bildirgec.org

anna karina hakkında tüm yazılar

Présentation ou Charlotte et son steak (1960)

queennothing | 06 November 2011 13:27

Yeni Dalga Sineması’nın usta isimlerinden Eric Rohmer‘in henüz uzun metraj yönetmenliği yapmamışken çektiği beşinci kısa film olan “Présentation ou Charlotte et son steak“, Fransız Sineması’nın en değerli isimlerini biraraya toplamış. Başrollerinde Fransız Sineması’nın yaratıcı yönetmenlerinden Jean-Luc Godard, iki defa BAFTA Ödülü kazanan Fransız aktris Stéphane Audran ve bir zamanlar Godard ile evli olan aktris Anna Karina‘nın yer aldığı yapım, 12 dakikadır. Film, İngilice’ye “Presentation, or Charlotte and Her Steak” olarak çevrilirken, Türkçe’ye “Charlotte Ve Bifteği” olarak geçti. Resmi bir kopyası olmayan film, internetten yasal olarak seyredilebiliyor. Filmi Youtube üzerinden izlemek isterseniz buradan, Dailymotion üzerinden izlemek isterseniz buradan buyrun.

Anna (1967)

queennothing | 05 November 2011 19:12

Office de Radiodiffusion Télévision Française kanalı için çekilen “Anna“nın yönetmenliği Pierre Koralnik tarafından yapıldı. 1967 çıkışlı olan film, Yeni Dalga Sineması’nın öncülerinden Godard’ın favori aktrisi olan Anna Karina için çekildi. Başrollerini Karina ile yine Godard’ın favori aktörlerinden Jean-Claude Brialy‘nin paylaştıkları yapımda Fransız müzisyen/ aktör Serge Gainsbourg, müzisyen Marianne Faithfull, Barbara Sommers, Isabelle Felder ve Henri Virlojeux gibi isimler de rol aldı. Düzenlemeleri Françoise Collin tarafından yapılan film, özellikle müzikleriyle ilgi odağı oldu.

Lo straniero (1967)

queennothing | 05 May 2011 09:17

İtalyan yönetmen Luchino Visconti‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Lo Straniero” (Yabancı), 1967 senesinde (ülkemizde 1974) gösterime girdi. Fransız yazar Albert Camus’un “Yabancı” adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Suso Cecchi d’Amico, Emmanuel Roblès, Georges Conchon ve Visconti tarafından yazıldı. Filmde İtalyan aktör Marcello Mastroianni ve Danimarka doğumlu aktris Anna Karina rol alıyor. Büyük bir yazar ve düşünür olan Albert Camus’ta sıklıkla Dostoyevski ve Kafka etkisi görülür. “Yabancı” adlı eserinde karakterinin işlediği cinayeti bile sanki kendisi dışında gelişen bir olaymışçasına anlatan Camus, kitabıyla kimilerinin tepkisini çekerken, büyük bir kısmı da derinden etkilemektedir.

Lemmy Caution’un makineyle imtihanı; Alphaville (1965)

queennothing | 08 April 2011 17:02

Fransız Sineması’nda devrim niteliğinde bir akım olan Yeni Dalga, Jean-Luc Godard‘ın da içlerinde bulunduğu bir avuç yönetmen tarafından ortaya çıkarıldı. Amaçlarından biri sinemada gerçekçiliği yansıtmak olan akımın örneklerinden biri olan “Alphaville“, dramatik bilim-kurgu olmasının yanı sıra, Amerikan politikasına yapılan göndermelerle de kendi türünün öncülüğünü yapıyor. 1930 doğumlu yönetmen Godard’ın 220.000 Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çektiği filmde, yönetmenin o zamanlar evli olduğu güzel aktris Anna Karina ve 1993 senesinde (75 yaşındayken) kaybettiğimiz aktör Eddie Constantine yer alıyor. Senaryosu, Fransız sürrealist şair Paul Eluard’un şiirinden etkilenilerek yazılan “Alphaville“, suikastla görevlendirilen bir Amerikan ajanının görev yeri olan Alfakent’e gitmesi ve burada karşılaştığı ‘gerçek’leri konu ediniyor.

Küçük Asker; Le petit soldat (1963)

queennothing | 28 March 2011 09:25

Fransız Yeni Dalgası’nın usta yönetmenlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le Petit Soldat” (The Little Soldier/ Küçük Asker), 1963 senesinde vizyona girdi. 2000 senesinde Almanya’da bir film festivalinde gösterilen yapım, 2005 senesinde Brezilya’da ve 2010 senesinde de Polonya’da bir festivalde gösterildi. Türkçe’ye ‘Küçük Asker’ olarak çevrilen filmde Danimarka doğumlu güzel aktris Anna Karina, Fransız aktör Michael Subor, 2009 senesinde hayatını kaybeden aktör Henri-Jacques Huet ve Laszlo Szabo rol alıyor. Ortalama 150.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım, Cezayir Bağımsızlık Savaşı esnasında geçiyor.

Ekmek ve Çikolata; Pane e cioccolata (1974)

queennothing | 17 March 2011 09:31

1922 senesinde İtalya’da dünyaya gelen sinemacı Franco Brusati‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pane e cioccolata“, 1974 senesinde vizyona girdi. İlk gösterimini Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, son olarak 2003 senesinde İsviçre’de gerçekleşen Locarna Film Festivali’nde seyirci karşısına çıktı. Filmde 1921 senesinde İtalya’da dünyaya gelen ve 2004 senesinde hayatını kaybeden aktör Nino Manfredi, İtalyan aktör Johnny Dorelli, Danimarka doğumlu aktris Anna Karina, Paolo Turco, Francesco D’Adda, Tano Cimarosa, Ugo D’Alessio gibi isimler rol alıyor.

