bildirgec.org

video codec hakkında tüm yazılar

Google, WebM Projesini duyurdu!

axanc | 25 Mayıs 2010 09:47

Web dünyası, çarşamba sabahı yeni bir hediyeye sahip oldu. Google, HTML5 için “açık kaynak kodlu” video ve ses formatlarını içeren WebM Projesini duyurdu.

Bu medya projesi bundan sonra WebM Projesi adı altında devam edecek. Ve beklendiği gibi VP8 video codec’i, webm projesinin merkezinde yer alıyor. Google bu teknolojiyi bu yılın başında aldı ve geliştiriciler projenin açık kaynak kodlu olarak ilan edilmesi için sabırsızlanıyorlardı. Ve çarşamba akşamı dilekleri yerine geldi.

I/O konferansında yapılan açıklamada, “VP8 projesini tamamen açık kaynak kodlu ve zorlamalardan uzak bir şekilde size sunuyoruz” denildi. Google zaten hali hazırda bu formata yönelik desteği chrome, youtube ve kendi siteleri üzerinde yapmış durumda; yeni format sayesinde mükemmel bir HTML5 deniyimi hedefleniyor.

WebM Projesi, bir dizi video sıkıştırıcısı ve çözücüsünden oluşuyor. (Coder-Decoder). Bu araçlar sayesinde internet tarayıcıları vdieo ve ses içeriklerini herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın kolaylıkla HTML5 sayfalarında kullanabiliyorlar. Proje Mozilla, Opera ve Google’ın desteklemesi ile başladı. Şimdiden bütün tarayıcı üreticileri bu format için destek üretmeye başladıklarını duyurdular. Hatta microsoft, sene sonunda çıkması beklenen explorer 9’a da bu desteği ekleyeceğini duyurdu. Adobe da gelecekte flash player’lar için böyle bir desteği düşündüklerini açıkladı.

Sony IPELA HD Video Konferans Cihazı

zabun | 31 Temmuz 2008 01:08

Sony‘nin IPELA video konferans ürünlerinden PCS-HG90, HD boyuttaki görüntü verilerini gönderebilme kabiliyetine sahip. Cihaz, 1280×720 / 60p çözünürlükteki video verisini, 8Mb/s hızla yolluyor. Sistem 1.12Mp 3CCD HD nitelikli PCA-CHG90 video kamera ile uyumlu çalışıyor. HD video konferans kalitesini yakalamanız için, 2 şer adet PCS-HG90 ve PCA-CHG90’a ve hızlı internet bağlantısına ihtiyacınız var. Sistemin ancak; şirketlerin, üniversitelerin, hastanelerin, TV yayıncılarının karşılayabileceği 33.000 Euro’luk fiyatı ise düşündürücü.