bildirgec.org

action script hakkında tüm yazılar

ActionScript 3 ( AS3 ) ile Facebook ta Paylaş Düğmesi

etabek | 30 June 2011 14:57

Merhabalar,

Hepimizin de bildiği gibi günümüzde her site facebook ile rakip olmak yerine facebook a eşlik ediyor. Yazdığımız yazıların yada yaptığımız işlerin daha hızlı duyulması için internet aleminde olmazsa olmaz şeylerden biri facebook da paylaş seçeneği!

İşte bu yazımızda Flash üzeride ActionScript 3 kullanarak içeriklerinizi nasıl paylaşacağınızı anlatacağız.

Facebook paylaşım seçeneği için sharer.php sayfasını kullanıyor. Bu adresin sistematiğine örnek verecek olursak;

1
http://www.facebook.com/sharer.php?u=<paylaşım adresi>&t=<başlık>

Yani sharer.php den sonra vereceğiniz argümanlarda u paylaşım adresinizin linkini ve t ise paylaşımınızın başlığını tanımlıyor. Bizim flash içinde yapacağımız ise sharer.php adresine bu iki değişkeni göndermek! Hepsi bu!

Haydi başlayalım 🙂

Oyna Git ve Oyna: play(), gotoAndPlay()

admin | 07 October 2010 15:49

Flash‘ın vazgeçilmezi gotoAndPlay hakkında bir şeyler öğrenelim…

play(), daha önce stop() ile durdurulan timeline’ın tekrar oynatılmasını sağlar.

1
play();

şeklinde kullanılır ve hiçbir parametresi yoktur. play() fonksiyonunu, global bir fonksiyon ya da MovieClip sınıfının bir metodu olarak kullanabilirsiniz.

En iyi flash oyun oluşturma dersleri

GokhanKARAKAS | 31 December 2009 14:22

etkileşimli introlar, tarayıcı oyunları veya bağımsız web bileşenleri oluşturuyorsanız, flash üzerinde çalışmanız sağlam bir tercihtir.
Flash oyunlar internet üzerinden veya local tabanlı olsun kullanıcıların en az bir defa denedikleri minik oyunlardır. hal böyle olunca flash’a yeni başlayanlar, oyun yapımı konusunda oldukça meraklıdırlar. flash oyun oluşturmak zor olduğu kadar da ilginçtir. çünkü bir kurgu gerektirir. bu makalede sizlere hem kurgu yönünde hemde kodlama/tasarım açısından yardımcı olacak en iyi flash oyunlar bulunmakta.
1.) 3d kaydırmalı puzzledemodownload

pv3d’den 3 Boyutlu Muhteşem Örnekler

algoz | 27 May 2009 13:45

Nasıl ki Javascript için Prototype, JQuery, mootools, script.aculo.us gibi çatılar (framework) mevcutsa, Flash / Flex geliştirme ortamları için de benzer şekilde yardımcı çatılar mevcuttur.

Bunların içinde en göze çarpanların başında Papervision3D * gelmektedir.

Flash için bir 3D Engine (Flash’ta 3 boyutluluğu destekleyen motor) olarak anılan Papervision3D’iyi Flash/Flex projelerinize kolayca ekleyerek oldukça ilgi çekici 3 boyutlu görsel elemanlar elde edebilirsiniz.

Papervision3D’inin blog’una buradan erişebilir, kendisini buradan + indirebilir, dokümanlarına buradan göz atabilir, forum sayfasına buradan ulaşabilir ve sürekli yeni örneklerin eklendiği ve her örneği kaynak koduyla birlikte indirip kullanabileceğiniz örnekler sitesi olan pv3d.org’a buradan erişebilirsiniz.

Manşetlere XML, Action Script Dokunuşu

admin | 02 March 2009 13:23

action script başlıklar
action script başlıklar

Merhaba Arkadaşlar daha önce sitemizdexml ve jquery ile güzel bir örneği yapılan gazete manşet tekniğinin biraz daha değişik ve action script versiyonu denedim. bence güzel oldu sizlerle de paylaşmak action script meraklılarına bir kaç teknik göstermek istedim.

Öncelikle çalışma sayfamızı hazırlayalım. ölçüler önemli biraz.sayfamız 600X350 ana resim botunumuz 500×350 cercevemiz(kutu) 95×65 uyfak resmimiz 84×56. daha sonra instance nameleri atayalım. aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.

değişken isimleri
değişken isimleri

Bilene çok basit, benim için imkansız! (Flash)

Dhilgul | 28 December 2008 19:08

Arkadaşlar bir arkadaşım internetten bulduğu bir template’i kendi için uyarlamamı istedi (sitenin pazartesi gününe kadar bitmiş olması gerekiyormuş). Ben de dediğim gibi çok basit bir yerde takıldım.

Ben flash ile son haşır neşir olduğumda Adobe değil Macromedia’ydı.

Linklere tıklandığında ekrana gelen içeriği değiştirecek yeri bulamadım! Evet! Gerçekten de bu kadar.

Dosya için:

http://www.sazevi.biz/acarlar.fla
http://www.sazevi.biz/acarlar.swf

Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden.

Ödüllü Flash Yarışması

Gazing | 26 November 2008 10:30

Flasherblog katılımı ücretsiz, 24 aralığa kadar sürecek flash yarışması düzenliyor. Kendinizi göstermek ve geliştirmek için güzel bir fırsat.

Yarışmada herhangi bir kategori yok. Amacınız etkileyici bir çalışma yapmak. Yani öyle bir çalışma hazırlayınki insanlar “vay be nasıl da yapmış ama” desin. Bu açıdan diğer yarışmalardan biraz farklı olarak deneysel çalışmalar ön plana çıkıyor.

Ödüller:
Birinci İçin:
Bilişim Sözlüğü Kitabı
Action Script 3.0 Kitabı
Action Script 3.0 Eğitim Seti
Adobe Flash, Adobe AIR, Flasherblog çıkartmaları
– Adobe Flash, Adobe Flex, tişörtleri
1 Yıllık Domain ve Hosting

Programlama Dillerinde Son Durum

oceangray | 13 August 2008 19:32

Programlama dilleri arasındaki popülerliği inceleyen tiobe ağustos 2008 araştırmasıyla bu diller arasındaki son durumun tablosunu çıkarmış..

Bu tabloya göre Java, C, (Visual) Basic, C++, PHP önceki yıllardaki yerlerini korurken Pyhton, Delphi, Powershell, ActionScript, pascal sıralamada üst sıralara çıkanlardan… Özellikle microsoft’un PowerShell‘i listeye girer girmez en büyük ilgiyi gören proglama dili.. Tabloyu şuradan inceleyebilirsiniz..

Flash/ActionScript öğrenmenize yardımcı olacak 12 site

pisho | 12 July 2008 17:45

1. kirupa.com: flash derslerinin yanında photoshop, php, asp.net gibi diğer dallarda da dersler bulunan bu sitede flash’a dair, temel çizimlerden oyun geliştirmeye kadar 7 kategori bulnuyor.

örnek dersleri;

2. gotoandlearn.com: eğer eğitsel dersleri izleyerek öğrenen tiplerdenseniz buyrun bu siteye. bu ücretsiz flash eğitim dersleri Lee Brimelow’a ait olduğunu da unutmamak lazım.