bildirgec.org

Mutsuzsun dahasi var mi?

Jazziza | 06 Nisan 2004 10:20

her sabah calan saate sanki onu dun aksam sen kurmamissin gibi kufrediyorsun. ne bedenin yataktan kalkmak istiyor ne de beynin. “uyusam” diyorsun sadece uyusam. ise gec kalmak uzere oldugunu farkettiginde yatagindan bir seferde kalkip, aynada kendinle goz goze gelmeden yuzunu yikiyorsun.ictigin sert kahve bile uyandiramiyor seni. allahtan arabayi sen kullanmiyorsun, ön koltukta zorla okula gonderilen cocuk misali etrafa bakiyorsun. inmen gereken yerde duruluyor ama kapiyi acmiyorsun, niye her sabah ayni seyi yapiyorsun? ayaklarin hep geri geri gidiyor, engel olamiyorsun. is yerine girerken derin bir nefes aliyorsun, kosar adim bilgisayarini acip “astrocenter”dan gunluk falin geldi mi diye bakiyorsun, gelmediyse sinirleniyorsun, falini okumadan ise baslamayi reddediyorsun. halbuki sen isine nasil da taparsin, bu aralar isini baskalari yapsa diye dua ediyorsun, yaptiklarin da bi boka benzemiyor zaten, bunu herkesten daha iyi biliyorsun. kulaginda kulakligin butun gun huzunlu sarkilar dinliyorsun, buyukada’da olma hayalleri kuruyorsun, degilsin iste, essek gibi biliyorsun. hic tanimadigin birine asiksin ve surekli onu bekliyorsun. gelmemesi seni ilgilendirmiyor, sen beklemeyi seviyorsun. zaten sen bir onu bir de aksami beklemeyi seviyorsun. eskisi kadar gulmuyor, konusmuyorsun, halbuki ne dusuktur senin cenen ve ne kadar cabuk gulersin her seye. elini omzuna koyup “neyin var canim?” diye soranlarin sinirdisi edilmesini istiyorsun, verecek bir cevap bulamiyorsun çünkü. sözde neyin oldugunu sen de bilmiyorsun… ulan mutsuzsun iste dahasi var mi?

Lozan Mübadilleri

serdarsabri | 28 Eylül 2006 19:31

1922’de Türkler’in Kurtuluş Savaşı Zaferi, Yunanlılar’ın ise yaşadıkları ‘Küçük Asya Felaketi’ (Asia Minor Disaster, Catastrophe) ardından Ege’nin iki yakasından karşılıklı büyük bir göç başladı. 30 Ocak 1923’te Lozan’da imzalanan ‘Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi’yle resmiyete kavuşan tarihin ilk zorunlu göçünde, (İstanbul’daki Ortodoks Rumlar ile Batı Trakya’daki Müslümanlar hariç) Yunanistan’da yerleşik bütün Müslümanlar Türkiye’ye, Türkiye’de yerleşik bütün Ortodoks Rumlar Yunanistan’a gönderildi. Yaklaşık 2 milyon kişi yerini yurdunu bırakmak zorunda kaldı.

Yunanistan’daki yer adlarının birbirinden farklı, Türkçe, Makedonca ve bugünkü Yunanca versiyonları mevcut. Türkçe adları bugünkü Yunanistan haritalarında bulmak mümkün değil, dedelerinizden ninelerinizden dinlediğiniz göç hikayelerindeki köyleri şehirleri harita üzerinde bulamıyorsanız, Lozan Mübadilleri Vakfı‘nın mail listesine ve sitesine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Vakıf, mübadele anılarını taze tutmak, Ege’nin iki yakası arasında bir dostluk köprüsü oluşturmak için bazı etkinlik ve faaliyetler düzenliyor.

Microsoft’un çöküşüne dair 7 sebep

olcaygeldim | 04 Eylül 2007 20:14

Bu sene değil, gelecek sene değil… ama yakında – mesala gelecek on yılda.

1. Şirket modeli çıkmazda.
Microsoft’un işe başladığı 1980 yılında, yazılımları bir ürün olarak pazarlamak muğlak bir fikirdi. Bilgisayarlar kabuklarından çıkıyorlardı ve insanlar oyun kasetleri almaya başlamışlardı ama nedense 1980’lerde yazılım çok ucuzdu. Sonra “Micro-soft” küçük bir belleğin içinde BASIC yorumlayıcısı ile çıkageldi. Bir şekilde tutulmayı becerdi.
Şimdi, 2007 yılında, özgür yazılımlar sayesinde yazılımın ürün olarak nitelendirilmesi ortadan kalkıyor. Bugün önemli olan, sağlanan servis ve yardım ama bunlar Microsoft’un karşılaşmaya hazır olmadığı konular.

Colemak klavye ile verimli ve hızlı yazmak

anon10500 | 11 Kasım 2010 10:36

colemak tuş planı
colemak tuş planı

Çoğumuzun kullandığı QWERTY klavyenin aslında 19. yüzyılda dizayn edildiğini ve o zamandan beri hiç değişmediğini biliyor muydunuz? Eğer yazdığınız yazılar özellikle İngilizce ise bugün Colemak klavye ile artık çok daha verimli yazabilirsiniz. Bu verimlilik parmakların yol aldığı mesafe, parmak ergonomisi gibi faktörlere bağlı; hatta kendiniz bu linkte 3 çeşit klavyenin karşılaştırmasını uygulayarak görebilirsiniz. Aynı zamanda çok kullanılan kısa yol tuşlarının QWERTY klavyesindeki yerinde kalmasına da özen gösterilmiş. Şayet bu klavye türü size uygun ise yeni bir klavye almadan sadece yazılımını yükleyerek bilgisayarınızda etkinleştirebilirsiniz.

Dipnot: Türkçe yazılar için 1955’te İhsan Sıtkı Yener ve Türk Dil Kurumu’nun beraber çalışmasının ürünü olan F klavye her nedense bugün QWERTY modifiyesi klavyelerin gölgesi altında. Oysa Türkiye F klavye ile 1957-1995 arası 14 Dünya rekoru kırmıştır. Dipnot Kaynak

telefon kısıtlaması!

ex choice | 23 Temmuz 2008 15:13

avusturya’nın graz şehrinde bellirli alanlarda telefon görüşmelerine kısıtlama getirilmesi zaten tartışılan bir konuyu tekrar gündeme getirdi iyice ateşledi.fransa’da,abd’de,danimarka’almanya’finlandiya gibi ülkelerde de özellikle tren ulaşımında sessiz kompartıman uygulamalarıyla biliniyor.haberin detayları için tıklayın.