 09:54

Üç defa Oscar’a aday gösterilen yönetmen James Ivory‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Howards End“, 1992 senesinde gösterime girdi. İngiliz yazar E.M. Forster’in uyarlanan filmin senaryosu Ruth Prawer Jhabvala tarafından yazıldı. En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere toplam altı kategoride Oscar adayı olan film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Set Dekorasyonu Oscarı’nı kazandı. Filmde İngiltere doğumlu aktör Anthony Hopkins, İngiliz aktris Emma Thompson, Helena Bonham Carter, Vanessa Redgrave, James Wilby, Samuel West gibi isimler rol alıyor. Paranın getirdiği sahte değerler ile gerçek insan emeği arasında kalan insanların hikayesini anlatan “Howards End”, seyretmeye değer başarılı bir dönem filmi.

You Will Meet a Tall Dark Stranger (2010)

queennothing | 04 February 2011 10:19

Falcının kadına söylediği en umutlu sözdür; “Uzun boylu esmer bir adamla tanışacaksın”. Geçen ay 80 yaşına basan ve ısrarla kendini yaşlı hissetmediğini belirten Amerikan yönetmenimiz Woody Allen, kısa bir zaman içerisinde çektiği “You Will Meet A Tall Dark Stranger“da fala inanmayan ama falsız da kalamayan insanlardan bahsediyor.

Çekimleri 2010 senesinde, İngiltere’de tamamlanan ve Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmde İngiliz aktris Naomi Watts, Oscar Ödüllü aktör Anthony Hopkins, Gemma Jones, Pauline Collins, Antonio Banderas, Josh Brolin, “Slumdog Millionaire” ile şöhreti yakalayan Freida Pinto, Ewen Bremner ve Christian McKay gibi isimler rol alıyor.
Umudu falcıda arayanlara, tesadüfleri kadere bağlayanlara, sadece görülmek istenen gerçeklerle yaşayanlara Woody Allenca bir eleştiri olan “You Will Meet a Tall Dark Stranger“, yanlış evliliklere, bitmiş aşklara ve genç sevgililere de değiniyor.

The Silence of the Lambs (1991)

queennothing | 13 November 2010 12:24

Thomas Harris’in romanından uyarlanan sienam filmi “The Silence of the Lambs” (Kuzuların Sessizliği), New Yorklu yönetmen Jonathan Demme tarafından çekildi. 1991 senesinde vizyona giren film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında olmak üzere toplam 5 dalda Oscar Ödülü kazandı. Anthony Hopkins ve Jodie Foster‘in başrollerini paylaştıkları yapımda Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Kasi Lemmons, Diane Baker, Frankie Faison ve Brooke Smith de rol alıyor.
Devamı için bakınız; Hannibal ve Red Dragon.

Hapishaneye mahkum edilen Hannibal Lecter’dan sonra Amerika, yeni bir seri katil haberi ile çalkalanmaktadır; Buffalo Bill. Genç kadınları hedef alan katili yakalamak için canla başla çalışan FBI, bir süre önce yakalanan Lecter’a akıl danışmaya karar verir ve henüz eğitimi bitmemiş olan genç bir ajanı, Clarice Starling’i, Lecter’ın kaldığı cezaevine gönderir.

Film Dünyası’ndan Son Haberler #2

JaAaa | 09 July 2010 11:12

  • Ready to Work fiminin yönetmen koltuğuna John Hillcoat oturdu. –henüz film hakkında bilgiler yok

– ^ – Önceki Haberler – ^ –

Uzaktaki Köprü

warlamb | 30 June 2010 17:00

Yıllar evvel pazar sabahları, Voltran’ın hemen ardından yayına giren western ve savaş filmlerinin en heyecanlılarından birisi “A Bridge Too Far“. 6 Haziran 1944’ün ardından başlayan müttefik ilerleyişi, ne yazık ki ikmal yollarının uzaması neticesinde duraklamıştır. Bu durumda savaşı daha kısa sürede bitirebilmek ve Almanya’yı işgal edebilmek için, çılgınca denebilecek bir manevrayla “Pazar Yeri Operasyonu” (Operation: Market Garden) başlatılır.
Plan gereği 35.000 müttefik paraşütçüsü, Alman hatlarının gerisine, Hollanda’ya indirilecek; bu birlikler köprübaşlarını tutacak ve zırhlı mekanize birliklerinin geçişine imkan tanıyacaktır. Ancak yanlış zamanlama, gelen istihbaratların iyi değerlendirilmemesi, beklenenden üstün Alman mukavemeti ve en önemlisi müttefik generallerinin başarıdan en fazla nemayı alma gayretleri neticesinde operasyon hayal kırıklığı yaratır. Arnhem Köprüsü sonunda ele geçirilir, ancak müttefiklerin verdiği kayıplar inanılmaz boyuttadır.
Film inanılmaz oyuncu kadrosu (Gene Hackman, James Caan, Sean Connery, Anthony Hopkins, Michael Caine…) ile dönemin yıldızlar geçidi gibidir. Aynı zamanda yönetmen Richard Attenborough; kostüm, mekan, techizat vb konularda hiç taviz vermemiş, dönemin atmosferini en iyi şekliyle izleyiciye yansıtmıştır.
Savaş filmleri içerisinde gerek konusu, gerekse de oyuncu performansı açısından incelendiğinde çok önemli bir yeri olan bu film mutlaka izlenmesi gerekenler listenizde yer almalıdır.

