bildirgec.org

michael madsen hakkında tüm yazılar

Thelma & Louise (1991)

queennothing | 05 Mayıs 2011 13:43

Üç defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz yönetmen Ridley Scott‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Thelma & Louise“, 1991 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Callie Khouri tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Susan Sarandon, Oscar Ödüllü 1956 doğumlu aktris Geena Davis, Amerikan aktör Harvey Keitel,Michael Madsen, Stephen Tobolowsky, Christopher McDonald, Timothy Carhart ve Brad Pitt rol alıyor. İki kadın oyuncusunun da (Sarandon ile Davis) En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na aday gösterildiği yapım, En İyi Senaryo Oscarı’nı kazandı. Orjinal süresi 130 dakika olan film, 17 Milyon Dolar ile çekildi.

Wyatt Earp (1994)

queennothing | 31 Mart 2011 12:07

Dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yönetmen Lawrence Kasdan‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Wyatt Earp“, 1994 senesinde vizyona girdi. Senaryosu Kasdan ile Don Gordon tarafından yazılan film, 1848 ile 1929 tarihleri arasında yaşamış kanun insanı Wyatt Earp’ın hayatını konu ediniyor. İki defa Oscar kazanan Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı yapımda Dennis Quaid, Gene Hackman, Isabella Rossellini, Michael Madsen, David Andrews, Mark Harmon, Mare Winningham, JoBeth Williams, Tom Sizemore, Bill Pullman ve Catherine O’Hara gibi isimler rol alıyor.

Çiftçilik, hakimlik, postacılık, avcılık da dahil olmak üzere pek çok işin üstesinden gelebilen güçlü otoriter bir adam olan Wyatt Earp, Amerika için adeta bir ‘ikon’, örnek alınacak adam olmuştu. 1994 çıkışlı filmimiz de Earp’ın doğumundan ölüme, yaşamını anlatan belgesel niteliğinde oldukça başarılı bir eser.

Kill Bill: Vol.2 (2004)

queennothing | 13 Ekim 2009 09:49

Quentin Tarantino‘nun 2003 çıkışlı yapımı “Kill Bill: Vol.1“,n devamı olan “Kill Bill: Vol.2“, Uma Thurman – Tarantino ortaklığının eseri. Thurman’ın yanısıra Lucy Liu, Vivica A. Fox, Michael Madsen, Daryl Hannah, Chia Hui Liu, Christopher Allen Nelson, Samuel L. Jackson gibi isimlerin rol aldığı filmde, 3 Haziran 2009 tarihinde hayatını kaybeden Hollywood doğumlu aktör David Carradine de yer almakta.

‘Bride’ (Gelin), Bill’i ararken düğün gününde neler olduğunu bir bir öğreniyor; hamile olan genç kadın, uzun süre boyunca bir hastahane odasında kalınca, bebeğin düştüğü yalanın a inanmış, bu ve müstakbel kocasını öldürdüğü için Bill’i öldürmeye karar vermiştir. Bill’i öldürmenin kolay olmadığını bilen genç kadın, yıllar önce Bill’in yönlendirmesiyle eğitim gördüğü bir Buddha hocasından öğrendiklerine yenilerini ekleyerek Bill’in peşine düşmüştür.

Kill Bill: Vol.1 (2003)

queennothing | 11 Ekim 2009 12:57

1963, Amerika doğumlu senarist/yönetmen/yapımcı Quentin Tarantino‘nun yazıp, yönettiği, Uma Thurman‘ın ‘Bride’ (Gelin) karakterini oluşturduğu, “Pulp Fiction“dan sonra ikinci Tarantino – Thurman ortaklığı olan “Kill Bill: Vol.1“, 2003 senesinde vizyona girdi. Uma Thurman‘ın başrolünde yer aldığı filmde Michael Madsen, Lucy Liu, Vivica A. Fox, David Carradine, Daryl Hannah ve Julie Dreyfus gibi isimler de rol almakta.

Adını kullanmayarak kimliğini gizli tutan, ‘Gelin’ lakabıyla anılan savaşçı bir kadın, uzun süredir üzerinde çalıştığı evlilik hazırlıkları bitip, düğün günü geldiğinde, nihayet eski fırtınalı hayatını geride bırakıp da ‘normal’ bir yaşama sahip olabileceğinden emin olmuştur.

The Doors (1991)

queennothing | 08 Ekim 2009 16:07

Natural Born Killers“, “W.“, “Nixon“, “Alexander“, “U Turn“, “Salvador” gibi başarılı yapımların yönetmenliğini yapan 3 Oscarlı, New York doğumlu sinemacı Oliver Stone‘nin yönetmenliğini üstlendiği 1991 yapımı sinema filmi “The Doors“, 1965 yılında Los Angeles’da kurulan ve müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olan The Doors müzik grubunu ve grubun olaylı ismi Jim Morrison‘u anlatıyor.
Los Angeleslı aktör Val Kilmer‘in başrolde yer aldığı filmde Meg Ryan, Kyle MacLachan, Kevin Dillon, Michael Madsen, Frank Whaley, Michael Wincott, Sean Stone ve Kathleen Quinlan gibi isimler rol alıyor.

Sinemaya yeteneği olmadığını anlayan Jim, başınabuyruk bir gençtir. Zamanla, yazdığı amatör şarkısözleri ve gitarıyla çıkardığı melodiler sayesinde keşfedilip, arkadaşlarıyla kurduğu; ‘The Doors’ adını verdiği grubuyla barlarda konser vermeye başlayan Jim, istediği şeyin müzik olduğunu da anlamıştır. Kendi şarkılarını çalan grup, yapımcılar tarafından da ilgi görür ve çok geçmeden grup kendini stüdyoda, albüm kaydını tamamlarken bulur.

