bildirgec.org

jude law hakkında tüm yazılar

Breaking and Entering (2006)

queennothing | 14 May 2011 14:22

1954 senesinde İngiltere’de dünyaya gelen yönetmen Anthony Minghella‘yı The Talented Mr. Ripley, Cold Mountain, The English Patient gibi yapımlardan tanıyoruz. 2008 senesinde kaybettiğimiz yönetmenin 2006 senesinde çektiği sinema filmi “Breaking and Entering“, de İngiliz aktör Jude Law, Fransız aktris Juliette Binoche, Robin Wright, Martin Freeman, Ed Westwick ve Rafi Gavron gibi isimler rol alıyor. Türkçe’ye ‘Hırsız’ olarak çevrilen film, yönetmen Minghella’nın çektiği son sinema filmi oldu. Seyredenler tarafından ‘hafif, sakin ama derin ve vurucu’ olarak tanımlanan “Breaking and Entering“, gerçekleri metaforlarla ifade etmeyi sevenler için harika bir seçim.

Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004)

queennothing | 05 April 2011 16:26

Amerika’da dünyaya gelen yapımcı/ yönetmen Brad Silberling‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (Talihsiz Serüvenler Dizisi), 2004 senesinde vizyona girdi. Amerikan yazar Daniel Handler’in Talihsiz Serüvenler Dizisi adlı serisinden uyarlanan filmde Kanada doğumlu aktör/ komedyen Jim Carrey, İngiliz aktör Jude Law, defalarca Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Meryl Streep, Liam Aiken, Jamie Harris, Emily Browning, Catherine O’Hara, Billy Connolly, Craig Ferguson ve Jane Adams gibi isimler rol alıyor. 140 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle Amerika’da çekilen yapım, üç dalda Oscar adayı oldu ve bundan başka En İyi Makyaj dalında Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

İnsan ruhunun geni yoktur; Gattaca (1997)

queennothing | 08 February 2011 17:41

The Truman Show, The Terminal, Lord of War gibi filmlerden tanıdığımız Yeni Zelanda doğumlu yönetmen Andrew Niccol‘un yazıp, yönettiği sinema filmi “Gattaca“, 1997 senesinde vizyona girdi. İki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Ethan Hawke, Amerikan aktris Uma Thurman, İngiliz aktör Jude Law, Gore Vidal, Xander Berkeley gibi isimlerin rol aldığı Gattaca, 36 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika, Kaliforniya’da çekildi. Ayrıca film, ‘En İyi Set Dekorasyonu’ dalında Oscar adayı oldu.

Repo Men

Entertrainer | 24 March 2010 15:51

Repo Men Poster
Repo Men Poster

Moonve Pandorum‘u bir kenara ayırırsak uzun zamandır güzel bir bilim kurgu filmine rastlamadım. Üstelik ikisi de düşük bütçeli filmler. Şöyle blockbuster kıvamında bilim-kurgu filmi açığını ise Repo Men dolduracakmış gibi görünüyor.

Filmimizin Alex Cox’ın 1984 yılı yapımı cyberpunk denemesi Repo Man filmi ile alakası yok…

Bu filmde yapay organ sektörünün derinliklerine dalacağız. Kahramanımız Remy (Jude Law) ve ortağı Jake Freivald (Forest Whitaker)’in organ tahsilatı bölümünde çalışıyorlar. Yani yapay organ taktırıp da parasını ödemeyenlerden organları geri alıyorlar. Bu organ alma işini yapanlara da Repo Men deniyor. Remy bir gün yapay organ taktırmak zorunda kalıyor, borcunu ödeyemeyince de eski ortağı onun peşine düşüyor. Tabii sonrası vur patlasın aksiyon.