“Sir”: Anthony Hopkins

24black mamba24 | 22 April 2010 15:11

Anthony Hopkins
Anthony Hopkins

Babadan oğula, kuşaktan kuşağa geçen fırıncılık işini, bir gün sahip olmayı düşlediği oğluna devretmeyi planlıyordu Arthur Hopkins. Ancak bu düşleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecek, yalnızca bir düş olarak kalacaktı. Çünkü Port Talbot’ta 31 Aralık 1937‘de dünyaya gelecek olan ilk ve tek oğlu Philip Anthony bu geleneği sürdürmeyecek, insanların damak zevkleri yerine gözlerine, yüreklerine seslenecek ve pırıltılı bir pencereden Hopkins adını tüm dünyaya duyuracaktı.

Anthony Hopkins bugünkü yaşamının biçimlenmeye başladığı çocukluk günlerine ilişkin anılarında, ailesini şu sözcüklerle anımsamakta: “Çocukken zamanımın büyük bir bölümünü piyano çalarak geçirirdim. Tüm yaşamını çalışarak geçiren fırıncı bir babanın tek oğluydum. Babamın hiçbir zaman benim için Beethoven ya da Chopin’den parçalar çalacak zamanı olmadı. Bana bir gün ‘O çaldığın da ne?’ diye sorduğunu anımsıyorum. Kendisini ‘Beethoven’ diye yanıtladığımda ‘Neden sağır olduğunu anlamak zor değil. Tanrı aşkına, hemen dışarı çık ve işe yarar birşeyler yap’ dedi.

Çok küçük yaşlarda zamanının büyük bölümünü ya yalnız başına ya da piyano çalarak geçiren Tony’nin okul ya da arkadaşları hiç ilgisini çekmemekteydi. Öğrenme zorluğu yaşayan Tony “Berbat bir öğrenciydim. Son derece anti-sosyaldim. Bu nedenle de oyuncu oldum” tümceleriyle tanımlıyordu okuldaki günlerini.

Old School Korku Filmi – The Wolfman

widfara | 24 February 2010 12:05

Kurtadam
Kurtadam

Beyazperde de kurtadamın ilk görünüşü 1941 yılında oldu. George Waggner tarafından çekilen bu filmde Claude Rains, Warren William, Ralph Bellamy, ,Patric Knowles ve Bela Lugosi gibi isimler rol almaktaydı. (Bela Lugosi 40’lı ve 50’li yılların en ünlü korku filmi oyuncularından biridir, genellikle vampir olarak bilinse de 1941 yılındaki bu filmde çingene bir kurtadamı oynamıştı. 1994 yılında Tim Burton‘ın çektiği Ed Wood‘da; yönetmen Ed Wood’un hikayesi kadar korku filmlerinin başarılı oyuncusu Bela Lugosi’nin de hikayesini izleriz. Bu filmde Lugosi’yi Martin Landau canlandırmıştı)

Kurtadam 1941 yılından sonra pek çok filme, diziye, çizgifilme ilham kaynağı olmuştur. Michael J. Fox’un oynadığı “Teen Wolf” – ki aynı hikayenin bir de çizgi dizisi bulunmaktadır-, 1981 tarihli “An American Werewolf in London“, aynı filmin Paris versiyonu olan ve Julie Delpy‘nin oynadığı “An American Werewolf in Paris“, Wes Craven‘ın yönettiği “Cursed” ve hatta Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer, James Spader gibi yıldız isimlerden oluşan kadrosuyla “Wolf”, kurtadam temalı filmlere örnek gösterilebilir.

