bildirgec.org

alo hakkında tüm yazılar

Gizemli Kelime Efsaneleri

yasinkurt | 28 November 2008 16:30

Kelime Efsaneleri
Her sözcük veya deyimin, bir kökeni vardır. Örneğin; “hello” (merhaba) kelimesi telefona cevap verildiği zaman, bir şeyler söylemek amacıyla keşfedilmiştir. “Sandviç” ismi; İngiliz Kontu Earl of Sandwich’in kumar masasında sandviç yemeyi sevmesinden dolayı konuldu. Bazı sözcük ve deyimlerin, şaşırtıcı bir şekilde, kaynakları tamamen uydurma olan hikayeleri vardır. İşte size “en iyi 10” kelime efsanesi.

Break a leg (bacağını kır)
Bu deyim, aktörlerin diğer aktörlere performanslarından önce şans dilemesi amacıyla söylenir. Bir bacak kırman, kulağa çokta iyi şansmış gibi gelmiyor, değil mi?

Benim Annem Süper

nzright | 20 April 2008 08:15

ALO Anneler Günü yaklaşırken yeni bi yarışma hazırlamış. Benim Annem Süper adını verdiği siteden hem yarışmaya katılabilir hem de detayları öğrenebilirsiniz.
ALO Benim Annem Süper Çünkü… kelimeleri ile başlayan cümleyi en güzel şekilde tamamlayanlara ödül veriyor. 1 Kişiye laptop ve Disneyland seyahati ayrıca 30 finaliste de 1 yıllık ALO Deterjanın hediye edileceği yarışma ile siz de annenizin yaptığı fedakarlıklara teşekkür etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Aslında… hepimizin annesi süper değil midir?

Alo Kanka

cwanch | 11 April 2008 18:32

Alo Kanka
Alo Kanka

Alo Kanka, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından halka sunulan bir gsm mobil ihbar hattıdır. 08.04.2008 Salı gününden itibaren faaliyete geçen sms sistemi ile 1550 e sms göndererek ihbarda bulunabilir, plakanızın çalıntı ya da pasaportunuzun hazır olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıntılar için buraya ve buraya tıklayınız.

alo demek ne demek?

asiti kacmis kola | 05 February 2008 13:19

alooo
alooo

telefonun icadı kadar eski bir hitap şeklidir alo. üzerinde yığınla efsane türetilmiştir. kimine göre “hello”‘nun kısaltılışıdır, kimine göre öylesine seçilmiş anlamsız bir kelimedir.
ama işin aslını daha farklı.
Alexander Graham Bell telefonu ilk icat ettiğinde telefon hattını hem kendi hem de sevgilisi olan Alessandra Lolita Oswaldo‘nun evine çekti. graham telefon çaldığında arayan kişinin sevgilisi olduğunu bildiği için telefonu “alessandra lolita oswaldo” diyerek açıyordu. zamanla bu hitap şeklini kısaltarak telefonu “Ale Lol Os” diyerek açmaya başladı. sonra da 21. yüzyılda bile kullanımı süren “alo”ya dönüştü hitap şekli.
başlıkla alakası olmasa da yine de söylemekte yarar var. alo’nun ilham kaynağı alessandra lolita oswaldo, sevgilisinin deneylerinden sıkılarak graham’ı terk etmiştir.

GOOG-411

bluish | 15 October 2007 18:50

Google yine Google’liliğini yapti ve GOOG-411 i çıkarttı. Artik google’yi arayarak kendi sesinizle ogrenmek istediginiz yeri sorabilir ve cevabin cep telefonunuza resimli olarak gelmesini bekleyebilirsiniz. Hemde Ucretsiz olarak.

Bu servisi kullanmak icin 1-800-GOOG-411 (1-800-4664-411) numarasini cevirip, aramak istediginiz yerin ismini soylemeniz yeterli olacak. Bu sekilde google otomatik olarak sesinizi kelimelere donusturecek ve cevabi ya anında sesli olarak yada özel olarak cep telefonunuza mesaj yoluyla bildirecel.