bildirgec.org

faye dunaway hakkında tüm yazılar

The Thomas Crown Affair (1999)

queennothing | 14 September 2011 22:31

Die Hard ve Predator’den tanıdığımız Amerikan yönetmen John McTiernan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Thomas Crown Affair“, 1999 senesinde gösterime girdi. 1968 çıkışlı “The Thomas Crown Affair“in yeniden çekilmiş versiyonu olan yapım, 48 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı. Dağıtımı MGM tarafından yapılan filmde İrlanda doğumlu aktör Pierce Brosnan, Amerikan aktris Rene Russo, iki defa Altın Küre’ye aday gösterilen aktör Denis Leary, Ben Gazzara, Bonnie and Clyde’den tanıdığımız güzel aktris Faye Dunaway ve Frankie Faison rol alıyor.

Kader Değişmez; The Arrangement (1969)

queennothing | 05 August 2011 23:19

Osmanlı Devleti’nde (Türkiye) dünyaya gelen yönetmen Elia Kazan‘ı en iyi “A Streetcar Named Desire” (Arzu Tramvayı) adlı yapımdan tanıyoruz. 2003 senesinde yaşamını yitiren Kazan’ın çektiği sinema filmi “The Arrangement“, 1969 senesinde (ülkemizde 1972) gösterime girdi. Yönetmenin kendi romanından uyarladığı yapım Türkçe’ye ‘Kader Değişmez’ olarak çevrildi. Filmde üç defa Oscar’a aday gösterilen 1916 doğumlu Amerikan aktör Kirk Douglas, Oscar Ödüllü aktris Faye Dunawa, 2007 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktris Deborah Kerr, Richard Boone, Michael Higgins, Hume Cronyn, Harold Gould, Michael Murphy, John Randolph Jones, Carol Eve Rossen gibi isimler rol alıyor. Psikolojik drama filmleri arasında hatırı sayılır bir yeri olan “The Arrengement” filmi, Kazan’ın gerek teknik açıdan gerekse kurgu bakımından en iyi eserlerinden biridir. Hayatta her şeye sahip olan 40’lı yaşlarında bir adamın iç bunalımları ve düşlerini konu alan yapımın orjinal süresi 125 dakika.

Bukowski’den “Barfly” (1987)

queennothing | 04 July 2011 22:56

Yeraltı Edebiyatı’nın güçlü kalemi Charles Bukowski‘nin kaleminden çıkan Barfly, İran’da dünyaya gelen yönetmen Barbet Schroeder tarafından beyazperdeye uyarlandı. 1987 senesinde gösterime giren “Barfly“, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olurken En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre’ye aday gösterildi. 3 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan filmde Oscar adaylığı bulunan aktör Mickey Rourke, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Faye Dunaway, Güney Afrika doğumlu aktris Alice Krige, Frank Stallone, Pruitt Taylor Vince, Roberta Bassin rol alıyor.
Gününü barlarda ucuz içki içerek geçiren bir adamın kendisi gibi umarsız bir kadınla tanışması ve tabii ki yazarlık serüvenini anlatan yapım, adeta bir yaşam rehberi. Seyredenlerin hayatına ‘Henry Chinaski’ karakterini katan Barfly, Bukowski’nin yaşam tarzını özetler nitelikte.

Bonnie and Clyde (1967)

queennothing | 29 June 2011 12:49

1922 senesinde Amerika’da dünyaya gelen Arthur Penn, 88 senelik yaşamına 20 küsur film ve üç Oscar adaylığı sığdırdı. Penn’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Bonnie and Clyde“, 1967 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Robert Towne, David Newman ve Robert Benton tarafından yazılan film, 2,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. 8 farklı dalda Oscar adayı olan yapım, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar’larını aldı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Warren Beatty ile Oscar Ödüllü aktris Faye Dunaway‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda 1939 doğumlu Amerikan aktör Michael J. Pollard, iki Oscar Ödüllü aktör Gene Hackman, aktris Estelle Parsons, Denver Pyle, Dub Taylor ve iki Oscar adaylığı bulunan aktör Gene Wilder de rol alıyor. Bir zamanlar Amerika’da harıl harıl aranan iki kanun kaçağı Bonnie Parker ile Clyde Barrow‘un birlikte yaptıkları soygunları ve aşklarını anlatan yapım, Yeni Hollywood Sineması’nın bir örneğidir.

Lumet’in TV eleştirisi; Network (1976)

queennothing | 16 June 2011 21:23

2011 senesinde kaybettiğimiz usta yönetmen Sidney Lumet‘i “12 Agry Men“, “Serpico“, “Dog Day Afternoon” gibi yapımlardan tanıyoruz. Lumet’in çektiği sinema filmi “Network“, 1976 senesinde gösterime girdiğinde en az bu yapımlar kadar ses getirdi. Senaryosu Paddy Chayefsky tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Faye Dunaway, 1981 senesinde yitirdiğimiz Amerikan aktör William Holden, 1977’de kaybettiğimiz Peter Finch, Oscar Ödüllü Amerikan aktör Robert Duvall, Ned Beatty, Wesley Addy, Conchata Ferrell, Beatrice Straight ve Lance Henriksen gibi isimler rol alıyor. En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan film, altı farklı dalda daha aday gösterildi. Bütçesi 4 Milyon Dolar olan yapım, Amerika ve Kanada’da çekildi.

