bildirgec.org

alice harikalar diyarında hakkında tüm yazılar

Kitaptan Sinemaya…

AsetilCoa | 13 September 2010 14:35

Kitaptan sinemaya film uyarlamak cesaret ister. Çünkü kitapta ayrıntılı ve uzun uzun anlatılan bölümler filmde kısa kesilir. Belki sizi kitaba aşık eden o ufak ayrıntılar senaristler tarafından önemsiz görülebilir. Ya da kafanızda yarattığınız karakterlerin filmdekilerle alakası yoktur. Hele ki kitabı okuduktan sonra filmi izlerseniz kitaptaki büyüyü asla filmde bulamazsınız. Zaten bu uyarlamaların çoğu da başarısız olur.

Ama bazı filmler var ki en az kitapları kadar başarılılar. İngiliz The Guardian gazetesinin 2006’da listelediği “En iyi 50 uyarlama film”.

Aşağıda da bu filmlerden birkaçını bulabilirsiniz.

1984

A Clockwork Orange

Fight Club

Alice Harikalar Diyarında’nın İlk Fragmanı Yayınlandı

goddrawme | 01 August 2009 15:02

Tim Burton‘ın yönetmenliğini üstlendiği ve merakla beklediğimiz Alice Harikalar Diyarında filminin ilk fragmanı yayınlandı. Çekimlerine 2008 yılında başlanan ve 5 Mart 2010’da vizyona girmesi planlanan filmin senaryosu Linda Woolverton‘e ait. Oyuncu kadrosunda ise “Nerde Tim, orada Johhny” dediğimiz Johhny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter ve Alice rolünde Mia Wasikowska yer alıyor.

Tim Burton’ın Harikalar Diyarından ilk fotoğraflar

gorcun | 25 June 2009 09:45

Alice in Wonderland
Alice in Wonderland

Johnny Depp - The Mad Hatter
Johnny Depp – The Mad Hatter

Tim Burton’un yeni filmi Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) filminin çekimleri İngiltere’de sürerken ilk fotoğraflarıda piyasaya çıktı. Oyuncu kadrosunda yönetmenin değişmez oyuncusu, yakın arkadaşı Johnny Depp ve nişanlısı Helena Bonham Carter’ın yanı sıra Anne Hathaway, Michael Sheen, Christopher Lee gibi isimler yer alıyor. Alice rolünde ise Avusturalyalı genç aktris Mia Wasikowska oynuyor. Çok geniş kadrosu olduğu görülen filmin fotoğrafları, Burton’un alışıla gelmiş masalsı atmosferi ve mekan yaratımını üst düzey boyutlarda göreceğimize işaret ediyor. Filmin 5 Mart 2010’da gösterime girmesi planlanıyor. İşte filmin piyasaya sürülen ilk resimleri.

Tim Burton ve Johnny Deep Harikalar Diyarında

kakariku | 28 September 2008 12:10

Hollywood’un sevilen ikilisi Tim Burton ve Johnny Deep,Disney tarafından çekilecek olan “Alice in Wonderland”(Alice Harikalar Dİyarında) filminde tekrar birlikte çalışacaklar.

Disney tarafından yapılan açıklama ile duyurulan haber sonrasında en son Sweeney Todd filminde çalışan ikili büyük başarı yakalamıştı.

Karneni Göster, Kitabını Al

xvolvox | 14 June 2008 07:01


İşbankası
okulların kapanmasıyla birlikte “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası adı altında ilköğretim öğrencilerine 1 milyon adet kitap hediye edecek.Bu kampanya kapsamında;13 Haziran’dan tarihinden itibaren karnesini, herhangi bir İş Bankası şubesine getiren 1 milyon ilköğretim öğrencisine karnesindeki notlara bakılmaksızın Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Lewis Carroll’un “Alice Harikalar Diyarında” adlı çocuk klasiği kitabını armağan edecek.

Tim Burton ile Alice Harikalar Diyarında

xerre | 30 May 2008 07:54

çoğumuzun tekrar tekrar okumak istediği ve yıllar geçse de değerini yitirmeyecek olan “Alice harikalar diyarında” adlı şaheseri hemen hemen herkes duymuştur. İşte bu şaheser yeni bir solukla tekrar sinemaya aktarılacak.

