bildirgec.org

david cronenberg hakkında tüm yazılar

A Dangerous Method (2011)

queennothing | 03 September 2011 18:03

John Kerr’in “A Most Dangerous Method” adlı kitabından uyarlanan sinema filmi “A Dangerous Method“, 2011 senesinde çekildi. Psikanalist Sigmund Freud, Freud’un öğrencisi Carl Gustav Jung ve Sabina Spielrein’in öyküsünü anlatan yapımı The Fly, Eastern Promises gibi yapımlardan tanıdığımız David Cronenberg yönetti. Eastern Promises’deki performansı ile Oscar’a aday gösterilen aktör Viggo Mortensen, Karayip Korsanları serisinden tanıdığımız aktris Keira Knightley ve Alman aktör Michael Fassbender‘in başrollerini paylaştıkları filmde Fransız aktör Vincent Cassel, Kanadalı aktris Sarah Gadon, Arndt Schwering-Sohnrey ve Mareike Carrière gibi isimler de rol alıyor. 15 Milyon Dolarlık bütçeyle Almanya, Avusturya ve İsviçre’de çekilen filmin resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Barney’in vaziyetleri; Barney’s Version (2010)

queennothing | 21 January 2011 10:09

Dizi yönetmenliği yaparak tanınan Richard J. Lewis‘in ilk sinema filmi denemesi olan “Barney’s Version“, 2010 senesinde çekildi. Ülkemizde Şubat ayında gösterime girmesi beklenen yapımda Amerikan aktör Paul Giamatti, iki Oscar Ödüllü aktör Dustin Hoffman, İngiliz aktris Rosamund Pike, Atom Egoyan, Paul Gross, Bruce Greenwood, Rachelle Lefevre, Minnie Driver, David Cronenberg ve Jake Hoffman gibi isimler yer alıyor. Mordecai Richler’in kitabından uyarlanan filmin senaryosu, Michael Konyves tarafından yazıldı.

Sinek; The Fly (1986)

queennothing | 29 December 2010 18:00

1958 çıkışlı sinema filmi “The Fly“ın yeniden çevrimi olan 1986 çıkışlı “The Fly“, Kanadalı yönetmen David Cronenberg tarafından çekildi. Amerikan aktör Jeff Goldblum, Oscar Ödüllü aktris Geena Davis ve John Getz‘in başrollerini paylaştıkları film ‘En İyi Makyaj’ dalında Oscar Ödülü kazandı. 15 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım, 1989’da Chris Walas’ın yönetmenliğiyle “The Fly II” adında devam filmi çekildiyse de başarılı olamadı.

Dahi bir bilimadamı olan Seth Brundle, dehasının gerektirdiği üzere biraz deli ve sosyal hayattan uzak bir insandır. Bir bilim fuarında tanıştığı genç ve güzel gazeteci Veronica Quaife’ye tutulan genç adam, icat ettiği telepadları göstermek için genç kadını evine çağırır ve ikili arasında tutkulu bir aşk başlar.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Eastern Promises (2007)

queennothing | 18 February 2010 16:34

İngiliz sinemacı Steven Knight‘in senaryosunu yazdığı, Kanadalı yönetmen David Cronenberg‘in yönetmenliğini yaptığı 2007 çıkışlı sinema filmi “Eastern Promises” (Şart Vaatleri), ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi. Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Naomi Watts‘ın başrolünde yer aldığı filmde Manhattan doğumlu aktör Viggo Mortensen, Fransız aktör Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl ve Sinéad Cusack rol alıyor.

Anna, anne ve babasıyla yaşayan genç bir kadındır. Hastahanede ebe olarak görev yapan genç kadın, senelerdir içinde kalan annelik özlemini, geçmişinde yaşadığı bir takım trajik olaylar yüzünden içinde saklamaya devam etmek zorundadır. Hastahende genç bir kızın çocuğunu doğurduktan sonra hayatını kaybetmesinden derin bir şekilde etkilenen Anna, genç kadının ardında bazı sırlaar bıraktığına inanır ve olayı araştırınca bir günce bulur. Güncede, kendisine güzel bir hayat vaadedildiğini, ancak sonrasında büyük bir Rus mafyasının içine karıştırıldığını ve tecavüze uğradığını anlatan cümleleri okuyan Anna, dehşete kapılır ve babasının tutucu tavırlarına aldırmadan olayın peşine düşer.

