bildirgec.org

kevin costner hakkında tüm yazılar

The Postman (1997)

queennothing | 27 Mayıs 2011 09:25

“Dances With Wolves” filmi ile En İyi Yönetmen ve Yılın Filmi dallarında iki Oscar Ödülü kazanan 1955 doğumlu Amerikan aktör Kevin Costner‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Postman“, David Brin’in romanından uyarlandı. Senaryosu Eric Roth ile Brian Helgeland tarafından yazılan filmde Costner’in yanı sıra Amerikan aktör Will Patton, aktör Larenz Tate, Giovanni Ribisi, Olivia Williams, Daniel von Bargen, James Russo, Tom Petty ve Peggy Lipton gibi isimler rol alıyor. En İyi Bilim-Kurgu Filmi, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Satürn adayı olan yapım, yılın en kötü filmlerine verilen Altın Ahududu’ya da altı dalda aday oldu.

Waterworld (1995)

queennothing | 05 Mayıs 2011 15:18

1952 doğumlu Amerikan sinemacı Kevin Reynolds‘un yönetmenliğini yaptığı post-apokaliptik sinema filmi “Waterworld“, 1995 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Peter Rader ile David Twohy tarafından yazılan film, 175 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. İki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı filmde Jeanne Tripplehorn, Dennis Hopper, Jack Black, R.D. Call gibi isimler de rol alıyor.

Wyatt Earp (1994)

queennothing | 31 Mart 2011 12:07

Dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yönetmen Lawrence Kasdan‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Wyatt Earp“, 1994 senesinde vizyona girdi. Senaryosu Kasdan ile Don Gordon tarafından yazılan film, 1848 ile 1929 tarihleri arasında yaşamış kanun insanı Wyatt Earp’ın hayatını konu ediniyor. İki defa Oscar kazanan Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı yapımda Dennis Quaid, Gene Hackman, Isabella Rossellini, Michael Madsen, David Andrews, Mark Harmon, Mare Winningham, JoBeth Williams, Tom Sizemore, Bill Pullman ve Catherine O’Hara gibi isimler rol alıyor.

Çiftçilik, hakimlik, postacılık, avcılık da dahil olmak üzere pek çok işin üstesinden gelebilen güçlü otoriter bir adam olan Wyatt Earp, Amerika için adeta bir ‘ikon’, örnek alınacak adam olmuştu. 1994 çıkışlı filmimiz de Earp’ın doğumundan ölüme, yaşamını anlatan belgesel niteliğinde oldukça başarılı bir eser.

Kevin Costner “Superman”de!

queennothing | 21 Mart 2011 10:50

Bir süre evvel Nolan’ın Superman’e el attığından, Henry Cavill’in ‘Superman’ olacağından ve Diane Lane’nin filmde rol alacağından bahsetmiştik. Zack Snyder‘in çektiği yeni Superman filmi “Superman: Man Of Steel“in kadrosuna dair yepyeni bir haberimiz var!

Bir süredir ‘Jonathan Kent’ karakteri için iki Oscar Ödüllü aktör Kevin Costner ile görüşen Snyder, sabah saatlerinde aktörle anlaşma yaptıklarını açıkladı. Yönetmen Richard Donner’in 1978 çıkışlı filmi “Superman“de Glenn Ford‘un canlandırdığı ‘Jonathan Kent’, bakalım Costner’e ne kadar yakışacak…

Nicholas Sparks Kitapları Teker Teker Aşk Filmi Oluyor…

AsetilCoa | 20 Mayıs 2010 12:19

Message in a Bottle(1999)
Oyuncular: Kevin Costner, Robin Wright

Theresa adlı bir kadın sahilde bir şişe ve şişenin içinde bir mektup bulur. Mektuptan çok etkilenir ve mektubun yazarını aramaya koyulur…

A Walk to Remember(2002)
Oyuncular: Mandy Moore, Shayne West

Hem klasik bir lise filmi hem de klasik bir zengin kız, fakir oğlan filmi…Şımarık çocuk ceza olarak okulda tiyatro oyununda oynamak zorunda kalır ve sessiz sakin esas kızla tanışır.

Şükran Sana Turkish Airlines…

uykusuz kutup ayisi | 20 Ocak 2010 13:05

Geçen gün bir ilk gerçekleşti ve ayrılıkçı pek Katalan Barça‘nın sponsorluğunu Turkish Airlines resmen aldı. İmzalar atıldı ve hep birlikte dünya evine girildi. (en nefret ettiğim deyim)

Bundan haftalar önce değerli Barselona futbolcularını taşıyan pek Airlines – “Turkish” onların şerefine ayrılıkçı anonslar yaparak ispanyol halkının gözünde zaten eğriti bir imaj bırakmıştı. (1)

Kusursuz Dünya (A perfect world) 1993

muzrek | 28 Aralık 2009 12:01

kusursuz dünya
kusursuz dünya

Senaryosunu John Lee Hancock ‘un yazdığı, başrollerinde Kevin Costner, Clint Eastwood, Loura Dern gibi usta oyuncuların paylaştığı, 1993 yapımı müthiş bir duygusal macera filmi Kusursuz Dünya.

