bildirgec.org

jodie foster hakkında tüm yazılar

Un long dimanche de fiançailles (2004)

queennothing | 13 May 2011 09:40

Oscar adaylığı bulunan Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet‘i “Amelie”nin yönetmeni olarak tanıdık. Jeunet’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un long dimanche de fiançailles” (Türkçe’de ‘Kayıp Nişanlı’), 2004 senesinde gösterime girdi. Sebastian Japrisot’un romanından uyarlanan filmin snearyosu Guillaume Laurant ve yönetmen Jeunet tarafından yazıldı. 1976 doğumlu Fransız aktris Audrey Tautou‘nun başrolünde yer aldığı filmde Gaspard Ulliel, Fransız aktris Marion Cotillard, Dominique Pinon, André Dussollier, Jodie Foster, Clovis Cornillac ve Albert Dupontel gibi isimler rol alıyor. 47 Milyon Dolar ile Fransa’da çekilen film, iki dalda Oscar adayı oldu.

Jodie Foster “Elysium”a dahil oldu!

queennothing | 29 April 2011 15:41

Seyircilerden tam not alan District-9‘un yönetmeni Neill Blomkamp‘ın yeni projesi Elysium‘dan bahsetmiştik. Amerikan aktör Matt Damon‘un başrolünde yer alacağı filmin kadrosuyla ilgili sürpriz gelişmeler var.
Damon’dan sonra bomba bir isimle anlaşan Blomkamp, filmde rol alması için iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jodie Foster ile anlaştığını resmen açıkladı. Film, 2013 Mart’ında vizyonda.

The Silence of the Lambs (1991)

queennothing | 13 November 2010 12:24

Thomas Harris’in romanından uyarlanan sienam filmi “The Silence of the Lambs” (Kuzuların Sessizliği), New Yorklu yönetmen Jonathan Demme tarafından çekildi. 1991 senesinde vizyona giren film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında olmak üzere toplam 5 dalda Oscar Ödülü kazandı. Anthony Hopkins ve Jodie Foster‘in başrollerini paylaştıkları yapımda Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Kasi Lemmons, Diane Baker, Frankie Faison ve Brooke Smith de rol alıyor.
Devamı için bakınız; Hannibal ve Red Dragon.

Hapishaneye mahkum edilen Hannibal Lecter’dan sonra Amerika, yeni bir seri katil haberi ile çalkalanmaktadır; Buffalo Bill. Genç kadınları hedef alan katili yakalamak için canla başla çalışan FBI, bir süre önce yakalanan Lecter’a akıl danışmaya karar verir ve henüz eğitimi bitmemiş olan genç bir ajanı, Clarice Starling’i, Lecter’ın kaldığı cezaevine gönderir.

Taxi Driver (1976)

queennothing | 16 November 2009 09:46

Oscar Ödüllü usta yönetmen Martin Scorsese‘nin yönetmenliğini üstlendiği, sinema tarihinin en başarılı tiplemelerinden biri olan Travis Bickle ile 1976 çıkışlı “Taxi Driver“, başarılı bir suç/ psikolojik/ drama yapımı. Amerikan senarist/ yönetmen Paul Schrader‘in senaryosunu yazdığı filmde Robert De Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel, Albert Brooks, Cybill Shepherd, Leonard Harris ve Peter Boyle gibi isimler yer alıyor.
Film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (De Niro), ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ (J. Foster), ‘En İyi Müzik’ ve ‘En İyi Film’ olmak üzere, toplam dört dalda Oscar adayı oldu.

26 yaşında, askerliğini denizci olarak yapmış sağlıklı bir adam; Travis Bickle. Uyku problemi olduğu için geceleri yapacak bir meşgale arayan Travis, hem gündüz, hem gece çalışabileceği bir meslek olan taksi şoförlüğünde karar kılar ve başvurusunu yapar. Çok geçmeden kendini New York Sokakları’nda bulan Travis, hayat kadınları, hırsızlar, serserilerin kol gezdiği tehlikeli sokaklarda ‘güvenilir biri’ olmanın gururuyla sabah-akşam çalışmaktadır.

Panic Room (2002)

queennothing | 05 August 2009 17:41

1963, Amerika doğumlu senarist / yönetmen David Koepp‘in senaryosunu yazdığı, adını sıkça duyduğumuz başarılı ve yaratıcı yönetmen David Fincher‘ın yönetmenliğini üstlendiği “Panic Room“, orjinal hikayesi ve güçlü oyuncu kadrosuyla, heyecanın temposunu hiç azaltmadan, izleyicilerine gerilim dolu bir film sunuyor.
Meg Altman, eşi Stephen tarafından aldatılınca, boşanıp, kızı Sarah ile yeni bir eve taşınır. 2 katlı ev, anne – kız için büyük olmasına rağmen, ikili heyecanlıdır. Evin üst katında bulunan, çelikten yapılmış ‘panik odası’ ise, acil durumlar için tasarlanmıştır. Evin eski sahipleri, zengin oldukları için, böyle bir odanın güvenli olacağını düşünerek yaptırmışlar ve farkında olmadan yeni sahiplerinin de güvende hissetmelerine sebep olmuşlardır.

Yeni evlerinde uyuyan Meg ve Sarah, evin içinden gelen seslere uyanıp, göz atınca, 3 adam görürler ve Meg, kızını alıp ‘panik odası’na girer. İçeriden kilitlenen odaya, dışarıdan kimse ulaşamamaktadır ve içeride bulunan telefon sayesinde yardım çağırmak mümkündür. Ancak, telefon hatlarını kesip, salondaki hoparlörden, odadaki kolonlara konuşup, sesleriyle anne – kıza ulaşmayı başaran hırsızlar, istediklerini almadan gitmemeye niyetlidirler.