Repo Men: Yapay Organ Pazarlığı

queennothing | 08 February 2010 14:46

Son dönem bilim-kurgu filmlerinin (bkz. Avatar, Moon, District 9) hayranlık bırakan görselliği ve hikayeleri, izlerken farkına vardığımız ve o anda içimize işleyen büyük bir olguyu, durumu, her bireyin içinde zaten var olan bir şeyi de beraberinde getirdi; ‘benlik’. Yakın zamanda çıkmış yapımlara bir göz atacak olursak, “Moon“daki Sam Bell karakterinin hem gerçek anlamda, hem de kendi içinde -içlerinde- gerçek benliğini bulmaya çalışması ve yalnızlığı, Avatar‘ın o büyüleyici görselliğiyle aklımıza, iliklerimize işleyen tutku, erdem, azim, insanlık örneği, bilim-kurgu filmlerinin aslında birer psikolojik drama olduklarının misali.
Hikayesi (Eric Garcia‘nın romanından uyarlandı) itibariyle bahsi geçen yapımlardan farklı olarak 2010‘da vizyona girmeye hazırlanan “Repo Men“, yapay organ üretmenin ve ticaretinin mümkün olduğu bir zamanda, organ ihtiyacı olan insanların büyük paralar vererek/ borçlanarak satın aldıkları yapay yaşam organlarının karşılığında ödedikleri bedeli, anlatıyor. Derine inecek olursak, savaştan ‘gazi’ olarak çıkmış askerlerin son çare olarak başvurdukları Yapay Organ Şirketi, organlar için biçtiği fiyatı ödeyemeyen insanların peşlerine düşer ve ironik olaylar silsilesi başlar.

İki defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktör Jude Law‘ın başrolünde yer aldığı yapımda “X-Men” filmlerinden tanıdığımız Amerikan aktör Liev Schreiber, Oscar Ödüllü Amerikan aktör Forest Whitaker, Brezilyalı aktris Alice Braga ve Hollandalı aktris Carice Van Houten rol alıyor.

Sherlock Holmes’un Dünya Galası Yapıldı

widfara | 16 December 2009 17:25

İşte karşınızda Sherlock Holmes'un kadrosu!
İşte karşınızda Sherlock Holmes’un kadrosu!

Guy Ritchie‘nin yönettiği beklenen Sherlock Holmes filminin galası 14 aralık akşamı Londra’da Empire Leicester Square’da büyük bir törenle yapıldı.
Son Sherlock Holmes filminde detektifimizi Robert Downey jr. canlandırıyor. 1992 yılında Charlie Chaplin’in hayatını anlatan “Chaplin” filminde “Charlie Chaplin” olarak karşımıza çıkan Robert Downey jr. bu filmdeki performansıyla Oscara’a aday olmuş ancak kazanamamıştı. Kendisini en son Iron Man filminde “Iron Man/Tony Stark rolünde izledik. Oyuncunun gelecek projeleri arasında Iron Man’in 2. filmi -ki bu filmde kendisine The Wrestlerile tekrar gözümüze giren Mickey Rourke eşlik edecek-, Cowboys and Aliens, Due Date ve The Avengers gibi filmler bulunuyor.

The Holiday (2006)

queennothing | 15 November 2009 17:40

Nancy Meyers‘in yazıp, yönettiği 2006 çıkışlı romantik/ komedi yapımı “The Holiday” (Tatil), Oscar Ödüllü İngiliz aktris Kate Winslet, iki defa Oscar adayı olan İngiliz aktör Jude Law, Kaliforniyalı aktris Cameron Diaz, komedi filmlerinin başarılı isimlerinden Jack Black, 1915, Brooklyn doğumlu aktör Eli Wallach, İngiliz aktör Rufus Sewell ve Edward Burns‘u bünyesinde barındırıyor.

3 senedir aynı dergide çalıştığı Jasper’e aşık olan Iris, yılbaşı tatiline çıkmadan Jasper’in nişanlandığını öğrenir. Bir süre önce ilişki yaşadığı Jasper’e olan aşkını yokedemeyen genç kadın, bunalıma girer ve Londra’daki tek katlı evine kapanır.

İyi İşçilik Yeterli Değil

viyalord | 04 November 2009 13:18

Gözler kalbin aynasıdır, bu imajda onun kalbini göremiyoruz.
Gözler kalbin aynasıdır, bu imajda onun kalbini göremiyoruz.