Cronenberg’ten bir şiddet sorgulaması : A History of Violence (Şiddetin Tarihçesi)

gorcun | 28 April 2009 14:36

History of Violence
History of Violence

A History of Violence (Şiddetin Tarihçesi) , David Cronenberg‘in 2005 yapımı filminin ismi. John Wagner ve Vince Locke’un çizgi roman hikayesinden uyarlanan film başarılı bir uyarlamadır. Sakin ve mütevazı bir hayat yaşayan Tom Stall’un hayatı (Viggo Mortensen) bir gün, çalıştığı restorana tehlikeli ve silahlı adamların gelmesiyle değişir. Adamları etkisiz hale getirip adını medyaya duyuran Stall bu durumdan memnun olmayacaktır.
Adının duyulmasından sonra çalıştığı yere mafya görünümlü daha tehlikeli adamların gelmesiyle Tom’un karısı rolündeki güzel oyuncu Maria Bello(Edie Stall rolünde)tanıdığı kocasının aslında tanıdığı kişi olmadığından şüphelenmeye başlar.

Timecrimes (Cronocrímenes, Los)

13thMonkey | 20 January 2009 10:01

Timecrimes (orjinal adıyla Cronocrímenes) İspanyol yapımı gerilim yüklü bir bilimkurgu/macera filmi.

Hector ve Clara

Filmin konusu kısaca şöyle; Hector ve eşi Clara yeni taşındıkları evlerini yerleştirme telaşındadırlar. Bir mola anında Hector evinin bahçesinde dürbünüyle karşılarındaki ormanlık araziyi izlerken garip birşey görür ve ne olduğunu anlamak için oraya gittiğinde yüzü sargılı bir adam tarafından saldırıya uğrar. Hector adamdan kaçmaya çalışırken neresi olduğunu bilmediği bir binaya saklanır.

Filmin devamını sürprizleri bozmamak için anlatmıyorum ama Hector’un yaptığı hataları düzeltmek için zamanda 1 saat geri gitiğini ama herşeyi daha kötü hale soktuğunu söylemem bilimkurgu merklılarının filme olan ilgisini arttıracaktır.

Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaryo yazarı, çektiği kısa filmlerle tanınan İspanyol Nacho Vigalondo. Timecrimes Nacho Vigalondo‘nın ilk uzun metraj çalışması.Yönetmen ayrıca filmde önemli bir rolde de karşımıza çıkıyor.

The Fly

mesnetsiz | 25 June 2008 13:52

Başrollerini Jeff Goldblum (Seth Brundle) ile Geena Davis‘in (Veronica Quaife) paylaştıkları David Cronenberg‘in bu yeniden yapım filminde ilginç bir bilim insanının ışınlanma makinesi icat etmesi neticesinde başına gelenler anlatılıyor. Seth Brundle kendi halinde yaşayan ve evinde ışınlanma makinesi çalışmaları yapan bir bilim insanıdır. Bir gün önemli bilim dergilerinin temsilcilerinin de yer aldığı bir davete katılır. Burada Veronica’yla tanışır ve onunla ilginç sırrını paylaşır. Seth bir ışınlanma makinesi icat etmiştir ve bu icattan henüz hiç kimsenin haberi yoktur. Böylece hem Veronica’yla Seth arasındaki etkileşim hem de bu icadın neden olduğu olaylar zinciri başlamış olur. Seth Veronica’nın gözü önünde bir nesneyi bir telepod makinesinden diğerine başarıyla gönderir. Peki ya eğer bir canlıyla bu denenirse sonuç ne olacaktır? Tıpkı Einsteingibi tek tür elbise giyen, kolay kolay evinden çıkmayan dahi bilim insanının gözüne uyku girmez ve bu sorunu düşünüp durur. Sorununa bir çözüm bulmak için önce bir et parçasını ışınlamaya karar verir. Işınlanma başarıyla tamamlanmıştır, ancak bu et parçası pişirilip yendiğinde normal bir etle aynı lezzete sahip olmadığı görülür. Şimdi sıra yalnızca kendisine verileni alan makineye etin lezzetini öğretmeye gelmiştir. Aslında filmin ilginçliği de bundan sonra başlar. Film bir anlamda etin şiirine dönüşür.

