bildirgec.org

90lar hakkında tüm yazılar

yeniden: TOTAL RECALL

emsvizyon | 03 April 2012 15:15

80’lerin henüz etkisindeyken ve 90’larda bizi nelerin beklediğini bilemediğimiz yıllarda izlemiştik arnold abimizin başrolünü oynadığı total recall‘i. çoğumuz TV’de izlemiş olmalıyız bu muhtemelen her bilim-kurgu severin damağında o ortak tadı bırakan filmi. amerikalı yazar Philip K. Dick‘in We Can Remember It for You Wholesale isimli hikayesinden kurgulanarak yaratılmış olan ve 1990’da vizyona giren TOTAL RECALL‘i Paul Verhoeven yönetmişti. bende etki yaratan bilim kurgu filmler in listesini yapmaya çalıştığım yazılarımın içinde de yerini almıştı, bkz bilim kurguları 2

armut gibi, emanet durmuş
armut gibi, emanet durmuş

gel gelelim, yıllar geçti ve biz eskidik vesselam. daha ilk versiyonu ( ne acıdır ki ilk versiyon diyoruz artık bu filme de )nun zihinlerimize attığı imzanın hükmü sürerken bu ( bence ) harika filmin yeniden yapımıiçinde bulunduğumuz sene vizyona girecek. Len Wiseman yönetiminde çekilen filmin arnold abimizin yerindeki ismi Colin Farell ( peeeh ) umuyorum ilk filmin birebir aynısını yapmaya çalışmayıp, hikayeden uyarlanmış çok başka bir anlatım ile bize gelirler zira üzülürüm valla :/ merak edenler için iki de fıragman pırtlatmışlar, buyrun

Yeniden o kız …

kahramancayirli | 26 October 2010 14:01

Şimdi bütün sular Soner Sarıkabadayı’ya doğru akıyor Türk popüler müziğinde. On yeni şarkı yayınlansa abartısız beşi, altısı Sarıkabadayı imzalı. Üretkenlik anlamında benzer bir yoldan da Sinan Akçıl yürüyor. Mevzu popüler müzik olunca, değerlendirmek için başka yönlerden yaklaşmak gerekebiliyor şarkılara. İki sene sonra bu üretilen şarkılardan kaçını yine dinliyor olabiliriz örneğin? Bu, önemli.

İki yeni hoş geldin şarkısı için kalkıştım bu yazıya. Reyhan Karaca’nın Yeniden’i ile Ayşegül Aldinç’in O Kız’ı. Yeniden, sözü müziğiyle Şehrazat’a; O Kız ise Sezen Aksu’ya ait. Yeniden, hareketli ritmiyle çok hoşuma gitti. Eğlenceli. O Kız’da ise Aksu yine çeşitli müzikal altyapıları tek şarkıda bir araya getirmiş. Sözleri açısından da bir adım daha önde.

turkcebilgi.com adresinden alınmıştır.
turkcebilgi.com adresinden alınmıştır.

Reyhan Karaca’yı ilk hafızalarımıza yerleştiren Aydan Şener’li dizi şarkısı Gölge Çiçeği’dir. Hâlâ bir sürü şarkı listesindeki hüzünlü yerini korur. Sonra Mustafa Sandal destekli Sevdik Sevdalandık, Karaca’yı 90lı yıllar hatıraları albümünde saygın bir yere oturttu. Karaca’nın 1997 yılından sonra yayınladığı şarkılar arasında Ayna Ayna haricindeki şarkıları ben sevmedim açıkçası. Sesine, kendine uygun şarkılar bulmakta zorlandı sanki sanatçı bu yıllar boyunca. Ve nihayet “Yeniden”le döndü..

sana gül bahçesi vadetmedim…

kahramancayirli | 04 November 2009 12:02

kitapokuyoruz.com adresinden alınmıştır.
kitapokuyoruz.com adresinden alınmıştır.

Arkadaşım telefonda “herkes ünlü olmak istiyor aslında” dedi. Sahiden de öyle herkes albüm yapma, oyuncu olma velhasıl bir şekilde “görünür olma” peşinde. Tüm bunların iki sebebi var dedim arkadaşıma. 1. Özal. 2.Oniki Eylül. …

media.us.macmillan.com adresinden alınmıştır.
media.us.macmillan.com adresinden alınmıştır.

Çok yazıldı, çizildi bayat konu artık. Kolay yoldan köşe dönme meseleleri 80lerle birlikte yeşillenen bir mesele. Giderek de büyüyor, serpiliyor. 80lerin çocukları büyüdük şimdi 30larımıza yaklaşıyoruz.

