bildirgec.org

google io hakkında tüm yazılar

Google, WebM Projesini duyurdu!

axanc | 25 Mayıs 2010 09:47

Web dünyası, çarşamba sabahı yeni bir hediyeye sahip oldu. Google, HTML5 için “açık kaynak kodlu” video ve ses formatlarını içeren WebM Projesini duyurdu.

Bu medya projesi bundan sonra WebM Projesi adı altında devam edecek. Ve beklendiği gibi VP8 video codec’i, webm projesinin merkezinde yer alıyor. Google bu teknolojiyi bu yılın başında aldı ve geliştiriciler projenin açık kaynak kodlu olarak ilan edilmesi için sabırsızlanıyorlardı. Ve çarşamba akşamı dilekleri yerine geldi.

I/O konferansında yapılan açıklamada, “VP8 projesini tamamen açık kaynak kodlu ve zorlamalardan uzak bir şekilde size sunuyoruz” denildi. Google zaten hali hazırda bu formata yönelik desteği chrome, youtube ve kendi siteleri üzerinde yapmış durumda; yeni format sayesinde mükemmel bir HTML5 deniyimi hedefleniyor.

WebM Projesi, bir dizi video sıkıştırıcısı ve çözücüsünden oluşuyor. (Coder-Decoder). Bu araçlar sayesinde internet tarayıcıları vdieo ve ses içeriklerini herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın kolaylıkla HTML5 sayfalarında kullanabiliyorlar. Proje Mozilla, Opera ve Google’ın desteklemesi ile başladı. Şimdiden bütün tarayıcı üreticileri bu format için destek üretmeye başladıklarını duyurdular. Hatta microsoft, sene sonunda çıkması beklenen explorer 9’a da bu desteği ekleyeceğini duyurdu. Adobe da gelecekte flash player’lar için böyle bir desteği düşündüklerini açıkladı.

Google’ın Twitter Hesapları

pasacocugu | 14 Temmuz 2009 11:56

Offical Google Blog‘u ziyaret ettiğimde Google’ın Twitter‘daki adreslerinden bahseden bir yazıyla karşılaştım. Belki bu adreslerden1-2 tanesini biliyorsunuzdur, ancak birçoğundan habersiz olduğunuzdan eminim. Google bu listeyle twitter kullanıcılarına ulaşırken bir taraftan da twitter üzerinden Google adını kullanarak bir şekilde nemalanmayı hayal eden sahte hesapları devre dışı bırakmış oluyor. Yazıda listeyi sürekli güncel tutacaklarını söylüyorlar. İşte Google’ın Twitter üzerindeki adresleri:

İlk Google Chrome Eklentileri: Block Ads, Check PageRank ve IE8 Accelerators

drkloji | 01 Haziran 2009 18:19

chrome
chrome

27-28 Mayıs 2009 tarihlerinde San Francisco’da yapılan Google I/O konferansındaki konulardan birisi de Google Chrome Eklenti Sistemi (Google Chrome’s Extension System) idi. chrome için eklenti desteğinin geldiği daha önceden bildirgec’de şurada bahsedilmişti.

google i/o
google i/o

uzun bir süredir beklenen firefox ve ie kullanıcılarının uzun zamandır sahip olduğu tarayıcılara ekstra araç, servis ve gelişmiş özellikler eklemenin bir yolu olan eklenti sistemi sonunda geliyor.
eğer ilgileniyorsanız buradan kullanıma açılmadan önce bu özellikleri test edebilirsiniz. Daha önceden hazırlanmış birkaç yararlı eklenti bulunmakta. Bunlar AdSweepolarak isimlendirilen bir reklam engelleyici, bir pagerank checker (pagerank kontrolcüsü) ve Cleeki Chrome için bir IE8 Accelerators’lerin kullanımını mümkün kılan bir eklenti.

Google Chrome eklentilerinin sahip olacağı özelliklerden bazıları şöyle: