bildirgec.org

alice in wonderland hakkında tüm yazılar

83. Akademi Ödülü Kazananları

AsetilCoa | 28 February 2011 14:08

Oscar‘a 12 dalda aday olan King’s Speech’ En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu. Gecenin sunucularından Anne Hattaway(28) “En Genç Oscar Sunucusu” unvanını elde etti. Çok fazla süprizler yaşanmayan törende izleyicilerin favorileri ödüllere layık bulundu…

Alice In Wonderland (2010)

queennothing | 23 December 2009 17:52

1832 – 1898 yılları arasında yaşamış İngiliz yazar Lewis Carroll‘un kitabından uyarlanan “Alice In Wonderland“, 2007 senesinde vizyona giren “Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street“in ardından sakinliğini bozan Tim Burton‘un eseri. Filmin çekileceği daha önce duyurulmuştu ve ardından ekran görüntüleri ve fragman yayınlandı. Bir kaç gün önce de filmden ilk Türkçe fragman yayınlandı. (diğer link)
Burton, 5 Mart 2010‘da tüm dünyada vizyona girecek olan filmi hakkında bazı açıklamalar yaptı.

“Kitap defalarca uyarlandı. Ben her birini seyrettim ve hep aynı şeyi gördüm. Alice, hep kendihalinde, sakin ve durgun. Ama benim yarattığım Alice, canlı olduğunu hissettirebilen bir kız. Buna edebi bir eser olarak değil, görsel şölen olarak bakın. Filmin 3 boyutlu (3D) çekilmesi de beni heyecanlandıran diğer nokta oldu. Daha önceden The Nightmare Before Christmas, sonradan üç boyutlu hale getirilmişti ve itiraf etmeliyim ki, izlerken büyülendim.
Alice için de aynı şey geçerli. Tek fark, bu sonradan dönüştürülme değil, üç boyutlu çekim.”

Alice Harikalar Diyarında’nın İlk Fragmanı Yayınlandı

goddrawme | 01 August 2009 15:02

Tim Burton‘ın yönetmenliğini üstlendiği ve merakla beklediğimiz Alice Harikalar Diyarında filminin ilk fragmanı yayınlandı. Çekimlerine 2008 yılında başlanan ve 5 Mart 2010’da vizyona girmesi planlanan filmin senaryosu Linda Woolverton‘e ait. Oyuncu kadrosunda ise “Nerde Tim, orada Johhny” dediğimiz Johhny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter ve Alice rolünde Mia Wasikowska yer alıyor.

Johnny Depp

queennothing | 28 July 2009 17:00

John Christopher Depp II, 9 Haziran 1963 tarihinde, Indiana ve Ohio’nun komşu eyaleti olan Kentucky (Kentaki)’de, Owensboro, Amerika’da doğdu. Deborah, Christi ve D.P adında üç kardeşe sahip olan Depp, 7. yaşına bastığıında, ailesiyle birlikte Florida’ya taşındı. Florida’da geçen çocukluğu, 15. yaşında boşanan ailesinin (anne, Elizabeth Sue Wells; baba, John Christopher Depp) boşanma kararı ve arkadaşlarıyla kurduğu ‘The Kids’ adlı rock müzik grubunda gitaristlik yapmaya karar verip, okulu bırakmasıyla şekillenmeye başladı. Iggy Pop ve Duran Duran‘ı örnek alan grup, bir süre sonra dağıldı. 24 Aralık 1983 tarihinde Lori Anne Allison ile hayatını birleştiren Depp, eşinin vasıtasıyla, Los Angeles’ta, başarılı aktör Nicolas Cage ile tanıştı. 1984 yılında, ilk oyunculuk deneyimini Wes Craven‘in yazıp, yönettiği “A Nightmare on Elm Street” adlı korku filminde ‘Glen Lantz‘ karakterini canlandırarak kazandı. 1985 yılında, Rob Morrow‘la “Private Resort” adlı yapımda yer aldı. New Yorklu yönetmen George Bowers‘ın yönetmenliğini üstlendiği yaapımda Depp, ‘Jack‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, “Lady Blue” adlı 12 bölümlük TV dizisinin 4. bölümünde ‘Lionel Viland‘ karakteriyle yer aldı. 1986 yılına, Eric Roberts, Beverly D’Angelo gibi isimlerin rol alıdğı ve Matthew Chapman‘ın yönetmenliğini üstlendiği “Slow Burn” adlı TV filminde ‘Donnie Fleischer‘ karakterini canlandırarak başladı.