TRT tek kanal…

kahramancayirli | 26 October 2009 09:41

Rastladıkça 90ların video kliplerini izliyorum büyük bir keyifle. Bir şarkının klibinde sağ alt köşede BBG yazıyordu, klibin altındaki yorumlarda (muhtemelen yaşı ufak kullanıcılar) BBG’yi Biri Bizi Gözetliyor sanmışlar, demek BBG o zamanlar da varmış mealinde yorumlar yazmışlar.

ulusal.com adresinden alınmıştır.
ulusal.com adresinden alınmıştır.

Oysa o BBG, Bir Başka Gece idi. “Birrrrrr Başkaaaaaaaaaa Geceeeeeeee” yani. Tek kanal döneminin cuma akşamı eğlence programı. Bütün hafta beklenen “Hadi Anlat Bakalım”lı, “Kayhan Yıldızoğlu”lu, “Volkan Severcan”lı, “Beni Baştan Yarat”lı, “Gülmece Güldürmece”li program. Nasıl kıymetliydi o zamanlar televizyon programları, en ufacık bir klip, sanatçı, skeç… Şimdi programın, kanalın, şarkıcının, oyuncunun haddi hesabı yok ve ben o eski tadı alamıyorum hiçbir şeyden. Habire elimde bir kumanda, yüzlerce kanalın arasında geziniyorum ve mutsuzum, aradığım program hiçbir kanalda yok… Oysa insan tek kanalla daha mutlu olabiliyormuş.

Hakiki bir iz

kahramancayirli | 22 July 2009 09:25

Burcu’dan 500.000 eski Türk Lirası’na almışım Lal’i. O sıra bütün eski kasetlerini satıyor. Orta birinci sınıftayım. O vesileyle Teoman’ın O albümünü de kapatmışım ucuza. Bir-iki kaset daha almıştım. Unuttum.
Lal de Lal hani. Kıpkırmızı. Kıpkırmızı bir albüm. Sertab Erener’in bence bir daha yapamayacağı kadar iyi bir kaset. Full. Öyle albüm on-yirmi yılda bir görünüyor.
Bir elimde Lal, öbür elimde tükenmez kalem. Durup dinleyip başa sarıyorum, durup dinleyip en başa sarıyorum.
Söz: Sezen Aksu ve Meral Okay. Müzik: Giancarlo Bigazzi ve Marco Falagiani.
Sözlerini buraya yazmıyorum. Bu yazı hatırına en az on kere daha tam ses dinleyin isterim. Sözlerini de perdelerinize yazarsınız diye. Sigarayla belki. Komple tutuşursunuz.
Masal dönüp dolaşılacak bir şarkı. Şarkı deyince içi boş oluyor başka sözcük bulmak gerek. Bir im, iz. Masal, bir iz. Evet, oldu.
Masal, bir iz.
Hakiki bir iz. Köprü olayım isterim bu şarkı sizi sarmalasın isterim. Şarkıyı abartın isterim. Emel’in Hovarda’sını da bu köprü hisleriyle yazmıştım. Masal, iki olsun.

Quantum Leap

emsvizyon | 05 June 2009 12:00

işte bir çocukluk zamanı dizisi daha 🙂 ülkemizde trt’de gösterilmiş ve ilk sezonu 1989’da nbc’de oynamaya başlamış olan Quantum Leap‘i hatırlayanlarımız olacaktır. hani elinde legodan yapılmış hesapmakinasına benzer aparatı olan bir adam olan sam çıkagelir, esasında o bir hologramdır ve dizinin kahramanına; nerede, hangi zamanda ve kim olduğunu söyler. kahramanımız zamanda “bilinç” yolculuğu yaparak kişilerin yerine geçer. bazen bir kadın, bazen bir çocuk, bazen bir politikacı..

ilginç hikayeli, felsefe kırıntılı bu bilim kurgu dizisini büyülenmişcesine izlerdik 🙂 yanlış hatırlamıyorsam dizinin son sezonlarına doğru sam, selma olarak değişmiş hesapmakinesimsi zamazingo da de hani işportacılarda ya da japon pazarlarında satılan kredi kartı boyutlarında ki hesapmakinelerine benzer bi hale gelmişti ( yoksa o başka bir dizimiydi? herneyse:)
başrollerini Scott Bakula ve Dean Stockwell’in paylaştığı dizinin fragmanı burada. hatta olsa da izlesek diyenler de buraya ve şuraya