Çok iyi bir senaryo, usta oyuncular, ayarında verilen duygusallık, muthiş karşılıklı diyaloglar, gerçekçi takip ve aksiyon sahneleri ve alışık olmadığımız mutlu olamayan bir son. Konusu kısaca su şekilde: Hapse düşen Butch Haynes ve onun psikopat hücre arkadaşı Pugh karar verip birlikte hapisten kaçarlar. Polislerden kaçarken tesadüfen bir eve girerler. İşler ters gider ve evin küçük çocuğunu rehin alıp evden uzaklaşırlar. Fakat bu babasız çocuğa Butch’ın arkadaşı kötü davranmaya başlar ve bunun sonucunda Butch, Pugh u öldürür. Bundan sonra Butch ve Buzz’ın macerası başlar.
Buzz gibi kendisi de babasız büyüyen Butch arasında güzel bir ortaklık ve arkadaşlık başlar ve tabii ki duygusal bir bağ kaçınılmazdır.

kusursuz dünya
kusursuz dünya

Ridley Scott’ın Robin Hood filminin ilk fragmanı yayınlandı

widfara | 16 Aralık 2009 09:57

Robin Hood'da Russel Crowe ve Cate Blanchet birlikte rol alıyorlar
Robin Hood’da Russel Crowe ve Cate Blanchett birlikte rol alıyorlar

Yöneymenliğini Ridley Scott‘ın yaptığı ve Russell Crowe‘un Robin Hood’u, Cate Blanchett‘in (aslında ilk düşünülen isim Sienna Miller’dı) ise Lady Marian’i canlandırdığı yeni Robin Hoodfiliminin ilk fragmanı yayınlandı. Filmle ilgili ilk resimler daha önce yayınlanmıştı.
Daha önce, Alien, Blade Runner, Gladiator, Thelma & Luis gibi kült filmeler imza atmış Scott’in nasıl bir Robin Hood yorumu yapacağı merakla bekleniyor. Fragmandan anlaşılan ise oldukça “karanlık” bir uyarlamanın bizi beklediği…
2005 yılından bu yana daha çok tv dizilerinde (Numb3rs, The Good Wife) yapımcı olarak bulunan Scott’in Body of Lies filminden sonra yönettiği ilk film olan Robin Hood’un çekimlerine İngiltere de devam ediliyor.
Ridley Scott’in Robin Hood sonrasındaki projesi ise bir tv dizisi uyarlaması olacak, bu tv dizisi hepimizin çok yakından tanıdığı The A-Team! Kardeşi Tony ile birlikte yapımcılığını üstlenecekleri bu filmde oynayacaklar arasında Bradley Cooper, Liam Neeson, Jessica Biel ve Patrick Wilson bulunuyor.

Bu ünlü hikaye sinemaya tabi ki ilk kez uyarlamıyor. 1991 yılında gösterime giren ve Kevin Costner’ı karşımıza Robin Hood olarak çıkaran, Robin Hood-Prince of Thieves filmi oldukça yaygara koparmış, Kevin Costner‘a kariyerinin en büyük başarısını sağlamış ayrıca
Bryan Adams’a “Everyting I Do, I Do It For You” şarkısıyla şöhret getirmişti. En iyi müzik dalında Oscar ödülü kazanan filmin diğer bir ödülü ise Kevin Costner’ın “en kötü oyuncu” olarak kazandığı “Altın Ahududu”.
Ridley Scott’in Robin Hood’u ise şimdiden Oscarlarla birlikte anılmaya başlandı. Daha önce 3 oscar adaylığı (en iyi yönetmen) olmasına rağmen Gladyatör’le bile bu ödülü kazanamayan Scott’ın şansı bakalım Robin Hood’la dönecek mi?

Robin Hood’un 28 mayıs 2010 da ülkemiz sinemalarında da gösterime girmesi bekleniyor.

JFK

hag | 22 Nisan 2009 14:13

JFK
Yönetmen : Oliver Stone
Oyuncular : Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman
Yapım yılı : 1991

Oliver Stone’nun tarihi bir belgesel niteliğindeki filmi, Amerika’nın suikasta kurban giden Başkanı Kennedy‘nin ölümü hakkındaki sır perdesini aralıyor.
Filmde savcı (Kevin Costner) esrarengiz suikastı sorguluyor. Soruşturma esnasında karşılaşılan zorluklar, şahitlere yönelik uygulanan baskılar, delillerin karartılması, derin devlet yapısının Amerika’da ne denli güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

Amerika 1960’lı yıllarda karışık devlet işleyişi Kennedy suikastıyla su üstüne çıkmıştı. Kennedy’nin ölümünden sonra kardeşi Robert Kennedy de öldürülmüştü. Belli tarihlerde Martin Luther King ve Malcolm X gibi sivil toplum liderlerinin öldürülmesi de kafalarda derin devletle ilgiil şüphelerin uyanmasına sebep olmuştu.