bildirgec.org

marcello mastroianni hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

Fellini’den Fellinice; Intervista (1987)

queennothing | 09 May 2011 20:00

İtalyan Sineması’nın usta yönetmeni Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı “Intervista“, 1987 senesinde çekildi. Moskova Uluslararası Film Festivali, Cesar Ödülleri ve Cannes Film Festivali’nde oldukça beğenilen “Intervista“, belgesel niteliği taşıyan bir yapım. Fellini’nin daimi stüdyosu Cinecittia’nın da adının geçtiği eser, seyircisine adeta Fellinice dersi veriyor. Düşler ve fantezilerin yönetmeni olarak bildiğimiz Fellini’nin sinemaya bakış açısını, görsel öğelerle bezediği filmlerindeki manayı, senaryo ve doğaçlamanın önemini anlattığı “Intervista”, yönetmenin kendi elinden çıkması itibariyle en değerli Fellini belgeseli olma özelliğini taşıyor. Roma’daki stüdyoda çekilen filmde Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Sergio Rubini ve Antonella Ponziani‘yi de göreceğiz.

Lo straniero (1967)

queennothing | 05 May 2011 09:17

İtalyan yönetmen Luchino Visconti‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Lo Straniero” (Yabancı), 1967 senesinde (ülkemizde 1974) gösterime girdi. Fransız yazar Albert Camus’un “Yabancı” adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Suso Cecchi d’Amico, Emmanuel Roblès, Georges Conchon ve Visconti tarafından yazıldı. Filmde İtalyan aktör Marcello Mastroianni ve Danimarka doğumlu aktris Anna Karina rol alıyor. Büyük bir yazar ve düşünür olan Albert Camus’ta sıklıkla Dostoyevski ve Kafka etkisi görülür. “Yabancı” adlı eserinde karakterinin işlediği cinayeti bile sanki kendisi dışında gelişen bir olaymışçasına anlatan Camus, kitabıyla kimilerinin tepkisini çekerken, büyük bir kısmı da derinden etkilemektedir.

Fellini’nin “Roma”sı (1972)

queennothing | 17 March 2011 14:43

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin çektiği “Roma“, 1972 senesinde vizyona girdi. Fellini ile Bernardino Zapponi’nin birlikte yazdıkları film, İtalya’da çekildi. Filmde Britta Barnes, Peter Gonzales Falcon, Fiona Florence, Pia De Doses, Marne Maitland gibi isimlerin yanı sıra Marcello Mastroianni, Anna Magnani, Gore Vidal de konuk oyuncu olarak yer alıyor. Yönetmenlerin belki de hiçbiri Fellini kadar özgür ve otobiyoggrafik filmler çekmemiştir. Rüyalarını, fantezilerini çekinmeden gözler önüne seren yönetmenin yarı otobiyografik filmi “Roma”, sürpriz konukları ile seyircilerini selamlıyor.

Kahramanımız Fellini’nin kendisi. Rimini’den Roma’ya taşıyan 18 yaşındaki Fellini’nin değişen ve gelişen hayatı, sinema sanatına katkısı ve tabii ki güzeller güzeli Roma. 2 saatlik bir yapım olan “Roma“, muhakkak izlenmesi gereken başarılı bir eser.

Ginger e Fred (1986)

queennothing | 23 February 2011 22:48

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini‘nin çektiği sinema filmi “Ginger e Fred“, 1986 senesinde vizyona girdi. 1994 senesinde hayatını kaybeden İtalyan aktris Giulietta Masina ile Marcello Mastroianni‘nin başrollerini paylaştıkları film, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA adayı oldu.
Fellini ile eşi Masina ortaklığının eseri olan “Ginger e Fred“, dans ederek ünlenip sonrasında ayrılmak zorunda kalan ve 30 sene sonra tekrar buluşan bir çiftin hikayesini konu ediniyor.

Efsanevi aktör Fred Astaire ve Ginger Rogers‘in danslarını taklit ederek seyircilerin beğenisini kazanan Ginger ve Fred, bir takım sebepler yüzünden ayrılmak zorunda kalmışlardır.

La notte (1961)

queennothing | 11 December 2010 09:44

2007 senesinde hayatını kaybeden İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni‘nin yönetmenliği yaptığı sinema filmi “La Notte” (Gece), 1961 senesinde vizyona girdi. Filmde, 1996 senesinde hayatını kaybeden İtalyan aktör Marcello Mastroianni ve Fransız aktris Jeanne Moreau rol alıyor. “La Notte”, 1960 çıkışlı “L’avventura” adlı yapımın devam filmi sayılırken, ’62 çıkışlı “L’eclisse“nin öncesinde gelerek üçlemeyi oluşturuyor.

Evli olan Giovanni ve Lidia’nın aralarındaki kasvetli ve sıkıcı ilişkiyi konu edinen film, durgunluğu sayesinde Giovanni’nin tatminsizliğini, Lidia’nın içinde bulunduğu bunalımı oldukça başarılı bir biçimde anlatıyor. Pontano çiftinin bir gününü anlatan film, yönetmen Antonioni’nin başyapıtı olacak nitelikte.

8½ / Otto E Mezzo / Sekiz Buçuk (1963)

queennothing | 20 August 2010 14:52

İtalyan sinemacı Federico Fellini‘nin (1920 – 1993) yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “” (Otto E Mezzo / Sekiz Buçuk), 1963 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Fellini ile İtalyan senarist Ennio Flaiano‘nın birlikte yazdıkları, üç dalda Oscar adayı olan ve bundan farklı iki dalda Oscar Ödülü kazanan filmin başrolünde İtalyan aktör Marcello Mastroianni yer alıyor. Mastroianni’nin yanı sıra yapımda Claudia Cardinale, Anouk Aimée, Sandra Milo, Rossella Falk ve Barbara Steele de rol alıyor.

Guido Anselmi, bir yönetmendir. Sinema sektöründe iyi bir mevkiiye sahip olan Anselmi, esasında ‘içimizden biri! değil, bizzat ‘biz’izdir. Çekmeyi planladığı filmi için yüzlerce fikre sahip olan Guido, puzzle misali, aklını bir türlü tek bir kareye yoğunlaştıramaz ve zamanla hayal dünyası ile gerçek dünyayı ayırt edemez hale gelir.

Federico FELLINI : “Geçmiş Zamanın Dünya Çapındaki Yönetmeni”

| 25 December 2008 13:29

Federico Fellini(1920-1993) Rimini’de doğan İtalyan yönetmen; gençlik yıllarında çizgi roman ve karikatür çizerek hayatını kazandı. Senaryolarını 1939 yılında yazmaya başladı. 40’lı yıllarda Alberto Lattuada, Pietro Germi ve Roberto Rossellini ile birlikte çalışarak senaryolar yazmaya devam etti. “Lo Sceicco Bianco”(Beyaz Şeyh-1951) ve “I Vitelloni” (Aylaklar-1953) kendisine ait ilk uzun metrajlı filmlerdir.

La Strada (Sonsuz Sokaklar-1954): Egoist bir sirk artisti Zampano’nun (Anthony Quinn), kendisine köle gibi bağlanan yardımcı kızı (Giulietta Masina) satın alır. Başroldeki Masina aynı zamanda Fellini’nin karısıdır. Fellini’nin bu filmi, İtalyan Sol’u tarafından realiteden uzak olmakla suçlanır ve fazlasıyla eleştirildiği halde Fellini’nin dünya çapındaki ilk başarısı olur. Oscar ödüllü bu film aynı zamanda 50’ye yakın ödülle ödüllendirilmiştir.