bildirgec.org

al pacino hakkında tüm yazılar

Chinese Coffee (2000)

queennothing | 23 September 2011 22:11

Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino‘nun “Looking for Richard” belgeselinden sonra ilk yönetmenlik deneyimi olan “Chinese Coffee“, 2000 senesinde çekildi. Ira Lewis’in oyunundan uyarlanan filmde Al Pacino’nun kendisi, Jerry Orbach, Susan Floyd, Paul J.Q. Lee, Ellen McElduff, Michel Moinot, Judette Jones, Christopher Evan Welch, Hazelle Goodman ve Neal Jones gibi isimler rol alıyor. Orjinal süresi 99 dakika olan yapımın senaryosu yine Ira Lewis tarafından yazıldı. Film, Türkçe’ye “Çin Kahvesi” olarak çevrildi.

En iyi devam filmi; The Godfather: Part II (1974)

queennothing | 07 February 2011 14:17

1972 senesinde vizyona giren ve sinema dünyasında çığır açan sinema filmi “The Godfather“in (Baba) devam filmi “The Godfather: Part II“, 1974 senesinde vizyona girdi. Mario Puzo’nun kitabından uyarlanıp İtalyan asıllı yönetmen Francis Ford Coppola tarafından çekien film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere toplam 6 dalda Oscar Ödülü kazandı. Ödüllerden en konuşulanı da yaklaşık 40 dakikalık performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını alan Robert De Niro oldu. Al Pacino‘nun başrolünde yer aldığı filmde Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale, Talia Shire, Michael V. Gazzo, Gastone Moschin, Frank Sivero ve Bruno Kirby gibi isimler de rol alıyor. 13 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Dominik Cumhuriyeti, Amerika ve İtalya’da çekilen filmin devamı 1990 senesinde “The Godfather: Part III” ile geldi.

Glengarry Glen Ross (1992)

queennothing | 23 January 2011 14:38

Perfect Stranger, Fear, Confidence gibi yapımlardan tanıdığımız 1953 doğumlu Amerikan yönetmen James Foley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Glengarry Glen Ross” (Amerikalılar), 1992 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino, 2001 senesinde hayatını kaybeden aktör Jack Lemmon, Amerikan aktör Alec Baldwin, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Oscar Ödüllü Amerikan aktör Alan Arkin‘in başrollerini paylaştıkları David Mamet uyarlaması yapımda Kevin Spacey, Jonathan Pryce, Jude Ciccolella, Bruce Altman ve Neal Jones gibi isimler de yer alıyor. 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Al Pacino) Oscar’ına aday gösterilmişti.

Frankie and Johnny (1991)

queennothing | 29 November 2010 15:05

Terrence McNally’nin tiyatro oyunundan uyarlanan 1991 çıkışlı sinema filmi “Frankie and Johnny“, 5 defa Emmy Ödülü’ne aday gösterilen Amerikan yönetmen Garry Marshall tarafından çekildi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino ve üç defa Oscar’a aday gösterilen Ameriikan aktris Michelle Pfeiffer‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda Amerikan aktör Hector Elizondo, Nathan Lane ve Kate Nelligan rol alıyor. Film, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Altın Küre adayı oldu.

Hapisten yeni çıkan Johnny, vakit kaybetmeden iş aramaya koyulur. Bir restoranın mutfağında çalışmaya başlayan genç adam, ilk başlarda yadırgansa da zamanla herkesçe kabul görür. Restoranda çalışan garson Frankie ise bu genç adama kayıtsızdır. Zamanla Frankie’den hoşlanan Jonny, genç kadına kur yapmaya başlar. Ancak Frankie, geçmişte yaşadığı kötü ilişkisinin sancısını hala çektiği için yeni bir ilişki düşünmemektedir.

Olası Martin Scorsese Projesi

| 15 September 2010 16:00

Bir iki yıl evvel usta yönetmen Scorsese‘nin “I Heard You Paint Houses” romanını sinemaya aktaracağı ve bu projede yıllar sonra tekrar De Niro ile çalışacağı haberleri çıkmıştı, hatta doğrulanmıştı da. Ama bir türlü yapımına başlanamamış, romanın hakları satın alınmıştı sadece.

Proje gerçekleşirse iki ustayı 4.kez aynı filmde izleyebileceğiz
Proje gerçekleşirse iki ustayı 4.kez aynı filmde izleyebileceğiz

Ünlü bir mafya tetikçisinin (Frank Sheeran) hayatını gözler önüne serecek. Tetikçiye gelenler daha çok ev boyatma bahanesiyle geliyor ve böylece tetikçiyi kiralıyorlar. De Niro, Frank’i canlandıracak ve uzun yıllardan sonra tekrar gangster türüne geri dönecek.

Güncel Haberler

queennothing | 05 September 2010 14:39

Alain Corneau
Alain Corneau
  • Shakespeare‘nin ünlü eseri “King Lear”, beyazperdeye uyarlanıyor. 2012’de vizyona girmesi beklenen filmde ‘Kral Lear’ı Al Pacino canlandıracak. Yönetmen koltuğunda Hint sinemacı Michael Radford oturuyor.
  • Bir süre önce internet ortamı Michael Douglas‘ın kanser olduğu haberiyle çalkalanmıştı. Haberi doğrulayan aktör, tedavi altına alındı ve doktorlar, Douglas’ın kanseri yeneceğini bildirdiler.
  • Yine bir süre önce Nicolas Cage, menajerine ‘kendisini iflasa sürüklediği’ gerekçesiyle dava açmıştı. Bugün yayımlanan haberlere göre dava kabul görmemiş ve Cage, iddiasıyla ortada kalakalmış.
  • Youtube, sinema severler için yepyeni bir hizmet sunuyor; Youtube Movies. Bu sayfaya yüklenen filmler, ücretsiz ve kesintisiz olarak izlenebiliyor.
  • Harry Potter’ın yeni filmi “Deathly Hallows: Part I”den ekran görüntüleri yayımlandı.
  • 1943 doğumlu Fransız yönetmen Alain Corneau, 29 Ağustos 2010 tarihinde hayatını kaybetti.