Inside Man (2006)

turictanyel1 | 01 February 2009 10:04

Bilindik hırsız polis filmlerinden soyutlanan Inside Man, bir hırsızın milyonlarca doları bir kenarda bırakıp sadece bankanın sahibinin geçmişini çaldığı bir hikayeyi anlatıyor.

Banka soygunuyla ilgli hatasız hazırlanmış bir plan, zekice uygulanan bir stratejinin anlatıldığı filmlerin yanı sıra, sonunun tahmin edilemediği ya da ne kadar zeki olursanız olun sizi kendi zekanızla kıyaslayan bir hırsız polis filmi.

Bankayı ve müşterileri rehin alan Dalton Russell son derece kurnaz, dikkatli, zeki ve soğukkanlı bir soyguncudur. Kötü işler yapan Yahudi bir bankacının, Hitlerle olan ilişkilerini ve 2.Dünya Savaşı sırasında kaldırdığı paralarını, kayıtlarını tüm dünyaya duyurmak ve onu savaş suçluları mahkemesine göndermek ister.

bundan sonrası spoiler içerir

The Brave One

turictanyel1 | 11 January 2009 14:32

“The Brave One”da sıradan bir olayın insanda yarattığı psikolojik duyumsamaların etkilerine yer verilmiş ve bu etkilerin meydana getirdiği içsel ve dışsal değişimlerden bahsedilmiş. Film her ne kadar sık yaşanan bir olayı anlatmış gibi görünse de, insana “neden, ama bu haksızlık, ben olsaydım …” gibi sorular sordurtan, üzgün, asi bir ruh hali verebilen, iç burkan, aynı zamanda da insanı cesaretlendirebilen bir kurguya sahip. “How many wrongs to make it right?” sloganıyla o “en gizli kimliğinizle nasıl yaşarsınız?” sorularının cevabını aramış.

The Silence of the Lambs (1991) ve Nell (1994) gibi filmlerden tanıdığımız Oscar ödüllü Jodie Foster, gizemli ses tonu ve değişik telaffuzuyla oynadığı karakterle birebir örtüşmüş. Aynı zamanda, Lost dizisinden tanıdığımız, “Said” karakterini canlandıran Naveen Andrews da ona eşlik etmiş.

Travis Bickle

fckmeimfamous | 17 June 2008 17:40

Travis Bickle, Taxi Driver‘da Robert DeNiro‘nun büyük başarıyla canlandırdığı arıza karakterdir. New York‘a dair olan görüşünü, “bence birisi bu şehri alıp tuvalete atmalı ve üstüne sifonu çekmeli” diye çok güzel özetleyen, içindeki saklı şiddeti, bir yandan da ahlak anlayışını özene bezene bize yediren bir anti-kahraman.

Bilgisayarda yapılmış bir Travis Bickle boyaması
Bilgisayarda yapılmış bir Travis Bickle boyaması

Martin Scorsese‘nin 1976 tarihinde yönetmenliğini yaptığı, senaristliğini Paul Schrader’in yaptığı, yan rollerinde Jodie Foster ve Harvey Keitel‘ın oynadığı imdb’de en iyi 250 film sıralamasının şimdilerde 35. sırasında olan mükemmel filmin, mükemmel yaratılmış karakteri. Yalnız, kendini dış dünyadan izole etmiş bir adam olan, geceleri, hiç zevk almasa da porno filmlere giden, New York belediye meclisi seçimlerinde aday olan Charles Palantine‘ın (Leonard Harris) kampanya yöneticilerinden birine masumca aşk besleyen, yaşı küçük bir fahişeyi yaşadığı hayattan kurtarma sorumluluğunu da kendince üstüne almış ahlaklı bir adam ve içindeki “şehre karşı olan” nefretini her an dışarıya çıkarmaya hazır bir karakter aynı zamanda.

Contact

akinal | 04 May 2008 10:30

Contact 1997 yapımı bir Robert Zemeckis filmi. Zemeckis’in diğer filmlerinden bazıları Geleceğe Dönüş 1, 2 ve 3, Forrest Gump, Lanetli Tepe, Hayalet Gemi, Beowulf: Ölümsüz Savaşçı.

Contact bir bilim kurgu filmi. Daha doğrusu “bilim kırgı” filmi, çünkü konusu bilimin hayatta her şeyi açıklayamayacağı üzerine kurulu. Bilimin sadece akla hitap ettiği, ama insanın yaratılışında ruhun da olduğunu ve onun ihtiyaçlarının da sadece bilimle karşılanamayacağına değiniyor. Filmin senaristleri Michael Goldenberg, James V. Hart ve Carl Sagan (kitap). Oyuncuları Jodie Foster, Matthew McConaughey.

Ünlülerin Ünlü Olmadan Önceki Halleri

hikomen | 14 July 2006 23:56

ünlü oyuncular, şarkıcılar, modeller ve sprocuların bu kadarünlü olmadan, çocuk yaşta çevirdikleri reklamlardan, filmler denkesitleri toplamışlar. Oldukça eğlenceli bir video ortaya çıkmış.Bu videodaolan ünlüler Kurt Rusell, Brad Pitt, Jennifer Aniston, MartinSheen, Mike Myers, Naomi Campell, Jude Law, Celine Dion, AndreAgassi, Mel Gulzar, Matt Le Blanc, Courtney Cox, Jean-Claude VanDamme, Geri Haliiwell, Wesley Snipes, John Travolta, Keanu Reeves,Whitney Houston, Susan Sharadon, Jodie Foster, Tom Selleck, BritneySpears, Robbie Williams, Hugh Grant, Ricky Martin, George Clooney,Victoria Beckham ve Catherine Zeta-Jones.