Donnie Brasco (Köstebek)

queennothing | 12 Haziran 2008 10:18

Benjamin ‘Lefty’ Ruggiero, 1978 yılında New York’ta Sonny Black’in liderliğini yaptığı bir mafya örgütünün üyesi. FBI, bu örgütü dağıtmak; suçluları tutuklamak için içlerinden bir ajanı örgüte sızdırır.
Örgüte sızan ajan Joe Pistone, artık “Donnie Brasco” adını almıştır. Lefty ile dostluk kuran Donnie, artık örgütün güvenilir bir üyesi olmuştur. Görevi gereği ailesinden ayrı yaşayan Donnie’nin karısı Maggie ve üç kızıyla olan ilişkisi iyice çıkmaza sürüklenecektir. Terfi etmek isteyen Lefty, örgütün ‘raconunu’ bütünüyle bilmesine karşın ‘saflığı’ nedeniyle bir türlü istediği yere gelememiştir. Bu Lefty’yi üzerken, bir taraftan da ‘bu işleri bırakıp kaçma’ fikri hep aklındadır.

Donnie’nin Lefty’ye verdiği değer, Lefty’nin de görevinin bir parçası; yani “kobay” olduğunu unutturunca FBI başkanları ona görevini hatırlatmak zorunda kalır.
1997 yılında Mike Newell’in yönetmenlik yaptığı bu film, gerçekten yaşanmıştır. Joseph D. Pistone ve Richard Woodley, bu olayı kitap haline getirdiler; “Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia“. Film de, bu kitaptan uyarlandı.

“Sin City 2” geliyor!

queennothing | 09 Haziran 2008 15:22

Cannes Film Festivali’nde Robert Rodriguez’e ödül kazandırmış olan Frank Miller’ın aynı adı taşıyan çizgiroman serilerinden uyarlanan “Sin City” filmi, seriyi devam ettiriyor.

1957 doğumlu Amerikalı çizgiroman yazarı Frank Miller, küçüklüğünden beri korku, gerilim içerikli çizgiromanlara meraklıydı. “300”den de tanıdığımız Miller’ın “Sin City” serisini (“Sin City: Booze, Broads and Bullets”, “Sin City: A Dame To Kill For”, “Sin City: Family Values”, “Sin City: Hell and Back”, “Sin City: Just Another Saturday Night”, “Sin City: Silent Night”, “Sin City: That Yellow Bastard”, “Sin City: The Babe Wore Red and other stories”, “Sin City: The Big Fat Kill”) sinemaya uyarlamak isteyen yönetmenlerden enteresan teklifler aldı. 12. teklifin sahibi Robert Rodriguez, onayı alan isim oldu ve serinin ilk filmini Quentin Tarantino ile birlikte çekti.

Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)

queennothing | 05 Haziran 2008 09:40

1963 doğumlu Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino, 1987 yılında ilk yönetmenlik denemesi “My Best Friend’s Birthday”den sonra 1992 yılında “Reservoir Dogs” ile sinema dünyasına gerçek anlamda “yeni bir tat” getirdi.
Pulp Fiction”, “Natural Born Killers”, “Death Prof”, “Jackie Brown” gibi sinema dünyasında ‘kült’ olmuş filmlerin arkasındaki başarılı isim Tarantino, kimilerine göre bir “dahi”; kimilerine göre ise “anlamsız filmlerin yönetmeni”.

Çeşitli film festivallerinde toplam 6 ödül kazanan “Reservoir Dogs”, ‘90’lı yılların başında amatördüm’ diyen Tarantino’yu izleyicilerin gözünde haksız çıkarıyor.
Joe Cabot, işlerini oğlu Eddie ile birlikte yürüten ünlü bir mafya babasıdır. İsrail’e gidecek fazla miktarda elmasların bulunduğu mağazayı soymak için oğlu Ed’in de bulunduğu 6 kişilik bir ekip oluşturur. Joe’nun en önemli kuralı, işin büyük bir gizlilik içinde gerçekleşmesidir. Bu yüzden ekipteki herkese gerçek isimlerini kullanmayı

yasaklar ve onlara birer lakap takar;
Mr. White” (Harvey Keitel), “Mr. Orange” (Tim Roth), “Mr. Pink” (Steve Buscemi), “Mr. Blonde” (Michael Madsen), Quentin Tarantino’nun canlandırdığı “Mr. Brown”. Sadece oğlu Eddie Cabot (Chris Penn) kendi ismini kullanabilecektir.

Rezervuar Köpekleri” adlı altı takım elbiseli adamın, büyük bir ‘profesyonellikle’ planladıkları soygun işine, polis baskını engel olur. Bu baskınla, ekipte bir ‘köstebek’; yani polis olduğunu anlarlar. Sığındıkları depoda ‘aralarındaki polisin kim olduğunu’ anlamaya çalışırken yaşanan trajikomik olaylar, vazgeçilmez Tarantino diyalogları ve her anı sürprizli geçen aksiyon sahneleriyle bir “suçlu-polis” filmi.

Tarantino’dan 2010 müjdesi; “Inglourious Basterds”

queennothing | 16 Mayıs 2008 15:30

1963 doğumlu Amerikalı ünlü yönetmen Quentin Tarantino, bugüne kadar ‘kült’ olmuş filmleriyle, sinema severlere yeni bir bakış açısı kazandırdı.
Pulp Fiction“, “Reservoir Dogs“, “Kill Bill v1” ve “Kill Bill v2” gibi filmlerle hayata, kadere, kadınlara, aşka bakışını farklı bir dille anlatan Tarantino, 2007 yılında yazıp yönettiği “Death Proof“tan sonra çekimlerine başladığı “Inglorious Bastards“ın 2010 yılında sinema severlerle buluşacağını müjdeledi.