Kadın Kokusu (Scent Of A Woman)

berguven | 04 January 2010 13:07

Emekli Albay Frank Slade görme özürlü olduğu için kendisine bir yardımcı tutar. Yardımcısı Charlie Simms eğitimine devam edebilmek ve tatilde ailesinin yanına gidebilmek için para biriktirmeye çalışan bir gençtir. Slade hafta sonu için özel bir plan yapar ve Charlie’yi de bu plana dahil eder. Güzel yemeklerin, güzel kadınların, şoförlü bir limuzinin ve New York’un en lüks otellerinden birisinde muhteşem bir suitin de dahil olduğu bu hafta sonu tatili ikili için zaman zaman histerik bir maceraya dönüşür. Ama maalesef bu plana bir de 45’lik dahildir. Bu tecrübe iki adamın hayatlarını sonsuza dek değiştirecektir.

En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilen film, Al Pacino‘ya ilk Oscar’ını kazandırdı.

Konusu:
Charlie Simms (Chris O’Donnell) özel bir hazırlık okulu öğrencisidir, ama bu okulda çok az öğrenci bulunmaktadır. Charlie ise bu okulda burs sayesinde okumaktadır. Şükran günü tatili için bir iş bulmuştur işi ise bakıcılıktır. Bakacağı kişi bir Albay’dır (Al Pacino), kördür ve takıntıları vardır.

Dick Tracy (1990)

queennothing | 19 December 2009 19:01

Çizgiroman yazarı Chester Gould‘un 1931 çıkışlı çizgiromanından uyarlanan 1990 çıkışlı sinema filmi “Dick Tracy”, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’, ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar adayı olurken, ‘En İyi Makyaj’, ‘En İyi Dekorasyon’ ve ‘En İyi Müzik’ dalında olmak üzere toplam üç dalda Oscar Ödülü kazandı.
1937, Amerika doğumlu aktör Warren Beatty‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Al Pacino, Glenne Headly, Seymour Cassel, Dustin Hoffman, Madonna, James Keane, Kathy Bates, Charles Durning, Charlie Korsmo, Paul Sorvino, Mandy Patinkin gibi isimler rol alıyor.

Big Boy Caprice, rüya kent Chicago’nun azılı bir mafyabaşıdır. Kendisine rakip olan tek kişi, Lips Manlis’in kendisidir. Manlis’in işlettiği gece kulübünü basan ve rakibini kaçıran Big Boy, Manlis’in sevgilisi şehvet abidesi Breathless Mahoney’i de alıkoyar. Mahoney’i yanına alarak gücünü bir kez daha ispatlayan Big Boy, kararlı, yumuşak ve sadık bir polis dedektifi olan Dick Tracy’den henüz habersizdir.

S1m0ne (2002)

queennothing | 13 December 2009 17:38

Yeni Zelandalı yönetmen Andrew Niccol‘un yazıp, yönettiği 2002 çıkışlı sinema filmi “S1m0ne“de Oscar Ödüllü aktör Al Pacino, iki defa Oscar adayı olan Miamili aktris Catherine Keener, Evan Rachel Wood, Rachel Roberts, Jay Mohr ve Winona Ryder rol alıyor.

Hollywood yönetmeni olan orta yaşlı Viktor Taransky, yeni filmi için uygun yüz aramaktadır. Amerika’nın en ünlü ve bir o kadar da kaprisli yıldızı Nicola Anders ile anlaşan Viktor, genç oyuncunun her isteğini yerine getirmekte, O’nun yeni filmi için kusursuz olduğunu düşünmektedir. Ancak, işler hiç de planladığı gibi gitmez. Memnun olmadığı bir nokta bulan aktris Nicola, seti terkeder ve böylece Viktor’un film çekimleri yarım kalır.
Hollywood yapımcısı olan eski karısı Elaine ve daha önemlisi kızı Lainey’in gözünde itibarının düştüğünü gören Viktor, yeni filmi için gördüğü her aktristen güzel ve başarılı olan bir kadın bulmuştur; S1m0ne.

Dog Day Afternoon (1975)

queennothing | 28 October 2009 09:57

12 Angry Men“, “Serpico“, “Gloria“, “Child’s Play“, “Before The Devils Knows You’re Dead” gibi yapımların yönetmenliğini üstlenen 1924, Philadelphia doğumlu yapımcı/yönetmen Sidney Lumet‘in yönetmenliğini yaptığı 1975 çıkışlı “Dog Day Afternoon“, gerçek bir olayı gözler önüne seriyor.
Al Pacino‘nun başrolünde yer aldığı yapımda Chris Sarandon, John Cazale, Charles Durning, James Broderick gibi isimler de yer alıyor. ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Film Düzenleme’ dalında Oscar adayı olan yapım, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar Ödülü kazandı.

Sonny, psikolojik sorunları olan Sal ve bir arkadaşıyla birlikte silahla donanmış bir şekilde soymak üzere bankaya gider. Cesaret edemeyen arkadaşının gidişiyle Sal ile kalan Sonny, bankanın etrafını saran polislerden kurtulmak için banka müdürü ve çalışan kadınları rehin alır.