The Aviator / Göklerin Hakimi, kıdem aldıkça lafı ağzında geveler olan yönetmen Martin Scorsese‘nin 2004 tarihli filmi.1905-1976 yılları arasında yaşayan sinema yapımcısı, pilot, uçak tasarımcısı, hava yolu şirketi sahibi, hastalık hastası, paranoyak, yarı sağır, şımarık, zengin Howard Hughes’un yaşamının 1927 – 1948 arasındaki bölümünden kareler…ABD’li kafadan sakat zengin bir adamın hayatından parçaları (daha doğrusu bu filmi yapanların onun hayatına dair yorumunu) izlerken ne beklemeliydim tam olarak bilmiyorum ama aslına uygun kostüm terziliği ve mekân işçiliğinden daha fazla bir şey beklediğim kesin. Çünkü ekranda gördüğüm şey beni kesinlikle tatmin etmedi.Fazlasıyla Freudiyen bir film bir kere. Hughes çocukken, annesinin özenli temizlik alışkanlığı yüzünden, salgın hastalık nedeniyle ölmekten kurtulmasından öyle etkilenmiş ki, bize gösterildiği haliyle, ömrünü hep çocukluk korkuları yönetmiş.

Soğuk Dağ / Cold Mountain …

| 19 February 2009 11:04

Yönetmen : Anthony Minghella
Senaryo : Anthony Minghella , Charles Frazier (Kitap)
Oyuncular : Jude Law (Inman) , Nicole Kidman (Ada Monroe) , Renée Zellweger (Ruby Thewes) , Donald Sutherland (Papaz Monroe) , Ray Winstone (Teague) , Brendan Gleeson (Stobrod Thewes) , Philip Seymour Hoffman (Papaz Veasey) ,
Görüntü Yönetmeni : John Seale
Müzik : Gabriel Yared , T-Bone Burnett , Jack White
Yapım : 2003, ABD ,
Tür : Romantik – Savaş – Dram

Soğuk dağ filmi 2003’de en iyilerinden olmasına karşın, yönetmen ve film dalında Oscar’a aday olamamasına hayret etmiştim. Oscar Ödülünde, “En iyi yardımcı oyuncu (Renée Zellweger)” ödülünde sınırlı kalmıştı. Altın Küre Ödüllerinde ise 8 dalda aday gösterilmişti.

Film, iç savaşta geçen epik bir hikâyeyi anlatır. Güneyli asker İnman’nın, ağır yaralandıktan sonra hastaneden çıkışını, 500km yol aşarak kasabasına ve sevgilisine geri dönmeye çalışması ve bu dönüş sırasında başına gelen olayları anlatan, yani sevgiliye giden upuzun bir yürüyüşün hikâyesi…

The Talented Mr. Ripley (1999)

turictanyel1 | 02 February 2009 09:51

Anthony Minghella’nın oscar ödüllü filmi The English Patient’dan sonra ki 5 dalda Oscar’a aday olmuş diğer filmi The talented mr ripley, Patricia Highsmith’in romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin başrol oyuncuları ise psikopat biseksüel katil Tom Ripley karakterini canlandıran Matt Damon ve Dickie Greenleaf karakterini oyanayan Jude Law.Dickie Greenleaf rolü Jude Law’a BAFTA ödüller nde en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırmıştır.
Tomyetenekli, yakışıklı bir sosyopattır.İnsanların el yazılarını, imzalarını, seslerini taklit edebilen bir kişidir.Tesadüfen Princetonokulundan tanıdığı Dickie’nin çok zengin iş adamı olan babasıyla karşılaşır. Dickie Greenleaf’ın babasının parasıyla Italya’da sevgilisi Marge(Gwyneth Paltrow) ile yaşadığını öğrenir. Dickie’nin babası Tom’dan, Dickie’yi Amerika’ya dönmesi için ikna etmesini ister ve bunun için Dickie’ye 1000 dolar vereceğini söyler. Film 1950 lerde geçtiği için, o zamanlar bu para onun için bir servet değerindedir ve teklifini kabul eder.