Tim Burton’ın Harikalar Diyarından ilk fotoğraflar

gorcun | 25 June 2009 09:45

Alice in Wonderland
Alice in Wonderland

Johnny Depp - The Mad Hatter
Johnny Depp – The Mad Hatter

Tim Burton’un yeni filmi Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) filminin çekimleri İngiltere’de sürerken ilk fotoğraflarıda piyasaya çıktı. Oyuncu kadrosunda yönetmenin değişmez oyuncusu, yakın arkadaşı Johnny Depp ve nişanlısı Helena Bonham Carter’ın yanı sıra Anne Hathaway, Michael Sheen, Christopher Lee gibi isimler yer alıyor. Alice rolünde ise Avusturalyalı genç aktris Mia Wasikowska oynuyor. Çok geniş kadrosu olduğu görülen filmin fotoğrafları, Burton’un alışıla gelmiş masalsı atmosferi ve mekan yaratımını üst düzey boyutlarda göreceğimize işaret ediyor. Filmin 5 Mart 2010’da gösterime girmesi planlanıyor. İşte filmin piyasaya sürülen ilk resimleri.

Anne Hathaway

queennothing | 10 June 2009 14:46

12 Kasım 1982, New York, Brooklyn doğumlu Anne Jacqueline Hathaway, 6 yaşından sonrasını New York’un tatlı düşmanı New Jersey’de geçirdi. Joe McCauley ve aktris / şarkıcı Kate McCauley Hathaway‘in kızı olan Anne, New Jersey’de ikamet eden Millburn Lisesi‘ni bitirdi. Michael ve ve Thomas adında iki erkek kardeşi olan Hathaway, Liseyi bitirdikten sonra, New York Üniversitesi’nde okumaya başlayan Anne, Katolikti ve bir ‘rahibe’ olmak istiyordu. Annesinin, kendisini sanata yöneltmesi üzerine rahibe olmaktan vazgeçen Anne, “Get Real” adlı komedi serisi sayesinde, televizyonla tanıştı. Clyde Phillips‘in yarattığı dizinin 13 bölümünde yer alan Anne, 2001 yılında, Oscar Ödüllü İngiliz aktris Julie Andrews ile “The Princess Diaries” adlı komedi filminde başrol oynadı. Filmde, ‘Mia Thermopolis‘ karakterini canlandıran Anne, ilk sinema deneyiminde ‘başrol’ oynayacak kadar iyi bir oyuncu olduğunu farkedince, geleceğiyle ilgili planlarını, tamamen sinemaya yöneltti. New York asıllı yönetmen Garry Marshall‘ın yönetmenliğini üstlendiği yapım, eleştirmenlerden tam not alırken, yapımcıların ilgili Anne’in üzerindeydi. Bu arada, üniversiteyi yarıda bırakan Anne, ilerde birgün okulunu bitirebileceğini de düşünmekteydi. Shakespeare’in karısıyla aynı adı taşıyan Anne, 2001 yılında bir başka projede daha yer aldı; “The Other Side of Heaven“. Kaliforniyalı aktör Christopher Gorham‘la başrolde yer aldığı filmi Mitch Davis yönetti. Film, Davis’in ilk yönetmenlik deneyimiydi.
2002 yılında Japon yönetmen Hiroyuki Morita‘nın yönetmenliğini üstlendiği “Neko no Ongaeshi” (The Cat Returns) adlı animasyon filmde ‘Haru‘ karakterini, İngilizce olarak seslendiren Anne, aynı yıl İngiliz aktör Jamie Bell ile “Nicholas Nickleby” adlı drama filminde başrol oynadı. Charles Dickens‘in romanından uyarlanan, Douglas McGrath‘ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Anne, ‘Madeline Bray‘ karakterini canlandırıyordu. 2004 yılında “Ella Enchanted” adlı komedi filminde başrolde yer alan Anne, filmde ‘Ella‘ karakterine can verdi. Gail Carson Levine‘nin romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Amerikalı yönetmen Tommy O’Haver üstlendi. Aynı yıl, “The Princess Diaries“in devamı, “The Princess Diaries 2: Royal Engagement” vizyona girdi. Film, iyi eleştireler aldı.

Tim Burton ve Johnny Deep Harikalar Diyarında

kakariku | 28 September 2008 12:10

Hollywood’un sevilen ikilisi Tim Burton ve Johnny Deep,Disney tarafından çekilecek olan “Alice in Wonderland”(Alice Harikalar Dİyarında) filminde tekrar birlikte çalışacaklar.

Disney tarafından yapılan açıklama ile duyurulan haber sonrasında en son Sweeney Todd filminde çalışan ikili büyük başarı yakalamıştı.

Tim Burton ile Alice Harikalar Diyarında

xerre | 30 May 2008 07:54

çoğumuzun tekrar tekrar okumak istediği ve yıllar geçse de değerini yitirmeyecek olan “Alice harikalar diyarında” adlı şaheseri hemen hemen herkes duymuştur. İşte bu şaheser yeni bir solukla tekrar sinemaya aktarılacak.

1865 yılında lewis carroll tarafından yazılan alice harikalar diyarında, cecil hepworth tarafından ilk kez 1903’de filme alındı.(bu filmin göürüntülerine buradan ulaşabilirsiniz)