Web dünyası, çarşamba sabahı yeni bir hediyeye sahip oldu. Google, HTML5 için “açık kaynak kodlu” video ve ses formatlarını içeren WebM Projesini duyurdu.

Bu medya projesi bundan sonra WebM Projesi adı altında devam edecek. Ve beklendiği gibi VP8 video codec’i, webm projesinin merkezinde yer alıyor. Google bu teknolojiyi bu yılın başında aldı ve geliştiriciler projenin açık kaynak kodlu olarak ilan edilmesi için sabırsızlanıyorlardı. Ve çarşamba akşamı dilekleri yerine geldi.I/O konferansında yapılan açıklamada, “VP8 projesini tamamen açık kaynak kodlu ve zorlamalardan uzak bir şekilde size sunuyoruz” denildi. Google zaten hali hazırda bu formata yönelik desteği chrome, youtube ve kendi siteleri üzerinde yapmış durumda; yeni format sayesinde mükemmel bir HTML5 deniyimi hedefleniyor.

WebM Projesi, bir dizi video sıkıştırıcısı ve çözücüsünden oluşuyor. (Coder-Decoder). Bu araçlar sayesinde internet tarayıcıları vdieo ve ses içeriklerini herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın kolaylıkla HTML5 sayfalarında kullanabiliyorlar. Proje Mozilla, Opera ve Google’ın desteklemesi ile başladı. Şimdiden bütün tarayıcı üreticileri bu format için destek üretmeye başladıklarını duyurdular. Hatta microsoft, sene sonunda çıkması beklenen explorer 9’a da bu desteği ekleyeceğini duyurdu. Adobe da gelecekte flash player’lar için böyle bir desteği düşündüklerini açıkladı.Proje, online video konusunda çok büyük bir tartışma yarattı. Zira hali hazırda video için flash player kullanılmak zorunda ve her geçen gün daha fazla insan HTML5 desteği için daha açık ve güvenilir standartlara geçmek istiyor.Projenin önde gelen parçaları, video sıkıştırma için kullanılan VP8 ve ses sıkıştırması için kullanılan Vorbis olarak öne çıkıyor. İçerik matroska yer tutucusunda kullanılıyor. (matroska container). Bu yılın başında google video teknolojileri firması olan On2’yi almıştı ve o günden bu yana tarayıcılarda ve donanımsal cihazlarda kullanılmak üzere VP8’i geliştirmekle meşgul.

Şu an internet üzerinde yaygın olarak kullanılan codec, H.264. Ancak geliştiriciler ve tarayıcı üreticileri patent ve lisans kısıtlamalarından dolayı bu codec’i kullanmaktan nefret ediyor. Şöyle düşünün ki hazırlamış olduğunuz bir filmi H.264 formatına çevirdiğiniz anda kullanım lisans anlaşması gereği, codec’i üreten firma neredeyse aynı anda içeriğin de sahibi halini alıyor. H.264 patent’leri halen daha MPEG-LA lisans grubunun elinde bulunuyor. Ki bu gurubun iki sahibi var, Apple ve Microsoft.Mozilla’nın başkan yardımcısı konu ile ilgili olarak sahneye çıkarak şu sözleri sarfetti. “Bu formata olan desteği bütün tarayıcılarda ve bütün cihazlarda görmek istiyoruz.”. Tabii ayrıca firefox’un en son gecelik derlemesinin de bu desteği içereceğini de duyurdu.

Opera’nın teknoloji yazılımları üreticisi Hakon Lie ise, ki kendisi aynı zamanda CSS’in yaratıcı ve özgür web video’sunun uzun yıllardır savunucudur, sahneye çıktı ve patent altında kontrol edilmeyen bir video teknolojisinin geliştiriclere ve internet dünyasına kazandıracaklarından bahsetti. Şu sözü ise dikkat çekti: “Tim, HTML’i tasarladığı zaman patent’ini almadı, aynı şekilde ben de CSS’i yarattığım zaman patent’ini almadım, Brendan, JavaScript’i yarattığı zaman patent’ini almadı.”Opera kullanıcıları için açıklamakta fayda var, yapılacak en son sürüm ile beraber, WebM desteğine sahip Opera tarayıcısı labs.opera.com adresinden bulunabilir.