Kahramanımız bir İtalyan göçmeni. Ülkesinden İtalya’ya göç eden İtalyan dostumuz, kendini bu ülkeye kabul ettirmek için elinden geleni yapacak ve ne olursa olsun asla pes etmeyecektir. Sinema tarihinin tozlu sayfaları arasında saklı kalmış bir komedi yapımı olan “Ekmek ve Çikolata”, izlemeye değer hoş bir İtalyan filmi.

Godard’ın değişimi; Made in U.S.A (1966)

queennothing | 11 March 2011 13:12

Fransa’da başlayan Yeni Dalga‘nın öncü isimlerinden Jean-Luc Godard‘ın yönetmenliğini yaptığı sşnema filmi “Made in U.S.A“, 1966 senesinde çekildi. Donald E. Westlake’nin kitabından uyarlanan ve 50.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan filmde Danimarka doğumlu aktris Anna Karina, Marianne Faithfull, Jean-Pierre Leaud, Laszlo Szabo ve Yves Afonso rol alıyor. Dilimize ‘Amerikan Malı’ olarak çevrilen filmin çekimleri Paris’te yapıldı.

Jean-Luc Godard

queennothing | 08 March 2011 16:34

Hollywood’un kalbi olan ticarete ve II. Dünya Savaşı sonrası çekilen Fransız filmlerine karşı olarak; Dostoyevski, Sartre, Heidegger gibi romancı/ filozofların bahsettiği ‘varoluşçuluk’ olgusu etkisiyle bir grup yönetmen tarafından çıkarılan Yeni Dalga‘nın usta isimlerinden olan Jean-Luc Godard, 3 Aralık 1930 tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. İsviçreli bir ailenin kızı olan Odile ile doktor Paul Godard’ın oğulları olan Jean, ilköğrenimi Nyon, İsviçre’de tamamladı. 1940 senesinde annesi ile babası boşandıktan sonra tekrar Fransa’ya gelen Godard, 1949 senesinde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Sorbonne Üniversitesi‘ne girdi.

Fowles’in “Büyücü” uyarlaması; The Magus (1968)

queennothing | 02 March 2011 16:02

Yazar John Fowles’in ünlü romanı “The Magus”dan uyarlanan sinema filmi “The Magus” (Büyücü), 2005 senesinde hayatını kaybeden İngiliz yönetmen Guy Green tarafından çekildi. 2001 senesinde kaybettiğimiz aktör Anthony Quinn, 1933 doğumlu İngiliz aktör Michael Caine, Julian Glover, Amerikan aktris Candice Bergen ve Danimarkalı aktris Anna Karina‘nın birlikte rol aldıkları yapım hakkında ilginç bir notu da eklemeden geçmeyelim;
Usta yönetmen Woody Allen‘a “Hayatınızda bir şeyi değiştirseniz, neyi değiştirirdiniz?” diye bir soru yöneltmişler. Allen da soruya şu şekilde yanıt vermiş; “The Magus’u izlemek dışında her şeyi aynı bırakırdım.”

Oxford mezunu zeki ve genç Nicholas Urfe, entelektüel kişiliğinin gerektirdiği üzere yarı bunalımlı ve yalnızlığa muhtaç bir adamdır. Alison adında bir kız ile gönül ilişkisi yaşamaya başlayan genç adam, aşık olmaktan korkarak kendini Yunan Adası’na kapatır. Burada tanıştığı Maurice Conchis ile adeta hayatı değişen Nicholas, kendini keşfetmeye başlar.

Anna Karina

queennothing | 01 March 2011 11:29

Kaptan bir baba ile konfeksiyoncu bir annenin kızları olarak 22 Eylül 1940 tarihinde Danimarka, Kopenhag’da dünyaya gelen Hanne Karin Blarke Bayer; bildiğimiz adıyla Anna Karina, Yeni Dalga öncülerinden Jean-Luc Godard‘ın vazgeçilmez oyuncusu ve bir dönemin ikonudur.
4 yaşına kadar büyükanne ve büyükbabasıyla kalan Anna, 9 yaşında annesiyle yaşamaya başladı. Sevgi ve ilgiden yoksun olarak büyüyen genç kız, 14 yaşındayken Danimarka yapımı bir kısa filmde (Ib Schedes’in çektiği) rol aldı. 17 yaşında Paris’e taşınan Anna, Pierre Cardin ve Coco Chanel ile tanıştı. Oyuncu olmak isteyen genç kız, ajanslara fotoğraflarını bırakmaya başladı ve 1960’ta şansı döndü. Eric Rohmer‘in kısa yapımı “Présentation ou Charlotte et son steak“ta rol alan Anna, “Petit Jour” ve feminist yönetmen Agnes Varda‘nın “Les fiancés du pont Mac Donald ou (Méfiez-vous des lunettes noires)” adlı kısasında rol aldıktan sonra Godard’ın “Une femme est une femme” (Kadın Kadındır) adlı yapımında rol aldı. Müzikal komedi türünde olan bu filmde ‘Angela’ karakterine can veren Anna, Fransız aktör Jean-Paul Belmondo ve Jean-Claude Brialy ile biirlikte rol aldı. Zamanla Godard’ın en başarılı yapımlarında rol alacak olan aktris, 3 Mart 1961 tarihinde yönetmen ile dünyaevine girdi.