Chinatown (1974)

queennothing | 06 February 2011 14:41

Roman Polanski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Chinatown“, 1974 senesinde vizyona girdi. 3 defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Jack Nicholson, Oscar Ödüllü aktris Faye Dunaway ve 1987 senesinde hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör John Huston‘un başrollerini paylaştıkları filmde Darrell Zwerling, Perry Lopez, Diane Ladd, Bruce Glover ve James Hong gibi isimler de rol alıyor. 10 farklı dalda Oscar adayı olan ve ‘En İyi Senaryo’ Oscar’ını kazanan film, 1990 senesinde “The Two Jakes” ile devam etti. 300 sayfalık bir senaryo ile ve 6 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan Chinatown, Polanski’nin Amerika’da çektiği son film oldu.

Ddektif J.J. Gittes, kocasının başka bir kadınla olduğundan şüphelenen Evelyn Mulwray adlı bir kadının durumu araştırmasını istemesi üzerine işe koyulur. Evelyn’in kocası Hollis Mulwray, zengin bir mühendistir ve o sıralarda yüzde yüz kâr getirecek bir iş üzerindedir. Dedektif Gittes, yaptığı araştırmalar sonucu bir kadınla birlikte olduğunu kanıtlayan görselleri Evelyn’e sunar ve dosya kapanır. Ancak olaylar hiç de sanıldığı gibi değildir.

Pis Moruk: Charles Bukowski

eunlu | 10 January 2011 12:35

“Gece çılgın ayak sesleriyle yırtıldı…” – Charles Bukowski

Tarih, 19 Ağustos 1920’ye çattığında, insanlık tarihi kendisine sarfedilen en okkalı küfürlerden birine şahit oldu. Bukowski: Almanya, Andernach’ta doğmasına karşın, iki yaşındayken ailesiyle birlikte Los Angeles’a taşınmıştır. Hayatının büyük bir bölümünü de Los Angeles’da geçirmiştir. Polonya asıllı Amerikan bir babayla, Alman bir annenin çocuğudur. 1929 krizi sırasında Bukowski’nin babası genelde işsizdi ve ona şiddet uygulardı.

Küçük yaşına rağmen, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine “sevişelim” dediğini anlatan Buk, daha o yıllarda ileride ne olacağının sinyalini yavaş yavaş vermeye başlamıştı bile. Sessiz bir çocukluğu olduğu bilinse de, zaman zaman çıldırma raddesine gelip kendinden beklenmeyecek kabadayılıklar yaptığı da söylenir.

The Rules Of Attraction (2002)

turictanyel1 | 29 January 2009 18:05

2002yapımı film,’The Rules Of Attraction‘, Brett Easton Ellis’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Bağımsız film sevenlerin asla kaçırmaması gereken bir film.

Wall Street te broker olan Amerikan Sapığı filminin müthiş karakteri Patrick Bateman in kardeşidir Sean Bateman.
Sean üniversitedeki uyuşturucu trafiğinden sorumludur aynı zamanda beraber olduğu kızların sayısını hatırlamayan, popüler biridir.
Toptancı Rupert Guest (Clifton Collins, Jr.), yüklü miktarda borçlanmıştır.Lauren‘ e aşıktır.
Ancak Lauren‘in oda arkadaşı Lara da Victo ‘dan hoşlanmaktadır.Bu karmaşık aşk çemberine, Lauren’le daha önce çıkmış olan ve Sean’den hoşlanan biseksüel Paul de girince işler içinden çıkılamaz ölçüde karmaşıklaşır.
Bu üç genç “End of the World” party (Dünyanın Sonu) adlı bir ev partisinde belki de hayatlarının en kötü gününü geçirirler. Uyuşturucu, seks, platonik aşk, tüketim, kısaca hayata dair her şeyi yaşarlar.

Arizona Dream

medical waste | 30 December 2006 01:59

amerikan rüyası
amerikan rüyası

Tür: Dram/Komedi
Yönetmen: Emir Kusturica
Senaryo: David Atkins, Emir Kusturica
Görüntü Yönetmeni:Vilko Filac
Müzik: Goran Bregovic
Yapım: 1993,ABD/Fransa 142 dk.

Oyuncular: Johnny Depp,Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor

Çok ama çok başarılı bulduğum sürrealist film. Özellikle Lili Taylor’ın canlandırdığı Grace karakteri aklıma unutulmaz haliyle kazındı. Filmde çalan akordeon, kara kaplumbağaları, uçan balık, aya çıkan ambulans, platonik aşkın sınırları, iki kadın(anne ve kız) arasında kalmış toy bir delikanlı(Axel,Johnny Depp), kıskançlık, yalnızlık, hayattan beklenenler, hayalere tutunan insanlar… her şey mükemmel.