bildirgec.org

video aracı hakkında tüm yazılar

Google, WebM Projesini duyurdu!

axanc | 25 Mayıs 2010 09:47

Web dünyası, çarşamba sabahı yeni bir hediyeye sahip oldu. Google, HTML5 için “açık kaynak kodlu” video ve ses formatlarını içeren WebM Projesini duyurdu.

Bu medya projesi bundan sonra WebM Projesi adı altında devam edecek. Ve beklendiği gibi VP8 video codec’i, webm projesinin merkezinde yer alıyor. Google bu teknolojiyi bu yılın başında aldı ve geliştiriciler projenin açık kaynak kodlu olarak ilan edilmesi için sabırsızlanıyorlardı. Ve çarşamba akşamı dilekleri yerine geldi.

I/O konferansında yapılan açıklamada, “VP8 projesini tamamen açık kaynak kodlu ve zorlamalardan uzak bir şekilde size sunuyoruz” denildi. Google zaten hali hazırda bu formata yönelik desteği chrome, youtube ve kendi siteleri üzerinde yapmış durumda; yeni format sayesinde mükemmel bir HTML5 deniyimi hedefleniyor.

WebM Projesi, bir dizi video sıkıştırıcısı ve çözücüsünden oluşuyor. (Coder-Decoder). Bu araçlar sayesinde internet tarayıcıları vdieo ve ses içeriklerini herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın kolaylıkla HTML5 sayfalarında kullanabiliyorlar. Proje Mozilla, Opera ve Google’ın desteklemesi ile başladı. Şimdiden bütün tarayıcı üreticileri bu format için destek üretmeye başladıklarını duyurdular. Hatta microsoft, sene sonunda çıkması beklenen explorer 9’a da bu desteği ekleyeceğini duyurdu. Adobe da gelecekte flash player’lar için böyle bir desteği düşündüklerini açıkladı.

Video düzenleme araçları

rhymes | 08 Şubat 2010 12:04

sosyal paylaşım sitelerinde video paylaşmanın popüler olduğu günümüzde, sizlerinde kendi videolarınızı oluşturabilmeniz için tarayıcı tabanlı veya program olarak video düzenleme araçları…

YouTube Remixer

Ünlü video paylaşım sitesi youtube tarafından geliştirilen video düzenleme aracı ile tarayıcınız üzerinden videolarınıza efekt, resim, yazı, ses ekleyebilir ve direkt olarak paylaşabilirsiniz.

ücretsiz 10 adet video düzenleme aracı ve daha fazlası

dbergerac | 05 Mart 2009 17:03

İndirilebilir ve ücretsiz video düzenleme araçlarını birarada görebilirsiniz.

Avidemux
Basit kesme, filtreleme ve çevirme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. AVI, MPEG, MP4, ASF gibi formatların yanında çok fazla sayıda dosya tipini destekler.

avidemux
avidemux

Jahshaka
Videolarınıza 3 boyutlu efektler verebilirsiniz. Bunun yanında kesme, birleştirme yapabileceğiniz profesyoneller için de güzel bir ücretsiz program.

jahshaka
jahshaka

Youtube HD yayın

SyTaN | 15 Aralık 2008 16:24

Youtube HD yayın örneği

ülkemizde yasak olsada türlü yollardan girdiğimiz youtube(proxy yoksa hiç tıklama:) ) artık hd yayina geçmiştir.Bizler daha ülkemizde kanallarimizda bu işi yapamadık fakat artik video izleme sitelerine kadar geldi bu iş.Bu hd bize cok yüksek cözünürlükte görüntü izlememizi sağlıyor.Youtubede 720 pikselden daha geniş olarak yüklenmiş videolarda normalde “Yüksek kalitede izle” (watch in high quality) kısayolu yerine “HD çözünürlüğünde izle” (watch in HD) seçeneği beliriyor.Bu sekilde ekleyebilirsiniz.Ayrica isterseniz videolari hd olarak sitenize de gömemilirsiniz.hiç bir sorunla karşilasmicaksiniz.
640 x 505 piksele kadar dört farklı boyut desteği getirdi.Aslinda hs olarak yayın yapması ve ve gomulme ıslemı resmı olarak acıklanmadıgı ıcın bir kod yardımıyla bunu yapabiliyoruz.

Youtube HD yayın örneği
Youtube HD yayın örneği

Bu bildirideki player için tıkla