bildirgec.org

anadolu ajansı hakkında tüm yazılar

Anadolu Ajansı 2 – (1920-1925)

todesengel | 24 November 2008 17:23

Zor günlerden geçiyordu ülke,en önemli dönüm noktasındaydı.Savaştan zaferle ayrılırsa yeni bir başlangıç yapacaktı, hemde daha güçlü olarak.Ama kaybederse meçhuldü geleceği, belirsizdi olacaklar. Belki de öyle bir ülke kalmayacaktı artık yeryüzünde.

Zor günlerdi Anadolu Ajansı’nın doğduğu, faaliyetine başladığı zamanlar. Bir tarafta savaş, bir tarafta vatanına ihanet edenler, bir tarafta imkansınzlıklar, öbür tarafta ise vatanı korumak için canını ortaya koyanlar, varını yoğunu bu uğurda harcayanlar. Zordu tüm dünyaya karşı gelmek, ben daha ölmedim ve beni öldürneden bu vatana el süremezsin diyebilmek, tek başına kalsan da, hemde başka bir savaştan henüz yenik çıkmış ve binlerce vatan evladını şehit vermiş olmana rağmen.

Anadolu Ajansı 1 – Kuruluşu

todesengel | 21 November 2008 12:36

İlk olarak gereksinim Osmanlı zamanında hissedilen ve kurulması için adımlar atılan ajans fikri yine Osmanlı zamanında Osmanlı Ajansı adı altında kuruldu. Kurulmasındaki yegane amaç Osmanlı Devleti’ne dışarıdan haber taşımak ve içerideki haberleri dışarıya iletmek, istihbarat toplamak olan ajansın “Osmanlı” ismi dışında yerli hiç bir yanı bulunmamaktaydı. Aynı zamanda ülkede faaliyet gösteren Havas, Reuter ve Wolf ajansları da yine yabancı kuruluşlardı ve ülkeye zararlı şekilde yayınlar yapmakta, kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmekte idiler.

Anadolu Ajansı’nın hacklenmesi

never | 13 January 2007 10:57

Bayram öncesi muzip bir hacker Anadolu Ajansı sitesini hacklemiş. Siteye hacker tarafından eklenen haberin metni şöyle:

Kurbanlıklarınızı soğuktan koruyun

Prof. Dr. Vecihi Kabasakal hafta sonu İstanbul’da sıcaklıkların -10’lara kadar düşeceği uyarısı yaptı. Kurbanlık koyun, koç ve kuzucukların üşüyebileceğinden endişe eden uzmanlar soğuktan korunmak için battaniye kullanılmasını önerdiler. Alınan tüm önlemlere rağmen kurbanlıklarda kuş gribi, deli dana, verem gibi rahatsızlıklar gözlenirse acilen bir bardak ılık suya tylol hot karıştıp hayvana içirmeniz öneriliyor. Kaynak: klavier [email protected]

atatürk’ün diyerek uydurulan vecizeler

moroccom | 27 April 2006 10:41

atatürk ve anadolu ajansı isimli kitap
atatürk ve anadolu ajansı isimli kitap

mustafa kemal atatürk’ün anadolu ajansı ile ilgili söylediği “Anadolu Ajansı Türkiye’nin sesini dünyaya duyuracaktır” sözünü meğer eski genel müdürlerinden Atilla Onuk uydurmuş.

1994 yılında Anadolu Ajansı’nın genel müdürlüğüne getirilen Ekrem Ergin Karaismailoğlu anılarını topladığı “Sivri Kayalar Üzerinde Çıplak Ayakla Dolaşmak” isimli kitapta bu konuya şöyle açıklık getiriyor.