İlk kurtadam filminin afişi
İlk kurtadam filminin afişi

2010 yılında bu klasik hikaye, Jumanji, Hidalgo, October Sky gibi filmlerden hatırlayabileceğimiz yönetmen Joe Johnston tarafından tekrar çekildi; yine yıldızlardan oluşan bir kadroyla. 2010 tarihli orjinal hikayeye sadık kalarak ilk kurtadam filminin yeniden çevrimi olarak kabul edilebilecek bu filmin kadrosunda Benicio Del Toro, Anthony Hopkins, Emily Blunt, Geraldine Chaplin ve Hugo Weaving bulunuyor.

Filmin hikayesi ise kısaca şu şekilde, 1800’lü yılların sonunda İngiltere’deyiz Lawrence Talbot, kardeşinin ortadan kaybolmasının ardından kardeşinin nişanlısının ricası üzerine baba evine geri dönüş yapar. Amacı kardeşinin kaybolmasının ardındaki gerçeği bulmakken o babası ve ailesi ile ilgili gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Woody Allen’ın yeni incisi

queennothing | 29 October 2009 12:03

Usta yönetmen / senarist Woody Allen, 2009’da çıkan “Whatever Works“den sonra 2010 senesinde tamamlayacağını açıkladığı yeni projesinin ismini uzun süredir gizli tutuyordu. Oscar Ödüllü İngiliz aktör Anthony Hopkins, Oscar adaylığı bulunan aktris Naomi Watts, Los Angeles doğumlu aktör Josh Brolin, İspanyol aktör Antonio Banderas, Gemma Jones, “Slumdog Millionaire” ile parlayan aktris Freida Pinto, Ewen Bremner, Jonathan Ryland, Jim Piddock, Lucy Punch, Pauline Collins, Roger Ashton-Griffiths, Eleanor Gecks gibi isimlerden oluşan kadrosuyla, 2010 senesinin merakla beklenen yapımları arasında yerini alan filmin adı; “You Will Meet a Tall, Dark Stranger“.

Yeni ”Kurt Adam” 2010’da vizyona girecek!

gorcun | 29 July 2009 16:52

The Wolf Man
The Wolf Man

1941 tarihli ”The Wolf Man” (Kurt Adam) filminin ‘remake’ (yeniden çekim) versiyonunu izleyeceğimiz aynı adıyla ”The Wolf Man” (Kurt Adam) muhtemelen 2010’da seyirciyle buluşacak. Genç oyuncu Emily Blunt’un yanı sıra Benicio Del Toro, Hugo Weaving ve Anthony Hopkins gibi deneyimli oyuncuları da kadrosunda barındıran filmin yönetmeni en son ”Hidalgo”yu yönetmiş olan Joe Johnston. Aslında ilk olarak Mark Romanek’in yönetmenliğini üstleneceği filmin bütçesiyle ilgili sorunlar dolayısıyla yönetmen değişikliği yaşanmış. Filmin hikayesi ise asilzade Lawrence Talbot (Benicio Del Toro) üzerinden şekilleniyor. Kardeşinin kaybolmasıyla aile konağına dönen Talbot, aralarında soğukluk olan babasıyla (Anthony Hopkins) karşılaşır. Kendini kardeşini bulmaya adayan Talbot, kendisiyle ilgili korkutucu bir sırrı da keşfeder. Çocukluğu annesinin öldüğü zaman sona eren Talbot, Kraliçe Viktorya döneminde yaşadığı sakin Blackmoor köyünü terkettikten sonra eski yaşantısını unutmak ve yeni bir hayata başlamakla mücadele eder. Ama geçmişi peşini bırakmaz ve kardeşinin nişanlısı Gwen Conliffe (Emily Blunt) onun izini bularak kayıp kardeşini bulmak için dönmesini sağlar. Talbot, köye döndüğünde hayvani güçte kana susamış vahşi bir ”şey”in köylüleri öldürdüğünü ve olayı araştırmak için bir dedektifin de (Hugo Weaving) oraya geldiğini öğrenir. Filmin senaryosunu yazanlar arasında ”Se7en” (Yedi) ve ”Sleepy Hollow” (Hayalet Süvari) gibi başarılı gerilim filmlerinin senaristi Andrew Kevin Walker’da bulunuyor. İlk olarak 13 Şubat 2009’da sinemalara gelmesi planlanan film daha sonra 3 Nisan ve en son 6 Kasım’a ertelenmişti. Ama görünen o ki film 2009’da vizyona giremeyecek. Söylenen son tarih ise 12 Şubat 2010. Anlaşılan yeni kurt adam efsanesini izlemek için 2010 yılını beklememiz gerekecek.