bildirgec.org

j2se hakkında tüm yazılar

Java & Symbian Karşılaştırması

Redingot | 15 August 2008 09:03

Cep telefonu üzerine uygulama geliştirecek kişiler öncelikle kullanılacak platforma ve dile karar vermelidir. Bu karar sürecinde de uygulamanın amacı, hedef kitlesi, gereksinimleri iyi belirlenmiş olmalı ve bu karar ile Java ile Symbian arasında bir seçim yapılmış olmalıdır.

J2ME, Symbian
J2ME, Symbian

Symbian’dan kastettiğimiz Symbian OS bir işletim sistemi olmakla beraber bu işletim sisteminin avantajlarından yararlanılarak uygulamalar C++ programlama dili ile geliştirilir. Genel bir ifadeyle kullandığımız Java ise aslında cep telefonu vb. cihazlar için Java 2 Micro Edition (J2ME) platformudur. Bu platformla ilgili bilgi almak için yazmış olduğum Java Me Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz. Şimdi Java’nın ve Symbian’ın avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

Java ME Nedir?

Redingot | 13 August 2008 15:37

Bilindiği üzere Sun Microsystems 1999 yılında Java 2 Micro Edition (J2ME) platformunu duyurmuştu. Günümüzde Java’nın diğer platformları olan Java 2 SE (Standard Edition) ve Java 2 EE (Enterprise Edition)’a göre Java 2 ME’nin önemi giderek artmıştır. Özellikle cep telefonu kullanımının ve özelliklerinin hızla artması bu alana olan ilgiyi artırmıştır.

Java ME platformu sadece mobil cihazlarda değil aynı zamanda gömülü sistemlerde de yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Zaten bu gibi kodlamanın kısıtlı olabileceği yerler düşünülerek geliştirilmiş bir teknolojidir Java ME. Bu alandaki gereksinimleri karşılamak için JRE (Java Runtime Environment) ya da JVM (Java Virtual Machine) diyebileceğimiz Java Sanal Makinesi özel olarak tasarlanmıştır.