Tam bu sırada aşk Brundle’ın kapısını çalar. Veronica eski erkek arkadaşının (John Getz) bu çalışmayı izinsiz yayınlayacağı şeklindeki tehdidi karşısında konuşmak için Brundle’ın yanından ayrılıp yayıncı ve patronu olan eski erkek arkadaşının yanına gider. Veronica gece boyunca Brundle’ın yanına dönmez. Brundle Veronica’nın yanına gittiği adamın eski erkek arkadaşı olduğunu anlar ve kıskançlık krizine girer, sarhoş olur ve henüz kusursuz çalışıp çalışmadığını bilmediği ışınlama cihazına kendisi girer ve ışınlamayı gerçekleştirir. Bir süre sonra kendisini çok sağlıklı hissetmeye başlar. Veronica döner ve Brundle hayatının en güzel günlerini yaşadığını, ışınlanmanın bedendeki toksinleri atıp vücudu arındırdığını düşünür, oysa gerçek farklıdır. Işınlanmadan önce sırtına batan bir işlemci sırtında ufak delikler açmış ve bu deliklerden tuhaf kıllar çıkmaya başlamıştır. Veronica bu kıllardan aldığı örneği incelettiğinde Brundle’ın bir böceğe dönüşmeye başladığını anlar. Brundle sarhoşken ve kıskançlık krizindeyken ışınlanma cihazına girmiş olan sineği farketmemiştir. Cihaz yalnızca bir tek varlığı ışınlamak üzere tasarlanmış olduğundan bu iki farklı organizmayı tek bir genetik şifre olarak algılar. Bu şekilde Seth Brundle Brundlefly’a dönüşmeye başlar.

eXistenZ (1999) – Varoluş

arapsaci | 01 May 2008 09:54

Oyun içinde oyun içinde oyun içinde oyun. Sanırım Existenz’ı tek cümle ile özetlemek istersek bu tanım oldukça uygun olur. 1999 yapımı filmin yönetmeni David Cronenberg. Film aynı yıl vizyona giren The Matrix’in gölgesinde kalmış, onun kadar ilgi görmemişti. Aslında film bazı yönleri itibariyle Matrix ile benzerlikler göstermiyor değil. İki filmde de içinde olduğunuz zamanın gerçek mi yoksa sanal mı olduğunun farkına varamıyorsunuz. Hatta Existenz’da bu durum biraz daha genişletilmiş. Şöyle örnek vereyim, gerçekten ayırt edemediğiniz bir oyunun içindesiniz ve oradan tekrar gerçekten(aslında ilk oyunumuzdan) ayırt edemediğimiz bir başka oyunun içine giriyoruz. Bir nevi rüyadayken rüya görme durumu :).

şiddetin tarihçesi mercek altında

sinefili | 29 December 2005 09:35

bilimkurgu ve gerilim sevenlerin hayranlıkla takip ettiği david cronenberg, spider’dan sonra durdu durdu ve turnayı gözünden vurgu. son filmi "A History of Violence" 2006 altın küre’de en iyi film adayları arasında. John Wagner ve Vince Locke‘nin yazdığı aynı isimli çizgi romandan uyarlama olan film, Cronenberg‘in açıklamasına göre çizgi romana sadık kalınarak hazırlanmış. film; şiddet, suç, geçmiş ve intikam temalı sert bir konuya sahip.