1865 yılında lewis carroll tarafından yazılan alice harikalar diyarında, cecil hepworth tarafından ilk kez 1903’de filme alındı.(bu filmin göürüntülerine buradan ulaşabilirsiniz)

çocuk edebiyatı

asiti kacmis kola | 05 February 2008 13:58

bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde...
bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde…

çocuk edebiyatı; doğumdan ergenlik dönemine kadar süregelen çocukluk döneminde, çocukların dil, kültür, ahlak ve psikolojik gelişimlerini destekleyen edebiyat türü anlamına gelir. çocuk edebiyatı, hemen hemen her edebiyat çeşidinde faaliyet gösterir. tiyatro, masal, hikaye ve şiir gibi.
çocukların yetersiz dünya deneyimleri ve gelişimini tamamlamamış zihin dünyaları onların yetişkilerden farklı edebi eserler okumasını gerektirir.
-okuma-yazma bilmeyen okul öncesi çocuklar için hazırlanan kitaplarda genellikle hayal gücünü destekleyici konular işlenir.
-7 ile 9 yaş arasındaki çocuk kitapları somut kavramlarla ilgilidir.
-9 ile 12 yaş arasındaki çocuk kitapları soyut kavramların kazanımı ile ilgilidir.
-12 ile 14 yaş arası kitaplar ise dünya ve hayatla ilgilidir.
çocuk edebiyatının tarihçesine bakmak gerekirse;
-kitabın olmadığı devirlerde çocuklara kahramanlık ve milliyetçilik duygularını kazandırmak için mitolojik efsaneler ve eğlendirici ballad kullanılırdı.
-15. yüzyılda nesilden nesile aktarılan bu efsane ve balladlar matbaanın icadıyla yetişkinler için basıldı.
-17. yüzyılda teknolojik gelişmeler sayesinde edebiyat gelişti ve çocuk edebiyatı edebi bir dal kabul edildi. bu dönemde basılan çocuk kitapları; Kül Kedisi”, “Parmak Çocuk”, “Mavi Sakal”, “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Çizmeli Kedi”, Uyuyan Güzel”dir.
Dünya edebiyatında çocuklar için yazılmış meşhur kitaplar arasında Geçmiş Günlerin Masalları, La Fontaine’nin Fablleri, Grimm Kardeşlerin masalları, Pinokyo, Binbir Gece Masalları sayılabilir.
türkiye’ye baktığımızda ise Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcu, Yaşar Kemal, Aziz Nesin’in çocuk kitapları çocuk edebiyatının en güzel örneklerindendir.
günümüzde Yalvaç Ural ve Gülten Dayıoğlu çocuk edebiyatına yönelik kitaplar yazar.
bir de kuşkusuz her ne kadar büyüklerinde büyük ilgisini çekse bile çocuklar için yazıldığı yazarı tarafından bizzat söylenen harry potter serisini anmakta da yarar var.
konuyla ilgili ilginç bir bilgi:
Robinson Crusoe, Gulliver’in Gezileri, Alice Harikalar Diyarında kitapları bilinenin aksine çocuklar için değil, yetişkinler için yazılmış kitaplardır.

Masallardan nefret edenler

nevdalist | 28 June 2007 09:39

kabus başlıyor
kabus başlıyor

Masalları hiç sevmedim, ben. Uğraştım üstelik, ama olmadı. Külkedisi mesela çok ağlak. Hep şikayet, hep şikayet….Bu kadar eziliyor, bir gün kalkıp da üvey anneye bir tane vurmuyor. Kardeşim bir isyan et, bir devrim gerçekleştir. Yok yok, o yerleri silmeye devam ediyor. Marks o zamanlar yoktu. İşte o yüzden böyle oldu. Sıkıyor beni böyle tipler, çok kaderci. Her şeyi olduğu gibi kabul ediyor. Külkedisindeki ayak da maşallah yalnız. Prens koca ülkede başka o numaradan giyineni bulamadı. Herhalde 45 falandır. Yoksa kandırıp durmasınlar, ayakları çok küçük diye.

Pop-up Kitaplar

zabun | 30 June 2006 09:55

“Pop-up Books” diye tabir edilen, sayfaları açıldıkça 3 boyutlu resimlerin yüzeyden kabararak çıktığı kitapları hepimiz biliriz. Ama resimdeki “Alice Harikalar Diyarı’nda” adlı klasik masalın pop-up yorumu şimdiye kadar gördüklerinize fark atacak cinsten. Linkteki videoya bakın anlayacaksınız.

Pop-up book : Alice’s Adventures in Wonderland Page
Pop-up book : Alice’s Adventures in Wonderland Video
Alice’s Adventures in Wonderland Kitabın Yapılışı
Pop-up Kitaplarla İlgili Başka Bir Link